,

Tak skrócenie tygodnia pracy wpływa na zdrowie. Wyniki eksperymentu zaskakują

13.03.2023 10:24

Czterodniowy tydzień pracy wiąże się ze stratami dla pracodawcy? Wręcz przeciwnie. Według brytyjskiego badania, takie rozwiązanie ma same korzyści. To jak dotąd największy eksperyment na ten temat.

Jak czterodniowy dzień pracy wpływa na zdrowie? Badanie
fot. Shutterstock

Trwają dyskusje na temat skrócenia czasu pracy w Polsce. Projekt ustawy skracającej tygodniowy wymiar etatu z 40 do 35 godzin trafił do Sejmu i ma wielu zwolenników, ale i przeciwników. Ci drudzy uważają, że może się to skończyć dłuższą pracą od poniedziałku do czwartku, a także większymi kosztami dla pracodawcy (związanymi z koniecznością zatrudnienia dodatkowych osób). Naukowcy z University of Cambridge i z Boston College w USA chcieli sprawdzić, czy faktycznie jest się czego obawiać. Doszli do ciekawych wniosków.

Skrócenie czasu pracy nie wpływa na wydajność

Jak przekonują badacze, skrócenie czasu pracy o 20 proc. w skali tygodnia bez zmniejszenia wynagrodzenia, ma bardzo wiele zalet. Korzyści, jakie zaobserwowano, to:

  • spadek poziomu stresu wśród pracowników (71 proc. pracowników po zmianie zgłosiło, że odczuwa mniejsze wypalenie zawodowe)
  • redukcja dni na zwolnieniu chorobowym (o 65 procent!)
  • wzrost lojalności
  • poprawa równowagi między życiem zawodowym a prywatnym pracowników

Badanie objęło 61 organizacji i firm w Wielkiej Brytanii, zatrudniających w sumie około 2900 osób. Zdecydowały się one na 20-procentową redukcję godzin pracy dla wszystkich zatrudnionych w nich osób, co nie wiązało się ze spadkiem płac.  Objęci badaniem pracodawcy reprezentowali: handel internetowy, usługi finansowe, doradztwo, nieruchomosci, IT, branżę kosmetyczną, HR, hotelarstwo, marketing, opiekę zdrowotną, filmy i animacje, a nawet lokalny sklep rybny. Eksperyment trwał sześć miesięcy, począwszy od czerwca 2022 r.

Co ciekawe, przychody objętych badaniem firm nie spadły. Przeciwnie - po pół roku nawet nieznacznie się zwiększyły (średnio o 1,4 proc.). Większość firm biorących udział w badaniu pilotażowym zamierza kontynuować pracę w takim systemie.

Krótszy tydzień pracy pomaga zachować balans

Wielu respondentów stwierdziło, że w nowej sytuacji łatwiej jest im zrównoważyć pracę z zobowiązaniami rodzinnymi i społecznymi. 60 proc. pracowników stwierdziło, że może teraz efektywniej opiekować się dziećmi i innymi członkami rodziny, a 62 proc., że łatwiej im angażować się w życie społeczne.

– Przed tym pilotażem wiele osób zastanawiało się, czy skrócenie czasu pracy da się zrównoważyć przez wzrost wydajności. I dokładnie tak się stało. Wyraźnie dało się zauważyć zmianę podejścia pracowników. –  zauważa kierownik grupy badawczej, socjolog z University of Cambridge, prof. Brendan Burchell.

Wywiady pozwoliły stwierdzić, w jaki sposób firmy poradziły sobie ze zmniejszoną liczbą roboczogodzin bez uszczerbku dla założonych celów. Metodami, które to umożliwiły, były m.in:

  • krótsze spotkania zespołów
  • jaśniej wytłumaczone programy działania
  • wprowadzenie "okresów skupienia"
  • zreformowanie poczty e-mail
  • tworzenie list zadań na koniec każdego dnia dla skutecznego przekazywania obowiązków następcom

U większości pracowników, dzięki wydłużonemu weekendowi zniknął “niedzielny lęk”, który jest częstym problemem.
– Pracownicy często raportowali także znaczną redukcję stresu – mówi współautorka badania doktorantka Niamh Bridson Hubbard.
Dla niektórych rodziców dodatkowy dzień wolny w środku tygodnia oznaczał oszczędności na wydatkach na opiekę nad dziećmi. Wszyscy bez wyjątku zatrudnieni zgłosili, że wykonują więcej czynności, które sprawiają im przyjemność: od sportu, przez gotowanie, tworzenie muzyki, po wolontariat. Niektórzy rozwinęli stare zainteresowania, inni znaleźli całkiem nowe, jeszcze inni wykorzystali ten czas na podniesienie kwalifikacji zawodowych - relacjonują badacze.

– Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że dodatkowy dzień wolny pozwala pracownikom zrelaksować się i wypocząć tak mocno, by z pełną gotowością i zaangażowaniem poświęcili się pozostałym czterem dniom, zaczynany rozumieć, że powrót do pracy w piątki byłby niewłaściwy, a w zasadzie głupi – komentuje dyrektor generalny organizacji konsultingowej, zaangażowanej w projekt.

Pod koniec sześciomiesięcznego okresu próbnego wielu menedżerów stwierdziło, że nie wyobraża sobie powrotu do pięciodniowego tygodnia pracy.

– Prawie wszyscy, z którymi rozmawialiśmy, opowiadali także, że dostają ogrom pytań od innych firm ze swojej branży, które są zainteresowane pójściem w ich ślady. Pracodawcy z naszego pilotażu są przekonani, że powszechny czterodniowy tydzień pracy kiedyś nadejdzie – mówią autorzy badania.

Źródło: K. Lewis, W. Stronge, J. Kellam, L.Kikuchi, The results are in: the UK's four-day week pilot, autonomy.work [dotęp 13.03.2023]

Logo radiozet Dzieje się