Oceń
Trwają dyskusje na temat skrócenia czasu pracy w Polsce. Projekt ustawy skracającej tygodniowy wymiar etatu z 40 do 35 godzin trafił do Sejmu i ma wielu zwolenników, ale i przeciwników. Ci drudzy uważają, że może się to skończyć dłuższą pracą od poniedziałku do czwartku, a także większymi kosztami dla pracodawcy (związanymi z koniecznością zatrudnienia dodatkowych osób). Naukowcy z University of Cambridge i z Boston College w USA chcieli sprawdzić, czy faktycznie jest się czego obawiać. Doszli do ciekawych wniosków.
Skrócenie czasu pracy nie wpływa na wydajność
Jak przekonują badacze, skrócenie czasu pracy o 20 proc. w skali tygodnia bez zmniejszenia wynagrodzenia, ma bardzo wiele zalet. Korzyści, jakie zaobserwowano, to:
- spadek poziomu stresu wśród pracowników (71 proc. pracowników po zmianie zgłosiło, że odczuwa mniejsze wypalenie zawodowe)
- redukcja dni na zwolnieniu chorobowym (o 65 procent!)
- wzrost lojalności
- poprawa równowagi między życiem zawodowym a prywatnym pracowników
Badanie objęło 61 organizacji i firm w Wielkiej Brytanii, zatrudniających w sumie około 2900 osób. Zdecydowały się one na 20-procentową redukcję godzin pracy dla wszystkich zatrudnionych w nich osób, co nie wiązało się ze spadkiem płac. Objęci badaniem pracodawcy reprezentowali: handel internetowy, usługi finansowe, doradztwo, nieruchomosci, IT, branżę kosmetyczną, HR, hotelarstwo, marketing, opiekę zdrowotną, filmy i animacje, a nawet lokalny sklep rybny. Eksperyment trwał sześć miesięcy, począwszy od czerwca 2022 r.
Co ciekawe, przychody objętych badaniem firm nie spadły. Przeciwnie - po pół roku nawet nieznacznie się zwiększyły (średnio o 1,4 proc.). Większość firm biorących udział w badaniu pilotażowym zamierza kontynuować pracę w takim systemie.
Krótszy tydzień pracy pomaga zachować balans
Wielu respondentów stwierdziło, że w nowej sytuacji łatwiej jest im zrównoważyć pracę z zobowiązaniami rodzinnymi i społecznymi. 60 proc. pracowników stwierdziło, że może teraz efektywniej opiekować się dziećmi i innymi członkami rodziny, a 62 proc., że łatwiej im angażować się w życie społeczne.
– Przed tym pilotażem wiele osób zastanawiało się, czy skrócenie czasu pracy da się zrównoważyć przez wzrost wydajności. I dokładnie tak się stało. Wyraźnie dało się zauważyć zmianę podejścia pracowników. – zauważa kierownik grupy badawczej, socjolog z University of Cambridge, prof. Brendan Burchell.
Wywiady pozwoliły stwierdzić, w jaki sposób firmy poradziły sobie ze zmniejszoną liczbą roboczogodzin bez uszczerbku dla założonych celów. Metodami, które to umożliwiły, były m.in:
- krótsze spotkania zespołów
- jaśniej wytłumaczone programy działania
- wprowadzenie "okresów skupienia"
- zreformowanie poczty e-mail
- tworzenie list zadań na koniec każdego dnia dla skutecznego przekazywania obowiązków następcom
U większości pracowników, dzięki wydłużonemu weekendowi zniknął “niedzielny lęk”, który jest częstym problemem.
– Pracownicy często raportowali także znaczną redukcję stresu – mówi współautorka badania doktorantka Niamh Bridson Hubbard.
Dla niektórych rodziców dodatkowy dzień wolny w środku tygodnia oznaczał oszczędności na wydatkach na opiekę nad dziećmi. Wszyscy bez wyjątku zatrudnieni zgłosili, że wykonują więcej czynności, które sprawiają im przyjemność: od sportu, przez gotowanie, tworzenie muzyki, po wolontariat. Niektórzy rozwinęli stare zainteresowania, inni znaleźli całkiem nowe, jeszcze inni wykorzystali ten czas na podniesienie kwalifikacji zawodowych - relacjonują badacze.
– Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że dodatkowy dzień wolny pozwala pracownikom zrelaksować się i wypocząć tak mocno, by z pełną gotowością i zaangażowaniem poświęcili się pozostałym czterem dniom, zaczynany rozumieć, że powrót do pracy w piątki byłby niewłaściwy, a w zasadzie głupi – komentuje dyrektor generalny organizacji konsultingowej, zaangażowanej w projekt.
Pod koniec sześciomiesięcznego okresu próbnego wielu menedżerów stwierdziło, że nie wyobraża sobie powrotu do pięciodniowego tygodnia pracy.
– Prawie wszyscy, z którymi rozmawialiśmy, opowiadali także, że dostają ogrom pytań od innych firm ze swojej branży, które są zainteresowane pójściem w ich ślady. Pracodawcy z naszego pilotażu są przekonani, że powszechny czterodniowy tydzień pracy kiedyś nadejdzie – mówią autorzy badania.
Źródło: K. Lewis, W. Stronge, J. Kellam, L.Kikuchi, The results are in: the UK's four-day week pilot, autonomy.work [dotęp 13.03.2023]
Oceń artykuł