,

Jak rozpoznać, że organizm jest przeciążony stresem? Zadaj sobie 7 pytań

17.05.2023
Aktualizacja: 17.05.2023 08:40

Każdy czasem czuje się zestresowany. W umiarkowanych ilościach stres działa motywująco, pozwala nam osiągnąć różne cele. Jednak nieustanne, trudne emocje, które towarzyszą nam przez długie miesiące, stopniowo wyniszczają organizm i odbierają siły. Jak rozpoznać ten stan? Przeprowadź rozmowę z samym sobą i szczerze odpowiedz na 7 pytań.

Jak sprawdzić, czy doświadczasz przewlekłego stresu? 7 pytań
fot. Shutterstock

Dość często mówi się o tym, byśmy reagowali na pierwsze objawy zaburzeń psychicznych u bliskich. To samo dotyczy nas samych: im lepiej rozumiemy własne potrzeby i sygnały, jakie wysyła nam ciało, tym szybciej szukamy pomocy, gdy dzieje się coś złego. Jak sprawdzić, że jesteśmy w sytuacji, która zaczęła nas przerastać i za chwilę skończą nam się zasoby? Zastanówmy się, w jaki sposób rozmawialibyśmy o tym z kimś, na kim nam zależy. Vaile Wright i Lynn Bufka, znani specjaliści z American Psychological Association  (Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne) rekomendują, by zacząć od znalezienia przestrzeni, w której będziemy czuli się bezpiecznie.

Ciężko jest “zajrzeć” do swojego wnętrza podczas gotowania obiadu czy zabawy z dzieckiem na placu zabaw. Wygospodaruj czas, który będzie tylko Twój: wystarczy kilka minut. Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do wielozadaniowości i większość z nas funkcjonuje w taki sposób, co nie znaczy, że powinno tak być. Dopiero gdy zrealizujemy wszystkie zadania, możemy tak naprawdę skupić się na sobie. “Kontroli” własnego stanu psychicznego nie przeprowadzaj na zakupach czy w czasie pracy. Już samo zaplanowanie takiego czasu jest ważnym elementem: jeżeli nie jesteś w stanie spędzić 15. minut dziennie w ciszy i spokoju, z dala od innych, ma to niszczący wpływ na Twoje zdrowie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy w Twoim życiu jest za dużo stresu, zadaj sobie te pytania:

  • Czy w ostatnim czasie zmieniło się moje zachowanie? Niepokojące mogą być np. ciągłe problemy z pamięcią, koncentracją; irytacja spowodowana obowiązkami zawodowymi, które wcześniej były dla nas proste.
  • Czy znajduję radość w rzeczach, które wcześniej mnie cieszyły?
  • Czy zdarza mi się szukać pretekstu do kłótni; krzyczeć na ludzi, chociaż nie mam takich zamiarów?
  • Czy unikam ludzi częściej niż wcześniej?
  • Jak zachowuje się moje ciało? Zwróć uwagę na objawy, takie jak: wypadanie włosów, problemy ze snem, brak apetytu, sztywność karku
  • Czy jesteś bardziej przygnębiony, niż wcześniej, a najprostsze rzeczy zaczęły Cię męczyć?
  • Czy zaczynasz mieć problemy w swoim codziennym życiu, w rolach, w których jesteś postawiony każdego dnia?

Wszyscy mamy złe dni, jednak jeśli zdarzają się one częściej, niż dobre, pora poszukać rozwiązania. Specjalistyczna pomoc będzie potrzebna, jeśli niepokojące objawy obserwujesz przez dwa tygodnie: to mogą być początki depresji. Pamiętaj: kryzysowi dużo łatwiej zapobiegać, niż z niego wychodzić. Samo zauważenie, że coś jest nie tak, to duży krok na przód i nie należy się tego wstydzić. Z psychiatrą czy psychologiem warto spotkać się również po to, by od czasu do czasu skontrolować swój stan psychiczny.
Każdy z nas ma “zapasy” energii i spokoju, które w trudnych chwilach stopniowo się wyczerpują. Nie jesteśmy w stanie działać na pełnych obrotach i dotyczy to zarówno ciała, jak i psychiki.

Źródło: 

  • Yaribeygi H, Panahi Y, Sahraei H, Johnston TP, Sahebkar A. The impact of stress on body function: A review. EXCLI J. 2017 Jul 21;16:1057-1072. doi: 10.17179/excli2017-480. PMID: 28900385; PMCID: PMC5579396.
  • Schwabe L, Joëls M, Roozendaal B, Wolf OT, Oitzl MS. Stress effects on memory: an update and integration. Neurosci Biobehav Rev. 2012;36:1740–1749
  • Alia E. Dastagir, Am I OK? How to do a mental health check, eu.usatoday.com
  • McEwen BS, Sapolsky RM. Stress and cognitive function. Curr Opin Neurobiol. 1995;5:205–216.

logo Tu się dzieje