Jak przygotować organizm do zmiany czasu w 5 krokach? Zacznij już teraz!
Dwa razy w roku zmieniamy czas: z letniego na zimowy, a później z zimowego na letni. Jak przygotować organizm na takie zmiany? Poniżej 5 prostych kroków.

- Zrezygnuj z drzemek
- Odstaw alkohol
- Uzupełnij niedobory witaminy D
- Zadbaj o poranną rutynę
- Pamiętaj o regularnych, zdrowych posiłkach
Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi za kilka dni: w nocy z 29 na 30 października. Wtedy przestawimy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. Cofnięcie zegarków ma swoje dobre i złe strony. Co prawda pośpisz trochę dłużej, ale przez kilka dni możesz czuć się nieswojo. Przejście na czas zimowy rozregulowuje normalne funkcjonowanie organizmu. Zmiana czasu może powodować rozdrażnienie, problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia snu, bóle głowy. Na szczęście mamy jeszcze chwilę, żeby przyzwyczaić organizm odpowiednio wcześnie. O czym warto pamiętać?
Zrezygnuj z drzemek
Popołudniowe drzemki, jak i weekendowe odsypianie całego tygodnia sprawiają, że nasz zegar biologiczny zaczyna się psuć. Nawet niewielka zmiana godzin snu dezorientuje ciało i mózg. Zadbaj o to, by w ciągu dnia być aktywnym, a w godzinach wieczornych powoli wyciszać się i przygotowywać do snu. Tydzień przed zmianą czasu staraj się kłaść trochę później.
Odstaw alkohol
Możesz mieć wrażenie, że alkohol pomaga w zasypianiu, jednak tak naprawdę zaburza naturalny sen, powoduje częste wybudzenia w nocy, może uniemożliwiać ponowne zaśnięcie. To sprawia, że w ciągu dnia jesteśmy zmęczeni i rozbici. Przed zmianą czasu warto pozwolić organizmowi funkcjonować w jego naturalnym trybie.
Uzupełnij niedobory witaminy D
Rozregulowanie rytmu dobowego związanego z przestawieniem czasu na zimowy może powodować spadek odporności i częste infekcje. Niedosypianie prowadzi również do spadków nastroju, a nawet stanów depresyjnych. Dlatego warto uzupełnić niedobór witaminy D, której bardzo brakuje nam jesienią i zimą. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D u dorosłego to 2000 UI.
Zadbaj o poranną rutynę
W łagodniejszym przejściu na czas zimowy pomogą Ci codzienne, poranne nawyki, które działają pobudzająco. Mogą to być ćwiczenia, szybki spacer z psem czy zdrowe śniadanie: ważne, żeby to powtarzać. Zadbaj również o ekspozycję na naturalne światło.
Pamiętaj o regularnych, zdrowych posiłkach
Jednym ze skutków zmiany czasu może być brak apetytu i energii. Warto nieco wcześniej przyzwyczaić organizm do jedzenia codziennie o tych samych porach. Zawsze gdy możesz, wybieraj produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. Najlepiej sięgać po sezonowe warzywa i owoce, takie jak marchew, buraki, pietruszka (to doskonałe źródło witaminy C), czosnek, cebula. Korzystne dla organizmu będą również fermentowane produkty mleczne, które zawierają cenne probiotyki wzmacniające jelita. Jesienią warto włączyć do diety kefir, maślankę czy jogurt naturalny.