Oceń
Stabilność emocjonalna pomaga w codziennym życiu. Cecha ta sprawia, że nie poświęcamy energii na rzeczy, których nie możemy zmienić, a to bardzo ważne dla zdrowia psychicznego. Oczywiście: łatwo powiedzieć - co innego, gdy nagle musimy zmierzyć się z trudnymi doświadczeniami i stres przejmuje nad nami kontrolę. Dlatego równowagi psychicznej warto “uczyć się” w każdym momencie, również wtedy, gdy w naszym życiu wszystko jest w porządku. To pomaga zbudować “zapasy”, z których będziemy mogli czerpać, gdy znajdziemy się w kryzysie. Oto 7 rzeczy, których nie robią osoby odporne psychicznie:
Nie rozpamiętują przyszłości
Ciągłe myślenie o tym, co już się wydarzyło i na co nie masz żadnego wpływu, zatrzymuje Cię życiowo w miejscu. Zamiast się rozwijać, nakładasz na siebie ogromny ciężar związany z ponownym przeżywaniem ciężkich momentów, których nie da się już zmienić. Jeżeli już musisz, poświęć konkretny czas na przemyślenie tego, co nie daje Ci spać spokojnie: możesz też stworzyć pewnego rodzaju “notatkę” czy list do samego siebie, w którym zawrzesz wszystkie wnioski i przemyślenia, jakie wynikają z danej sytuacji. Potem staraj się do tego nie wracać.
Nie szukają aprobaty u innych
Przestań uzależniać poczucie własnej wartości od tego, co myślą na Twój temat inni ludzie. Oczywiście nie chodzi tu o to, by w ogóle nie liczyć się z opinią bliskich i zacząć podchodzić do swoich zachowań bezkrytycznie. Zawsze warto wziąć pod uwagę zdanie innych, jednak nie powinno ono wpływać na na nasze wybory i to, jak czujemy się sami ze sobą.
Potrafią się zatrzymać
Nie da się zrozumieć własnych emocji i opracować strategii radzenia sobie z problemami, bez zatrzymania się na chwilę w codziennym biegu. Jeżeli przeżywasz trudny czas, postaraj się “usłyszeć”, co u Ciebie; pomyśl przez chwilę o tym, jak się czujesz i co mogłoby Ci pomóc. Porozmawiaj z przyjaciółmi, bliskimi.
Nie pozwalają, by zawładnęły nimi emocje
Ludzie stabilni emocjonalnie nie pozwalają, aby ich uczucia przejęły kontrolę nad ich działaniami lub zachowaniami. Rozumieją, że emocje są ulotne i można nimi zarządzać za pomocą odpowiednich narzędzi i strategii. Jeżeli czujesz, że nie jesteś w stanie podjąć racjonalnej decyzji, odczekaj chwilę. Zamiast reagować impulsywnie, w silnych emocjach, cofnij się o krok. W nauce kontrolowania emocji przydaje się technika zwana kontrolowaną ekspozycją. To stopniowa ekspozycja na sytuacje, które wyzwalają w nas lęki.
Akceptują, że życie nie jest idealne
Oczywiście “rady” tej nie da się odnieść do każdej życiowej sytuacji. Bywają sytuacje, z którymi nie możemy poradzić sobie sami, bez pomocy specjalisty. Jednak w przypadku błahych, codziennych problemów, na które nie zawsze mamy wpływ, warto pamiętać, że wszystkie gorsze momenty w końcu mijają.
Nie chowają urazy
Przebaczanie to potężne narzędzie do osobistego uzdrowienia i rozwoju. Niestety, większość z nas zaczyna rozumieć to bardzo późno. Nie chodzi o to, by nawiązywać przyjaźnie z osobami, które wyrządziły nam krzywdę. Przebaczanie innym pomaga jednak skupić się na sobie.
Nie zaniedbują zdrowia psychicznego
Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak kondycja fizyczna. Gdy mamy pierwsze objawy grypy, najczęściej idziemy do lekarza. Tak samo powinniśmy zachowywać się w przypadku niepokojących sygnałów na tle psychicznym. Jeżeli czujesz, że dzieje się coś złego, nie bój się szukać pomocy.
Źródło:
- Bhugra D, Till A, Sartorius N. What is mental health? Int J Soc Psychiatry. 2013 Feb;59(1):3-4. doi: 10.1177/0020764012463315. PMID: 23349505.
- Fava GA, Tomba E. Increasing psychological well-being and resilience by psychotherapeutic methods. J Pers. 2009 Dec;77(6):1903-34. doi: 10.1111/j.1467-6494.2009.00604.x. Epub 2009 Oct 6. PMID: 19807860.
Oceń artykuł