Zamknij

Utrata ojca w dzieciństwie uszkadza nasze chromosomy. Zaskakujące odkrycie

Monika Piorun
20.07.2017 12:10

Jeśli nasz tata zmarł, kiedy byliśmy jeszcze dziećmi, możemy być narażeni na dużo większe zmiany biologiczne w zakresie funkcjonowania naszego organizmu, niż dotąd sądzono.

DamiWurts/NeuPaddy/pixaby.com/CC0 Public Domain
fot. ---

Stres prowadzi do uszkodzeń już na etapie komórkowym. Trauma, na którą narażone są dzieci tracące rodziców, może mieć bezpośredni wpływ na to, co się dzieje nawet w najmniejszych cząsteczkach ich ciała.

Naukowcy z Uniwersytetu Princeton i Columbia na łamach prestiżowego czasopisma "Pediatrics" przedstawili wyniki badań, które dowodzą, że utrata ojca w dzieciństwie prowadzi do wyraźnego skrócenia telomerów, czyli fragmentów chromosomów chroniących komórkę przed uszkodzeniem. Przy każdym podziale komórki ich długość się zmniejsza a gdy dany fragment staje się zbyt krótki - po prostu przestają się dalej dzielić. Czym to grozi? 

Trauma po stracie rodzica zwiększa ryzyko poważnych chorób u dziecka

Zmiany, do jakich dochodzi w komórkach osób, które straciły ojca w dzieciństwie, prowadzą przede wszystkim do szybszego starzenia się ich komórek. Zaburzenia te mają także bezpośredni wpływ na powstawanie wielu poważnych chorób - od schorzeń układu krążenia po nowotwory. Telomery chroniące chromosomy przed uszkodzeniem są w ich przypadku dużo krótsze niż u osób posiadających oboje rodziców. 

Biologiczna reakcja na wielki stres

Chłopcom grożą większe szkody biologiczne z powodu śmierci ojców niż dziewczynkom. Amerykanie po przebadaniu ponad 5 tys. dzieci w ramach projektu dotyczącego niepełnoletnich wychowujących się w niepełnych rodzinach ustalili, że na największe uszkodzenia biologiczne narażone są maluchy płci męskiej, które stracą tatę nie skończywszy jeszcze 5. roku życia. U wszystkich dzieci poniżej 9. roku życia (bez względu na płeć), które muszą poradzić sobie ze śmiercią ojca, dochodzi do skrócenia telomerów aż o około 14 proc.

Prof. Daniel Notterman z Uniwersytetu Princeton uważa, biologiczne skutki straty ojca w dzieciństwie, które jak się okazuje są możliwe do zaobserwowania i zmierzenia już na poziomie komórkowym rzucają zupełnie nowe światło na znaczenie pomocy psychologicznej dzieciom wychowującym się bez taty - również tym, które tracą kontakt z rodzicem z powodu rozwodu, separacji, odbywania przez nich kary więzienia itp.

źródło: Princeton University; Pediatrics

Emocje, które się w nas kłębią z powodu różnych sytuacji życiowych, mogą mieć bezpośredni wypływ na funkcjonowanie naszych komórek. Okazuje się, że reakcje, jakie zachodzą w organizmach dzieci na skutek informacji o śmierci ojca, mają dużo większe znaczenie, niż sądzono.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π