Współczesna dogoterpia: pies-robot dla chorych na demencję i Alzheimera
Dogoterapia na miarę XXI wieku. W Stanach Zjednoczonych przyjacielem osób z demencją jest pies-robot, który ma działanie terapeutyczne. Reaguje na dotyk człowieka, macha ogonkiem, wydaje przyjemne dźwięki, co znacznie obniża poziom lęku i stresu u osób chorych.

W kalifornijskim domu opieki zastosowano nową formę terapii. Choć dogoterapia wykorzystywana jest u ludzi z demencją i chorobą Alzheimera od dłuższego czasu, to chorzy pierwszy raz mają okazję przebywać z terapeutycznym psem-robotem.
Sztuczny piesek przypomina tego prawdziwego, stworzony jest na wzór psa rasy Labrador. Reaguje na ludzki dotyk podobnie jak żywy pies.
Pies-robot dla chorych na demencję
Przedsiębiorca Tom Stevens niedawno przedstawił testową wersję robota, żółtego szczeniaka Labradora mieszkańcom domu opieki w Thousand Oaks w Kalifornii. Firma Tombot, twórcy psa-robota, współpracowała z Creature Shop, firmą założoną przez nieżyjącego twórcę Muppetów, aby nadać robotowi realistyczne ruchy.
Założeniem twórców był nie tylko realistyczny wygląd psa, ale również zachowanie imitujące prawdziwego czworonoga. Tombot, bo tak nazywa się pies-robot, porusza głową z boku na bok, chrząka, macha ogonem, a więc reaguje na ludzki dotyk tak samo, jak żywy pies, ale łatwiej się nim opiekować.
Pies-robot ma 16 silników, które kontrolują jego ruchy i jest wyposażony w czujniki reagujące na polecenia głosowe i wykrywające, jak ludzie go dotykają. Rozróżnia powolną pieszczotę i energiczny ruch.
Wersja testowa psa-robota ma na imię ,,Jenny''. W domu opieki Sage Mountain w Thousand Oaks, gdzie wielu mieszkańców cierpi na demencję i inne choroby związane z pamięcią, sztuczny pies został bardzo dobrze odebrany, przebywanie z psem, pieszczoty i machanie ogonem wywołują uśmiech na twarzach mieszkańców ośrodka.
- Pies jest bardzo interaktywny, macha ogonem, odpowiada na wezwanie imienia - powiedziała Caroline Gibson, rzeczniczka domu opieki. - To naprawdę niesamowite oglądać, jak z taką łatwością relaksuje i zmniejsza lęk.
Pies-robot w prezencie dla mamy
Twórca terapeutyczne psa przyznaje, że pomysł stworzenia robota pojawił się w momencie, gdy u jego matki stwierdzono chorobę Alzheimera.
- Spośród wielu złych dni, które mieliśmy wcześniej, zdecydowanie najgorsze było to, że musiałem zabrać jej psa - powiedział Stevens. Jego matka była właścicielką psa rasy Goldendoodle, ale nie była już w stanie opiekować się zwierzakiem, poza tym pies stał się agresywny w stosunku do chorej opiekunki.
Firma Tombot planuje pierwsze komercyjne dostawy swoich robotów-psów w 2020 roku.
Źródło: dailymail.co.uk