Zamknij

6 rzeczy, które zdaniem psychologów, pomogą uchronić przed jesiennym smutkiem

04.10.2019 14:49

Jesień sprawia, że niektórzy ludzie odczuwają większy niż zwykle niepokój, smutek, a nawet lęk. W przeciwieństwie do innych rodzajów lęków, w tym przypadku często nie ma jednego, oczywistego czynnika wyzwalającego.  Jeśli tego rodzaju smutek zdarza się każdego roku, można podjąć kroki, aby temu zapobiec.

Czym jest nerwica jesienna?
fot. Shutterstock

Objawy jesiennego niepokoju:

Jedną z przyczyn na pewno jest zmniejszenie nasłonecznienia, co prowadzi do spadku poziomu serotoniny. To ważny hormon, wpływający na nastrój, apetyt i sen. W okresie jesiennym wzrasta również poziom hormonu - melatoniny, co powoduje senność i depresję. Do tego jeszcze mamy mniej witaminy D, co zwiększa ryzyko zaburzeń.

Do innych czynników, należą zmiany w zachowaniu. Wraz z pogarszaniem się pogody spędzamy mniej czasu na świeżym powietrzu i mniej ćwiczymy.

Dr Patricia Thornton, psycholog z Nowego Jorku, zgodziła się, że zmiany w sezonie mogą powodować zmiany nastroju i niepokój i zwykle mówimy o SAD - sezonowych zaburzeniach afektywnych. Dni są krótsze, noce dłuższe, pogoda robi się chłodniejsza - to pogłębia stan niepokoju. Mówi, że wszelkiego rodzaju przejścia są trudne dla stanu psychicznego. 

„Ludzie, którzy zmagają się z przemianami lub jakąkolwiek zmianą okoliczności życiowych, jak zmiana harmonogramu powrotu do szkoły, mogą być zaniepokojeni, ponieważ teraz muszą wstać wcześniej, mniej śpią. Może to powodować niepokój, szczególnie jeśli jest on związany z mniejszą ilością snu ”- podkreśla psycholożka.

Nie zawsze jest taki czarny scenariusz. Psycholożka zauważa, że wielu jej pacjentów z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (OCD) i zaburzeniami lękowymi czuje się lepiej, gdy wracają do szkoły lub pracy i mają rutynowy program.

OCD i lęk może się pogłębiać, gdy nie ma wystarczająco dużo do zrobienia. Jeśli ktoś jest bezczynny w okresie letnim, chętnie wraca do szkoły, ponieważ ma coś, na czym może się skoncentrować, co pomaga mu złagodzić myśli, zmartwienia i rozmyślania.

Innym wyjaśnieniem negatywnych uczuć podczas jesieni może być to, co Thornton nazywa „reakcją rocznicową”. Na przykład, kiedy wchodzimy w chłodniejsze miesiące i jest mniejszy dostęp do światła słonecznego, przypominamy sobie, że zima jest ciężka.

Co może pomóc na jesienne obniżenie nastroju?

6 rzeczy, które mogą pomóc w jesiennym smutku.  

1. Uzyskaj więcej światła

Zacznij od spędzenia więcej czasu na świeżym powietrzu, aby jak najlepiej wykorzystać światło słoneczne.

Morrison sugeruje, aby wstać wcześnie rano, żeby wziąć poranne słońce. W razie potrzeby idź spać wcześniej, aby pomóc w walce ze zmęczeniem i sennością w ciągu dnia.

2. Ćwicz codziennie

Morrison zaleca codzienne ćwiczenia przez co najmniej 30 minut. Jesień jest doskonałym czasem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, więc wykorzystaj go na długie spacery lub przejażdżki rowerowe. Możesz też rozpocząć nowy sport lub zapisać się na siłownię.

Ćwiczenia mają kluczowe znaczenie dla zaburzeń zdrowia psychicznego. Każde badanie wykazuje poprawę nastroju po ćwiczeniach.

3. Zmień dietę

Jesień to doskonały czas na zastanowienie się nad tym, co jesz .

4. Zacznij coś nowego

Ponieważ jesień to czas nowych początków, nowego sezonu, może to być te czas na uporządkowanie domu, ogrodu lub inną reorganizację.

5. Zmień wygląd swojej perspektywy

Zamiast kojarzyć jesień z negatywnymi doświadczeniami, spróbuje spojrzeć na to inaczej, zmieniając ramy. Zastanów się, co możesz zrobić. Zamiast myśleć:„ Jest zimno, spróbuj myśleć o tym, co możesz robić, zostając w ciepłym mieszkaniu. Jednym ze sposobów jest zmiana otoczenia w domu i przytulanie się z bliską osobą..

6. Szukaj profesjonalnej pomocy

Jeśli poczujesz się przytłoczony, nie czekaj, aż będzie naprawdę źle. Podejmij natychmiastowe działania, aby poprawić swój nastrój.

Przeczytaj: Okiem eksperta: Czy to tylko jesienna chandra czy już depresja?