Oceń
Czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i... wydłuża życie. Nawet o 2 lata! Statystycznie największe szanse mają na to kobiety, ponieważ to właśnie one częściej niż mężczyźni poświęcają czas na lektury. I wychodzi to im tylko na zdrowie. Potwierdzają to wyniki badań prowadzone przez ponad 12 lat na Uniwersytecie Yale przez zespół, którym kierowała prof. Becca R. Levy.
Kto czyta, ten żyje dłużej
Po przeanalizowaniu danych ponad 3,6 tys. osób powyżej 50. roku życia naukowcom udało się udowodnić, że wśród uczestników badania, którzy poświęcali na czytanie książek około 3,5 godziny tygodniowo (lub więcej) na czytanie ulubionych książek, ryzyko zgonu w ciągu następnych 12 lat było minimum 23 proc. niższe niż w przypadku pozostałej grupy badanych. W przypadku ludzi poświęcających na czytanie maksymalnie 3,5 godziny w tygodniu (nie więcej) ryzyko zgonu było już tylko o 17 proc. niższe niż u reszty uczestników.
Czytamy to, co... dostaniemy w prezencie
Niestety Polacy mają marne szanse na wydłużenie życia dzięki systematycznemu czytaniu książek. Jak wynika z badań prowadzonych przez Bibliotekę Narodową wśród osób powyżej 15. roku życia, w ciągu ostatniego roku tylko 38 proc. społeczeństwo przeczytało przynajmniej 1 lekturę. Od dekady wskaźnik ten plasuje się na podobnym poziomie. Jedyną zmianą jest to, że coraz częściej zaczynamy postrzegać książki za prestiżowy prezent, który warto podarować bliskim. Jeśli nasi rodacy kupują książki, to głównie z myślą o obdarowaniu nimi rodziny czy znajomych (i to właśnie książki, które dostaliśmy w prezencie czytamy najczęściej).
Jak wyjaśnia dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, w tym roku po raz pierwszy przebadano wskaźniki czytelnictwa wśród nauczycieli polonistów. Okazało się, że ta grupa może poszczycić się znakomitymi wynikami zarówno jeśli chodzi o czytanie książek w wersji papierowej, jak i elektronicznej.
Z kolei osoby deklarujące się za czytelników książek częściej szukają informacji o świecie za pośrednictwem internetu (ok. 37 proc. badanych), natomiast ci, którzy przyznają się do tego, że nie czytają, wolą czerpać wiedzę o świecie z radia i telewizji (ok. 55 proc. badanych).
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ustanowiona przez UNESCO i nawiązuje do (prawdopodobnej) rocznicy urodzin Williama Szekspira oraz śmierci Władimira Nabokova czy Miguela de Cervantesa.
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
- Trening mózgu rodziców wpływa na zdolności umysłowe dzieci
- Chcesz żyć dłużej? Zacznij systematycznie czytać książki
- Rozwiązywanie krzyżówek odmładza mózg aż o... 10 lat!
źródło: Yale University/Science Direct/Biblioteka Narodowa
______
zdrowie.radiozet.pl/π
Oceń artykuł