Oceń
Gardzisz hamburgerami, ale ciągle się stresujesz? Niestety okazuje się, że możesz sobie szkodzić niemal tak samo, jak po zjedzeniu ociekającego tłuszczem fast food - nawet jeśli w ogóle nie ma go w Twoim menu. Dlaczego? Wszystko przez to, w jaki sposób nasza flora bakteryjna zachowuje się w nerwowej sytuacji.
Wiele wskazuje na to, że stres może prowadzić do fizycznych zmian w naszych jelitach. To niezwykłe zjawisko w największym stopniu dotyczy kobiet - dowodzi na łamach Scientific Reports zespół naukowców z Wielkiej Brytanii (Birgham Young University) oraz Chin (Shanghai Jiao Tong University). Jak to w ogóle możliwe?
Kobiety dosłownie tyją przez stres?
Zaskakujące odkrycie dotyczące fizycznej reakcji na stres zostało na razie potwierdzone wyłącznie podczas badań na myszach laboratoryjnych, ale badacze twierdzą, że podobne zjawisko zachodzi także u ludzi.
8-tygodniowe gryzonie podzielono na dwie grupy - ze względu na płeć. Połowie samic i połowie samców przez 16 tygodni podawano do jedzenia wysokotłuszczową karmę a następnie przez kolejnych 18 dni poddawano działaniu stresu.
Choć osobniki płci męskiej wykazywały tendencję do przejawiania silniejszych reakcji lękowych, to jednak po przebadaniu ich mikrobiomu, nie udało się wykazać wyraźnych zmian.
Flora bakteryjna samic w reakcji na stres zmieniała się natomiast w taki sposób, jak wśród osobników karmionych wysokotłuszczową karmą. Mimo że samce bardziej się bały nerwowych sytuacji, to jednak tylko u samic pod wpływem nadmiernego napięcia dochodziło do wyraźnych zmian mikrobiomu.
Zajadasz stres? Teraz wiemy, dlaczego!
Prof. Laura Bridgewater z Brigham Young University tłumaczy, że stres wpływa nie tylko na naszą psychikę, ale i na mikrobiom - w przypadku płci żeńskiej.
Zdaniem badaczy zjawisko, które udało się im zaobserwować może wyjaśniać, w jaki sposób ludzki organizm reaguje na stres w zależności od płci. Wyniki badań mogą przybliżyć zrozumienie, m.in. dlaczego napięcie nerwowe może przyczyniać się do fizycznych zmian w kobiecych organizmach.
Panie, które nadmiernie się stresują, mogą bowiem przejawiać m.in. tendencję do tycia, częściej też skarżą się na zaburzenia psychiczne, jednak skutki tych problemów paradoksalnie często są dużo bardziej dotkliwe dla panów - to oni częściej popełniają samobójstwa i działają w afekcie.
_____
zdrowie.radiozet.pl/π
Oceń artykuł