Obserwuj w Google News

Ratownictwo medyczne przestrzega przed udarami u psów i innych zwierząt

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
28.06.2019 11:23
Zareaguj Reakcja

Intensywne ziajanie i daleko wysunięty język u psów — takie reakcje często są traktowane jako normalne. Tymczasem mogą to być symptomy udaru cieplnego. Ratownictwo Medyczne Wspólna Pasja oraz stowarzyszenie Człowiek i Pies pokazują, co dzieje się ze zwierzętami, gdy temperatura przekracza 30 stopni. W ten sposób chcą uświadomić społeczeństwo o tym, że w grupie ryzyka udaru są nie tylko ludzie. 

Udar cieplny u psa. Jak pomóc?
fot. Shutterstock

Udar cieplny u psa, kota i innych zwierząt

Upały są trudne do przetrwania nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt. Wysoka temperatura doskwiera im jeszcze bardziej, bo mają sierść, posiadają też niezwykle mało gruczołów potowych i z tego względu nie są w stanie odpowiednio schłodzić swojego organizmu. Psy regulują temperaturę swojego ciała poprzez dyszenie lub pocenie się przez łapy. Ciężko oddychają (duszą), aby pozbyć się nadmiaru gorąca, a to z kolei powoduje utratę dużej ilości wody.

Stosunkowo niewysoka temperatura otoczenia dla człowieka, jaką jest np. 25-30 C, dla zwierząt stanowić może zagrożenie dla zdrowia. Standardowa temperatura ciała psa to 38,5 stopni, gdy osiąga 41 stopni, może nastąpić ograniczenie przepływu krwi we wszystkich organach zewnętrznych, które są w nią zaopatrywane. Porażenie ośrodka oddechowego może doprowadzić do śmierci.

Pierwszymi objawami przegrzania u psa oprócz podwyższonej temperatury, jest dyszenie, daleko wysunięty język, ślinotok, ciemny kolor języka, ciemne dziąsła, wymioty. Następnie drgawki, płytki oddech, przyśpieszone bicie serca, biegunki, chwiejny chód, zataczanie. 

Co zrobić, gdy dojdzie do porażenia?

Stowarzyszenia, które troszczą się o los psów, informują, co robić, gdy rozpoznamy u psa porażenie. Należy przenieść psa w chłodne, zacienione miejsce i jeśli jest przytomny, podać mu do picia wodę. Następnie trzeba przemyć mu jamę ustną wodą, podać wodę do picia, zrobić chłodny kompres, okryć nim ogon, łapy, kark. Może to być wilgotna ściereczka lub zwilżony pled. Jeśli pies jest w stanie, warto zabrać go na konsultację do weterynarza.

Ważna informacja

W upalne dni nie zostawiaj zwierzęcia w samochodzie i unikaj spacerów w południe. Zaleca się wychodzenie z psem wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Niebezpieczeństwo udaru dotyczyć może każdego psa, niemniej istnieje tzw. grupa podwyższonego ryzyka, na którą pragniemy zwrócić uwagę Państwa. Szczególnie narażone na przegrzanie są:

  • psy o obniżonej kondycji fizycznej (chore, weterani, suki ciężarne, psy otyłe)
  • szczenięta, które szybciej przegrzewają się z uwagi na mniejszą wydajność powierzchni schładzania organizmu (mniejszy język)
  • rasy brachycefaliczne (buldogi, boksery czy mopsy) o krótkich przewodach nosowych są narażone na szybkie ich wysuszenie i w efekcie przegrzanie oraz odwodnienie organizmu
  • psy posiadające bujną szatę
  • psy o ciemnej, czarnej sierści
  • psy eksponowane na nadmiar ciepła lub emisję promieni słonecznych – umieszczone w boksach, budach, pozbawione możliwości schronienia się przed ciepłem

Źródło: Zooplus, Ratownictwo Medyczne, Człowiek i Pies, Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie