Zamknij

Przez cały dzień czytasz wiadomości? Uważaj na te objawy

25.08.2022 13:37

Nadmierne śledzenie wiadomości szkodzi naszemu zdrowiu. Potwierdziło to najnowsze badanie. Według naukowców, nieustanne czytanie doniesień ze świata może działać na organizm jak uzależnienie

Czym grozi nadmierne czytanie wiadomości? Nowe ustalenia naukowców
fot. Shutterstock

Ciągle przeglądasz serwisy informacyjne, słuchasz radia i śledzisz newsy pojawiające się w portalach społecznościowych? Jeżeli trudno Ci się powstrzymać przed takim odruchem i wręcz nie umiesz na chwilę się „wyłączyć”, to znak, że dotknęła Cię tzw. problematyczna konsumpcja wiadomości. Takiego określenia użyli autorzy badania, którego wyniki ukazały się ostatnio w Jerusalem Post. Okazuje się, że pochłanianie wiadomości ze świata w nadmiarze powoduje fizyczne objawy.

Ciągłe śledzenie informacji przypomina uzależnienie i szkodzi zdrowiu

Autorzy badania opublikowanego pierwotnie w czasopiśmie naukowym Health Communication przekonują, że problematyczna konsumpcja wiadomości może być równie szkodliwa dla zdrowia człowieka, co szeroko omówione już uzależnienia od internetu, gier wideo czy smartfona. Zbyt częste czytanie wiadomości może wywoływać skutki uboczne, takie jak zmęczenie, ból czy problemy z układem trawiennym. Jak podkreśla główny autor, Bryan McLaughlin, wszystko przez stały stan podwyższonej czujności u odbiorcy.

Takie wnioski badacze sformułowali na podstawie analizy przeprowadzonej w grupie ponad 1000 dorosłych Amerykanów. Zapytano ich m.in. o stopień, w jakim zgadzają się ze stwierdzeniami typu:  

  • "jestem tak pochłonięty wiadomościami, że zapominam o otaczającym mnie świecie"
  • "często nie uważam w szkole lub w pracy, bo czytam lub oglądam wiadomości"

Badani zostali zapytani też, jak często czują stres, niepokój lub inne dolegliwości. Około 16,5 proc. respondentów znalazło się w kategorii "poważnie problematycznej konsumpcji wiadomości".

– Tak, zdajemy sobie sprawę z ironii pisania o tym badaniu w wiadomościach – dodają autorzy.

Naukowcy podkreślili jednak, że całkowite odcięcie się od informacji może prowadzić do przeoczenia wiadomości ważnych z punktu widzenia zdrowia lub bezpieczeństwa oraz osłabić zdolność do bycia świadomym obywatelem. W czytaniu newsów liczy się przede wszystkim umiar.

Źródło: PAP