Obserwuj w Google News

Polacy chcą pracować krócej, by chronić swoje zdrowie. Nowe badania

3 min. czytania
09.12.2021 14:24
Zareaguj Reakcja

Polacy to przepracowany naród. Na wypalenie zawodowe cierpi niemal połowa z nas, co ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Nowe badania dowodzą, że większość pracowników opowiada się za skróceniem tygodnia pracy do czterech dni.

Badania: większość Polaków chce skrócenia tygodnia pracy
fot. Shutterstock

To, jak czujemy się w pracy i ile czasu na nią poświęcamy, wpływa na wszystkie inne dziedziny naszego życia, w tym zdrowie (fizyczne i psychiczne). Niestety, statystyki dotyczące wypalenia zawodowego w Polsce nie są optymistyczne. Zaburzenia będące skutkiem zbyt obciążającej pracy dotyczą 65 procent z nas. Polacy są świadomi zagrożeń wynikających z przepracowania, o czym świadczą nowe badania.

Dwie trzecie Polaków popiera skrócenie tygodnia pracy

Już 68 proc. pracowników jest zdania, że skrócenie tygodnia pracy do czterech dni wpłynęłoby pozytywnie na ich zdrowie – wynika z badania zleconego przez Personnel Service.  Przeciwne są m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby po 55 roku życia. Eksperci Personnel Service wskazali, że rewolucja w postaci skrócenia tygodnia pracy wymagałaby czasu, ale doświadczenia związane z pracą zdalną pokazują, że Polacy są w stanie szybko i sprawie dostosować się do zmian na rynku pracy.

– Po wymuszonym przez pandemię eksperymencie, jakim było przejście na pracę zdalną, stopniowy powrót do przedpandemicznej rzeczywistości może być dobrym punktem wyjścia do kolejnego wyzwania, jakim jest wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy. Doświadczenia z innych krajów, m.in. Islandii potwierdzają, że taki eksperyment pozytywnie wpływa na wydajność i samopoczucie pracowników. Zwolennikami tego rozwiązania jest większość Polaków, którzy twierdzą, że taka decyzja może pozytywnie wpłynąć na ich zdrowie – napisano.

Za skróceniem tygodnia pracy opowiadają się młodzi i wykształceni

Idea skrócenia tygodnia pracy najwięcej zwolenników ma w grupie wiekowej 25-34 lata (ponad 50 procent). Zmian chcą również pracownicy w wieku 35-44 lata (45 procent). Pomysł popierają głównie osoby z wyższym wykształceniem. Badanie wykazało, że najwięcej zwolenników skróconego tygodnia pracy można znaleźć wśród zatrudnionych w największych firmach, gdzie już niemal co druga osoba uważa, że taka decyzja pozytywnie wpłynęłaby na ich zdrowie.

Skrócony wymiar pracy nie spotkał się natomiast z aprobatą głównie wśród pracowników powyżej 55 roku życia. Wśród nich co czwarty uważa, że skrócony tydzień pracy nie wpłynie na zdrowie pracowników. Przeciwnikami 4-dniowego tygodnia pracy jest również 40 procent osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

– To, że za opcją krótszego tygodnia pracy opowiedzieli się przede wszystkim ludzie młodzi i z wyższym wykształceniem, wcale nie dziwi. To właśnie ich cechuje najbardziej elastyczne podejście i gotowość na zmiany. Kluczowy jest również fakt, że osoby po studiach wykonują zwykle prace biurowe, które łatwiej zoptymalizować i wykonać w 4 dni. W przypadku m.in. budowlańca skrócenie pracy o jeden dzień może spowodować opóźnienia, a szybsze tempo to ryzyko błędów –  wyjaśnia ekspert rynku pracy, Personnel Service Krzysztof Inglot.

Krótsza praca – mniejszy stres?

Według danych OECD, w 2020 roku polski pracownik przepracował średnio 1766 godzin, co plasuje go w czołówce obok USA (1767 godzin), Chorwacji (1834 godzin) czy Rosji (1874 godzin). Na drugim biegunie znaleźli się m.in. Niemcy, którzy przepracowali w zeszłym roku najmniej, bo 1332 godzin oraz Duńczycy ze średnią 1346 godzin.

Autorzy badań podkreślają, że skrócony do czterech dni tydzień pracy może wpłynąć na obniżenie poziomu stresu, na który w czasie pandemii narzeka niemal co drugi Polak. Najbardziej narażone na stres są kobiety (54 procent). Wśród mężczyzn wskaźnik ten wynosi 38 procent.

Źródło: PAP