Zamknij

Chcesz być szczęśliwy? Naucz się... złościć!

Monika Piorun
18.08.2017 18:16

Bez umiejętności naturalnego wyrażania emocji, które dokładnie odzwierciedlają to, co czujemy w danym momencie, nie będziemy w stanie osiągnąć prawdziwej satysfakcji z życia - przekonują psycholodzy.

komposita, pixaby.com, CC0 Pubilc Domain

Czym jest szczęście? Większość z nas kojarzy je wyłącznie z pozytywnymi odczuciami i błogą harmonią. Najnowsze wyniki międzykulturowych badań naukowych opublikowanych na łamach prestiżowego "Journal of Experimental Psychology" wskazują jednak, że tradycyjne postrzeganie tego zjawiska nieco różni się od tego, co tak naprawdę nas zadowala.

Po przebadaniu ponad 2,3 tys. młodych ludzi (studentów) ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Ghany, Chin, Singapuru, Niemiec, Izraela i Polski okazało się, że choć wszyscy ankietowani deklarowali, że szczęście wiążą wyłącznie z pozytywnymi emocjami, to jednak prawdziwą satysfakcję osiągają dopiero wtedy, kiedy są w stanie wyrazić to, co dokładnie czują w danej chwili - bez względu na to, czy wiąże się to z negatywnymi odczuciami - tj. gniew i nienawiść.

Kluczem do szczęścia jest... gniew?

Jak wyjaśniają naukowcy, tłumienie w sobie tych odczuć sprawia, że nie jesteśmy w stanie czuć się w pełni szczęśliwi. Warto jednak zaznaczyć, że w kontekście odczuwania szczęścia analizowano tylko takie negatywne emocje jak gniew i nienawiść. Umiejętność ich wyrażania może sprawiać, że będziemy w stanie odczuwać zadowolenie. Inne nieprzyjemne emocje - np. strach, poczucie winy, wstyd lub niepokój "nie działają" w podobny sposób. 

Dr Maya Tamir z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie - jedna ze współautorek badania - tłumaczy, że po raz kolejny udało się udowodnić, że szczęścia nie osiągamy wyłącznie poprzez dążenie do okazywania wyłącznie pozytywnych emocji.

Kluczem do satysfakcji z życia jest umiejętność wyrażania tego, co tak naprawdę czujemy i nie tłumienie tego, co tak naprawdę chcemy przekazać innym. Paradoks polega na tym, że chcąc czuć się szczęśliwym musimy także potrafić czasami okazać również emocje, których wcale nie łączymy z czymś pozytywnym - takich jak gniew z powodu sytuacji, z którą nie możemy się pogodzić.

Zobacz także

Zobacz także

źródło: Journal of Experimental Psychology

___

zdrowie.radiozet.pl/π