Obserwuj w Google News

Recepta na długowieczność? Udane małżeństwo, pasja i pogoda ducha!

Monika Piorun
3 min. czytania
29.03.2017 19:27
Zareaguj Reakcja

Para 80-latków z okazji 60. rocznicy ślubu wcieliła się w postacie z kultowego filmu animowanego "Odlot" udowadniając, że poczucie humoru i wspólne pasje są najlepszym sposobem na szczęśliwy związek. Potwierdzają to badania naukowe wskazujące na to, że największe szanse na długie życie mają... zamężni optymiści - choć dotyczy to głównie mężczyzn. 

Recepta na długowieczność? Udane małżeństwo i pogoda ducha!
fot. ---

Wszyscy dobrze wiemy, że śmiech to zdrowie. Najzdrowiej jednak śmiać się w towarzystwie osób, które śmieszy to samo, co nas. Jeśli mamy takie szczęście i na swej drodze znajdziemy partnera lub partnerkę do wspólnych żartów, mamy całkiem spore szanse na to, że uda się nam się dożyć spokojnej starości.

Zobacz także

Według 80-letnich staruszków ze Stanów Zjednoczonych najlepszą receptą na udany związek są wspólne pasje i optymizm, dzięki któremu łatwiej wybaczać sobie drobne błędy.

Z okazji okrągłej, 60. rocznicy ślubu za namową jednego ze swoich dziewięciorga wnucząt - utalentowanego pianisty Jasona Lyle Blacka - udowodnili, że mimo podeszłego wieku, potrafią nadal cieszyć się ze wspólnej pasji, jaką jest muzyka.

 

Zobacz także: Piąta rocznica ślubu - co oznacza?

 

Od lat w ich salonie stoi odrestaurowany przez pana domu XIX-wieczny fortepian - oryginalny Steinway, na którym małżonkowie postanowili odegrać melodię z jednej najpiękniejszych animowanych opowieści ostatnich lat pt. "Odlot" i wcielić się w postać dziadka Carla Fredricksena oraz jego życiowej partnerki - Eli. Sympatycznego skauta, który wiernie towarzyszył bohaterom bajki wcielił się zaś ich wnuk, który uwiecznił wyjątkowy moment na filmiku video zamieszczonym na serwisie YouTube.

Chcesz żyć dłużej? Wystarczy, że znajdziesz kogoś, z kim będziesz potrafić się... śmiać!

Zobacz także

Nie ma się co łudzić, że single są szczęśliwsi. Ich zadowolenie może trwać tylko do momentu, kiedy bezpowrotnie miną czasy szumnej młodości i zorientują się, że wszyscy znajomi znaleźli już sobie drugie połówki, z którymi mogą się wygłupiać i cieszyć z nawet całkiem mało zabawnych dowcipów. Samotni nie powinni pozostawać jednak głównie mężczyźni, kobiety radzą sobie w pojedynkę dużo lepiej niż panowie.

W najgorszej sytuacji są rozwodnicy. Statystycznie umierają najszybciej na świecie - o ile nie uda się im stworzyć ponownie kolejnego związku. Pod względem zdrowotnym nie opłaca się też żyć na tzw. "kocią łapę". Okazuje się, że wbrew pozorom pary, które zdecydowały się wziąć ślub i zalegalizować wszystkie formalności, żyją dłużej. Dlaczego tak się dzieje?

Najdłużej żyją ludzie, którym uda się wziąć ślub i stworzyć szczęśliwe małżeństwo

Zobacz także

Psychologowie twierdzą, że tak działa na naszą podświadomość subiektywne poczucie bezpieczeństwa, które mamy dzięki składaniu wspólnej przysięgi wobec siebie, swoich najbliższych i otoczenia. Dodatkowo pozytywne działanie ma też chęć wpasowania się do reguł społecznych panujących w naszym środowisku.

Jeśli pochodzimy z miejsc, w których oczekiwane jest przybranie określonych ról społecznych na pewnym etapie życia, mniej lub bardziej świadomie dążymy do tego, by sprostać presji społecznej. Małżeństwo w takim wypadku może podnieść nieco naszą samoocenę i sprawić, że po prostu będziemy mniej zestresowani - a jak wiadomo - stres jest jednym z najskuteczniejszych zabójców.

Teoretycznie udany związek zwiększa nasze szanse na zdrowe i szczęśliwe życie. Kto nie trafił jeszcze na swoją drugą połówkę - niech bierze przykład z amerykańskiej pary, której dzięki wspólnej pasji do muzyki i odrobinie poczucia humoru udało się przetrwać razem aż 60 lat. W pojedynkę byłoby im zdecydowanie trudniej cieszyć się z pięknej starości. 

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π