Jak zregenerować mózg zmęczony stresem? 7 sposobów
Długotrwały stres jest zabójczy dla całego organizmu. Wyniszcza mózg i prowadzi do zmian w jego strukturze, co może powodować depresję. Jak temu zapobiec? Regeneracji mózgu można się nauczyć. Wystarczy, że będziemy pamiętać o 5 ważnych nawykach.

- Dbanie o więzi społeczne
- Regularny seks
- Dieta dla mózgu
- Aktywność fizyczna
- Medytacja
- Rozwijanie inteligencji
- Suplementacja witaminy D3
Chroniczny stres to problem wielu z nas. Niestety często zauważamy, że żyjemy w stresie dopiero wtedy, gdy zaczynamy chorować. To właśnie stres jest przyczyną wielu chorób układu sercowo-naczyniowego i nie tylko. Życie w ciągłym stresie prowadzi do zaburzeń psychicznych. Negatywne działanie stresu nie omija również naszego mózgu.
Pod wpływem stresu w mózgu zaczyna ubywać istoty szarej. Do największych ubytków dochodzi w korze przedczołowej. To właśnie ta część mózgu odpowiada za funkcje poznawcze (planowanie, emocje, podejmowanie decyzji). Gdy jesteśmy zestresowani, ciężko nam się skoncentrować i zapamiętać proste rzeczy. Zmianie ulega również nasze zachowanie (przestajemy kontrolować emocje). Na szczęście większość zmian w mózgu nie jest nieodwracalna i możemy zahamować konsekwencje stresu.
O mózg powinniśmy dbać tak jak o każdy inny narząd. W jaki sposób wspierać mózg, który zmaga się z ciągłym stresem? Neurogeneza, czyli regeneracja neuronów jest możliwa dzięki kilku nawykom. Oto niektóre z nich:
Dbanie o więzi społeczne
Na zdrowie mózgu wpływają nasze interakcje z innymi ludźmi. U towarzyskich osób zmniejsza się ryzyko zachorowania na demencję. Kontakty międzyludzkie stymulują uwalnianie neuroprzekaźników, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwi (tak działa oksytocyna i endorfiny).
Regularny seks
Seks sprzyja neurogenezie. W tworzeniu nowych komórek pomocne są hormony uwalniane w trakcie stosunku (oksytocyna, dopamina). Intymne chwile pomagają pobudzać obszary mózgu, które odpowiadają za uczucie szczęścia. Mózg uwalnia serotoninę, która reguluje nastrój i sen. Hormony wytwarzane przez mózg w trakcie seksu wpływają pozytywnie na ogólne samopoczucie.
Dieta dla mózgu
Nasz mózg zużywa prawie 20 procent całej naszej energii. Oznacza to, że do prawidłowego działania potrzebuje odpowiedniego paliwa. By zadbać o mózg, warto unikać tłuszczów nasyconych. Dieta dla mózgu powinna być bogata w witaminy i składniki odżywcze, takie jak luteina, azotany, witamina K i foliany. Znajdziemy je w zielonych warzywach liściastych. Szczególnie wartościowe dla mózgu są także produkty bogate w kwasy omega-3. Działanie mózgu usprawniają również cukry, które możemy mu dostarczyć w postaci gorzkiej czekolady czy owoców. Nasz mózg „lubi” również kawę i bakalie (wspierają pamięć).
Aktywność fizyczna
Już 30 minut aktywności fizycznej dziennie hamuje działanie kortyzolu i poprawia nastrój. Ćwiczenia pomagają dotleniać mózg, co jest bardzo ważne przy chronicznym stresie. Aktywność fizyczna wspomaga również wydzielanie endorfin. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by próbować zaawansowanych ćwiczeń, na początku wystarczy codzienny spacer.
Medytacja
Medytacja pomaga ćwiczyć pamięć i koncentrację. Warto wypróbować tzw. trening uważności (mindfulness), który polega na skoncentrowaniu się na przeżywaniu chwili obecnej. Technika ta pomaga naszemu mózgowi odpocząć od ciągłych myśli i aktywności. Kilkunastominutowa medytacja łagodzi stres i niweluje stany lękowe. Relaks dla mózgu zapewni również krótka, dziesięciominutowa drzemka.
Rozwijanie inteligencji
Nasz mózg nie lubi nudy. Brak stymulacji sprawia, że mózg przestaje się rozwijać, co objawia się coraz większymi problemami z pamięcią i koncentracją. Im więcej pracy umysłowej wykonujemy, tym sprawniej funkcjonuje nasz mózg. Pamiętajmy, by stymulować mózg nie tylko poprzez czytanie, ale również nowe doznania.
Suplementacja witaminy D3
Witamina D3 ma ogromny wpływ na pracę mózgu. Uczestniczy w procesie wydzielania mózgowych czynników neurotropowych, co jest szczególnie ważne jeśli chodzi o regenerację. Witamina D3 wzmacnia pamięć i zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera. Niestety, wielu z nas cierpi na jej niedobór, dlatego warto wybrać suplementację. Dzienne zapotrzebowanie dorosłych na witaminę D to 5000 IU.
Źródło: businessinsider.com.pl, doz.pl, everydayme.pl, sposobynastres.pl