Zamknij

Im więcej czasu spędzasz przed ekranem, tym szybciej się starzejesz. Ważne badanie

06.09.2022 13:15

Jak spowolnić proces starzenia? Według naukowców, dla naszego organizmu szczególnie szkodliwe jest spędzanie długich godzin przed ekranami. Co ekspozycja na niebieskie światło robi z naszym ciałem?

Niebieskie światło przyspiesza starzenie: badanie
fot. Shutterstock

Ekspozycja na niebieskie światło jest coraz bardziej powszechna. Ekrany towarzyszą nam przez cały dzień, od świtu do nocy… Wieczorem wielu z nas również relaksuje się przed komputerem, na przykład oglądając serial. Oprócz tego, że niebieskie światło utrudnia zasypianie, zaburzając rytm dobowy, może sprawiać, że szybciej się starzejemy. Potwierdza to najnowszy eksperyment przeprowadzony na muszkach owocowych. Mimo że badanie wykonano z wykorzystaniem owadów, podobny mechanizm może działać u ludzi. Naukowcy z Oregon State University przestrzegają przed zagrożeniem na łamach pisma Frontiers in Aging. Dlaczego spędzanie długich godzin przed ekranami jest dla nas tak groźne?

Niebieskie światło zabiera nam młodość

W eksperymencie na muszkach owocowych niebieskie światło silnie zmieniało działanie różnych komórek, co może sprzyjać starzeniu. Podobnie działa to u ludzi. Jak podkreślają naukowcy, niestety większość ekranów emituje tego typu promieniowanie, a większość z nas jest na nie narażonych coraz częściej.
– Nadmierna ekspozycja na niebieskie światło emitowane przez codziennie używane przedmioty takie jak telewizory, laptopy czy telefony, może mieć szkodliwy wpływ na różnego typu komórki w ludzki ciele, od skóry, przez komórki tłuszczowe, po neurony sensoryczne – twierdzi prof. Jadwiga Giebultowicz, autorka badania.
– Jako pierwsi pokazaliśmy, że poziom specyficznych metabolitów, czyli substancji niezbędnych komórkom do prawidłowego funkcjonowania, został zmieniony u muszek wystawionych na niebieskie światło – dodaje.

Cząsteczki sygnałowe są takie same w komórkach muszek jak i ludzi

Nowe badania pokazały m.in. wzrost stężenia bursztynianiu w komórkach, a spadek glutaminianu. To istotne zmiany.
– Bursztynian jest kluczowy dla produkcji paliwa dla komórek oraz ich wzrostu. Wysoki poziom bursztynianu po ekspozycji na niebieskie światło można porównać do dużej ilości benzyny, która z dystrybutora nie trafia do samochodu. Inne niepokojące odkrycie pokazuje, że spada ilość cząsteczek odpowiedzialne za komunikację między neuronami, takich jak glutaminian – tłumaczy prof. Giebultowicz.
Te zmiany oznaczają, że komórki nie działają optymalnie, co jest główną przyczyną ich wczesnego obumierania. Tłumaczyłoby to zauważone wcześniej krótsze życie muszek wystawionych na działanie niebieskiego światła.  Unikanie niebieskiego światła może być zatem jednym z ważnych czynników opóźniających starzenie.
–  Głównym źródłem światła niebieskiego są obecnie diody stosowane w ekranach telefonów, komputerów czy telewizorów, a także w świetlówkach. Dlatego w rozwiniętych społeczeństwach ludzie są narażeni na działanie niebieskiego światła przez większość aktywnej części dnia. Cząsteczki sygnałowe są takie same w komórkach muszek jak i ludzi, więc istnieje możliwość negatywnego działania niebieskiego światła na człowieka –  podkreśla prof. Giebultowicz.
Badaczka zauważa, że w eksperymentach jej zespół użył silnego światła, więc w codziennych warunkach zmiany prawdopodobnie nie są równie dramatyczne. Jej zdaniem potrzebne są jednak dalsze eksperymenty na ludzkich komórkach.

Źródło: medicalnewstoday.com, PAP