Obserwuj w Google News

Masz dość swojej pracy? To może być syndrom wypalenia zawodowego

Aleksandra Supryn
3 min. czytania
15.09.2015 14:44
Zareaguj Reakcja

Czujesz, że masz już dość swojej pracy? Praca, która kiedyś sprawiała Ci przyjemność i była powodem do dumy, teraz jest zmorą? Chciałbyś odpuścić, zrobić sobie przerwę, ale sytuacja na to nie pozwala. Jeśli odczuwasz ogromną niechęć do swojej pracy możliwe, że cierpisz na syndrom wypalenia zawodowego.

Masz dość swojej pracy? Może to syndrom wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe to psychiczne i fizyczne zmęczenie pracą, którą wykonujemy. Osoba dotknięta tym syndromem przestaje odczuwać satysfakcję z wykonywanego zawodu, nie rozwija się już i czuje się bardzo przemęczona.

Naukowcy zauważyli, że dolegliwość ta najczęściej dotyczy osób, które dużo czasu spędzają na pracy z innymi ludźmi. Chodzi tu m.in. o pielęgniarki, terapeutów, nauczycieli czy ratowników medycznych.

Dlaczego jestem niezadowolony ze swojej pracy?

Przyczyny wypalenia zawodowego mogą być różne. Może ono wynikać zarówno ze zbyt dużej odpowiedzialności, jak i z powodu unikania jej. Jeśli pracownikowi wydaje się, że los firmy zależy tylko od niego, stawia sobie nierealne wymagania i zatraca się w perfekcjonizmie, po jakimś czasie może okazać się, że go to przerasta. Wypalenie zawodowe może dotyczyć również pracownika, który ucieka przed odpowiedzialnością. Jeśli unika on zadań, które wymagają od niego wysiłku oraz uważa, że jego praca nie ma żadnej wartości może potem doświadczyć symptomu zmęczenia zawodowego.

Syndrom zmęczenia zawodowego może również wynikać z warunków panujących w miejscu pracy. Jeśli środowisko jest nieprzyjazne to praca staje się utrapieniem. Dotyczy to zarówno relacji z współpracownikami, jak i z przełożonym (mobbing, konflikty).

Za powód uznaje się też zaburzone relacje pracownik-klient. Osoby pracujące w bliskim kontakcie z uczniami lub pacjentami często zaczynają traktować ich problemy osobiście. Zaczynają się nimi martwić jak swoimi i po jakimś czasie wypalają się emocjonalnie.

Może na to pływać również charakter pracy ‒ jeśli codziennie wykonujemy te same, monotonne czynności praca zaczyna męczyć i przestaje być ekscytującym wyzwaniem.

Jakie są oznaki wypalenia zawodowego?

Możesz podejrzewać, że cierpisz na wypalenie zawodowe, jeśli od dłuższego czasu zauważasz u siebie te symptomy:

- coraz ciężej jest Ci rano wstać, a czas spędzony w pracy to nieustanne czekanie na jej koniec,

- denerwuje Cię wszystko co jest związane z Twoją pracą: obowiązki, otoczenie, współpracownicy, klienci; przez cały czas nie opuszcza Cię poczucie poirytowania,

- po jakimś czasie możesz odczuwać fizyczne zmęczenie ‒ bóle, bezsenność lub senność, brak energii,

- masz problemy z pamięcią ‒ obiecujesz, że coś zrobisz, a za chwilę już o tym nie pamiętasz - jest to efekt przemęczenia i przeładowania pracą,

- efektywność Twojej pracy drastycznie spada ‒ zaczynasz zostawać po godzinach, bo nie wyrabiasz się ze swoimi obowiązkami, nie potrafisz zorganizować sobie czasu, często zauważasz, że przez ostatnią godzinę nie zrobiłeś nic produktywnego,

- cały czas jesteś senny,

- przestajesz się angażować w pracę ‒ unikasz spędzania w niej czasu (spóźniasz się, przedłużasz przerwy, wychodzisz równo o godzinie jej zakończenia), nie chcesz podejmować nowych wyzwań,

- coraz częściej myślisz o tym, że Twoja praca nie ma sensu i powinieneś z niej zrezygnować,

- o wiele częściej chorujesz; wcześniej nigdy nie brałeś zwolnienia lekarskiego, a teraz musisz po nie sięgać co kilka tygodni ‒ jest to reakcja systemu odpornościowego na Twoje zmęczenie i nastawienie.

Wypalenie zawodowe: konsekwencje

W krytycznych przypadkach może dojść do sytuacji, w której pracownik jest już tak zrezygnowany, że wydaje mu się, że jego praca nie ma żadnej wartości, a on sam nie nadaje się do niczego. Pomimo że chciałby odejść z pracy, nie może tego zrobić, ponieważ zbyt bardzo się boi. Poczucie jego wartości jest tak niskie, że nie wyobraża sobie, że mógłby poradzić sobie w innej pracy.

W takich ciężkich i zaawansowanych przypadkach pojawiają się również objawy fizyczne oraz psychiczne: wrzody żołądka, problemy ze snem, napady lęku lub paniki, depresja czy nawet myśli samobójcze.