Obserwuj w Google News

Czterdziestolatek nie jest w stanie pracować dłużej niż... 3 dni w tygodniu! Dlaczego?

Monika Piorun
3 min. czytania
29.08.2018 18:06
Zareaguj Reakcja

Powszechnie wiadomo, że czterdzieści lat może minąć jak jeden dzień. Wiedza i doświadczenie, które nabieramy w miarę upływu lat, wcale nie przekłada się jednak na... zapał do pracy – przynajmniej taki, który starcza na pełen roboczy tydzień pracy. Naukowcy z Australii twierdzą, że umysły osób po czterdziestce są efektywne tylko przez 3 dni w tygodniu. Dlaczego?

Czterdziestolatek, kadr z serialu, praca, ile dni w tygodniu może pracować 40-latek?
fot. Facebook.com/PoNapisach

Zespół pod kierunkiem prof. Collina McKenzie z Uniwersytetu Melbourne wykazał, że w przypadku pracowników umysłowych po 40. roku życia optymalne efekty daje skrócenie czasu pracy poniżej 25 godzin tygodniowo. Badacze opublikowali wyniki badań, z których wynika, że czterdziestolatkowie mogą pracować efektywnie nie dłużej niż... 3 dni w tygodniu.

W miarę wydłużania czasu pracy powyżej 25 godzin tygodniowo ich mózgi z powodu stresu i przemęczenia radzą sobie dużo gorzej niż w przypadku młodszych pracowników – nie są w stanie sprawnie przetwarzać informacji ani rozwiązywać problemów, z którymi poradziliby sobie, pracując krócej niż standardowe 5 dni tygodniowo.

3 dni w tygodniu – tylko tyle powinno się pracować po czterdziestce

Potwierdziła to seria testów poznawczych badających m.in. logiczne myślenie i wyciąganie wniosków, pamięć oraz percepcję, do których zakwalifikowano ponad 3 tys. czynnych zawodowo mężczyzn i 3,5 tys. kobiet po czterdziestce. Naukowcom udało się zauważyć, że choć początkowo mózgi czterdziestolatków pracowały bez zarzutu, to jednak po pewnym czasie ich kompetencje znacznie spadały.

Przepracowany czterdziestolatek myśli jak... emeryt lub bezrobotny!

Najlepsze wyniki czterdziestolatkom – bez względu na płeć – udało się osiągać maksymalnie pomiędzy 25. a 30. godziną pracy w tygodniu. Po przekroczeniu tej granicy uczestnicy badania stawali się wyraźnie osłabieni, zmęczeni i trudniej było im opanować nerwy.

Co ciekawe, po 55. godzinie pracy w tygodniu sprawność intelektualna czterdziestolatków plasowała się na takim samym poziomie, jak w przypadku... emerytów i bezrobotnych. Dlaczego tak się dzieje?

Zamiast podwyższać lub obniżać wiek emerytalny lepiej... skracać czas pracy po 40.

Eksperci tłumaczą, że choć praca intelektualna stymuluje mózg do aktywności, to jednak wraz z wiekiem długie godziny umysłowego wysiłku zaczynają nas szybciej męczyć. Nasza wydajność spada, co nie pozostaje bez wpływu na nasze funkcje poznawcze.

 

Naukowcy uważają, że zamiast wydłużać wiek emerytalny, zdecydowanie lepszym pomysłem jest zoptymalizowanie czasu pracy do potrzeb poszczególnych grup wiekowych. Takie rozwiązanie mogłoby pozytywnie wpłynąć na efektywność danej firmy/zespołu itp. Skrócenie czasu pracy do 3 dni w tygodniu osobom po czterdziestce wyszłoby tylko na zdrowie. Mógłby przecież skorzystać na tym cały system, jeśli przełożylibyśmy to na dodatkowe koszty, które trzeba ponieść na leczenie dolegliwości wynikających wprost z przepracowania.

Wyniki naszych badań wskazują, że dla osób powyżej 40. roku życia praca w niepełnym wymiarze godzin jest skuteczniejsza – tłumaczy profesor McKenzie.

Ile godzin tygodniu pracuje się w różnych krajach świata?

Według danych Eurostatu statystyczny Europejczyk na pełnym etacie pracuje ok. 40,3 godz. w tygodniu. Polak nieco dłużej – ok. 41,1 godz. (prawie tyle samo co Amerykanie – 40,2 godz.). Dłużej od nas pracują Brytyjczycy (42,3 godz.), mieszkańcy Cypru (42,3 godz.), Austriacy (41,4 godz.) i Grecy (41,2).

Najbliżej idealnego czasu pracy w Europie są natomiast Duńczycy (pracują ok. 37,8 godz. tygodniowo), Włosi (38,8 godz.), Francuzi i Holendrzy (39 godz. pracy w tygodniu). Z kolei w Australii – skąd pochodzą autorzy badań – średni czas pracy w tygodniu nie przekracza... 36 godzin. Najdłużej na świecie pracują za to Hindusi (60 godz. tygodniowo).

TO CIĘ ZAINTERESUJE

źródło: The University of Melbourne/The Independent

_________

zdrowie.radiozet.pl/π