Oceń
Stres stale nam towarzyszy i nie da się go wyeliminować z naszego życia. Możemy go jednak zminimalizować. Nie zawsze się to jednak udaje. Jeśli stres stale nam towarzyszy mamy do czynienia ze stresem przewlekłym (inaczej stresem chronicznym).
– Przewlekły stres oznacza, że twoje ciało utknęło w reakcji walki lub ucieczki i nie może się uspokoić. Tak więc jest nieustannie zalewane kortyzolem, hormonem stresu – wyjaśnia dr Susan Albers, psychiatra z Cleavaland Clinic (USA) i dodaje: – To powoduje stan zapalny, a on sprawia, że stajemy się podatni na choroby przewlekłe. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że doświadczamy stresu przewlekłego?
Objawy stresu przewlekłego
Chroniczny stres może objawiać się na wiele sposobów, począwszy od bólu brzucha, pokrzywki, bezsenności, aż po nadmierne wypadanie włosów czy brak miesiączki u kobiet. W kulminacyjnej stresującej sytuacji może pojawić się kołatanie serce (uczucie, jakby serce miały wyskoczyć z klatki piersiowej). Ale nie tylko. Jak stres może wpływać na nasze ciało?
- Przyrost masy ciała – kortyzol, hormon stresu, może wpływać na wahania wagi. Dzieje się tak, bo kortyzol jest częściowo odpowiedzialny za zarządzanie metabolizmem, a gdy uwalnia się go zbyt dużo, powoduje zatrzymanie niektórych funkcji organizmu i spowolnienie metabolizmu.
- Zmiany skórne – na naszej skórze skutki stresu są bardzo widoczne. Stres może nasilać już istniejące problemy skórne lub generować nowe. O jego negatywnym działaniu mogą świadczyć: egzema, trądzik różowaty, łuszczyca, a także pokrzywka. Objawem stresu mogą być również: swędzenie skóry, nadmierne pocenie się.
- Napięcie mięśni – stres może powodować ból, napięcie, a także skurcze mięśni. Gdy doświadczamy stresu, mięśnie się napinają, gdy on znika, uwalnia się napięcie i wtedy może pojawić się ból. Stres szczególnie widoczny jest w tzw. trójkącie, czyli ramionach i głowie (zwłaszcza w okolicach szczęki). Może pojawić się napięciowy ból głowy.
- Problemy z sercem – kortyzol negatywnie wpływa na pracę serca, może prowadzić do zaburzeń jego rytmu, wzrostu ciśnienia krwi, co w konsekwencji może doprowadzić do udaru lub zawału serca.
- Dolegliwości ze strony układu pokarmowego – stres może zmieniać mikrobiom jelitowy, co z kolei może prowadzić do pojawienia się bólu brzucha, nadmiernych gazów, biegunki, zaparcia. Przewlekły stres może również przyczyniać się do pojawienia zespołu jelita drażliwego czy refluksu żołądkowego, a także do nadmiernego objadania się.
- Słabsza odporność – stres osłabia nasze mechanizmy obronne, co przekłada się na większą podatność na infekcje. W wyniku długotrwałego stresu mogą pojawić się również choroby autoimmunologiczne, takie jak łuszczyca, nieswoiste zapalenie jelit, czy problemy z tarczycą.
- Problemy z płodnością – stres może opóźniać miesiączkę. Jest to wynik zmian hormonalnych zachodzących w organizmie pod wpływem stresu.
- Problemy ze snem – stres może wpływać na problemy ze snem. Ciągłe zmartwienia mogą wprowadzić nasz umysł w stan napięcia, który objawia się gonitwą myśli. Brak snu nasila stres i tak koło się zamyka.
- Problemy psychiczne – w wyniku stresu mogą pojawić się zaburzenia lękowe, poczucie przygnębienia, a nawet stany depresyjne.
Źródło: Cleveland Clinic
Oceń artykuł