,

9 dziwnych dolegliwości. One mogą świadczyć o przewlekłym stresie

17.02.2023
Aktualizacja: 17.02.2023 16:00

Przewlekły stres zostawia ślad w naszym organizmie. Może przyczyniać się do problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Poznaj 9 dolegliwości, które mogą świadczyć o przewlekłym stresie.

stres przewlekły dolegliwości
fot. Shutterstock

Stres stale nam towarzyszy i nie da się go wyeliminować z naszego życia. Możemy go jednak zminimalizować. Nie zawsze się to jednak udaje. Jeśli stres stale nam towarzyszy mamy do czynienia ze stresem przewlekłym (inaczej stresem chronicznym).

Przewlekły stres oznacza, że twoje ciało utknęło w reakcji walki lub ucieczki i nie może się uspokoić. Tak więc jest nieustannie zalewane kortyzolem, hormonem stresu – wyjaśnia dr Susan Albers, psychiatra z Cleavaland Clinic (USA) i dodaje: – To powoduje stan zapalny, a on sprawia, że stajemy się podatni na choroby przewlekłe. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że doświadczamy stresu przewlekłego?

Objawy stresu przewlekłego

Chroniczny stres może objawiać się na wiele sposobów, począwszy od bólu brzucha, pokrzywki, bezsenności, aż po nadmierne wypadanie włosów czy brak miesiączki u kobiet. W kulminacyjnej stresującej sytuacji może pojawić się kołatanie serce (uczucie, jakby serce miały wyskoczyć z klatki piersiowej). Ale nie tylko. Jak stres może wpływać na nasze ciało?

  • Przyrost masy ciała – kortyzol, hormon stresu, może wpływać na wahania wagi. Dzieje się tak, bo kortyzol jest częściowo odpowiedzialny za zarządzanie metabolizmem, a gdy uwalnia się go zbyt dużo, powoduje zatrzymanie niektórych funkcji organizmu i spowolnienie metabolizmu.
  • Zmiany skórne – na naszej skórze skutki stresu są bardzo widoczne. Stres może nasilać już istniejące problemy skórne lub generować nowe. O jego negatywnym działaniu mogą świadczyć: egzema, trądzik różowaty, łuszczyca, a także pokrzywka. Objawem stresu mogą być również: swędzenie skóry, nadmierne pocenie się.
  • Napięcie mięśni – stres może powodować ból, napięcie, a także skurcze mięśni. Gdy doświadczamy stresu, mięśnie się napinają, gdy on znika, uwalnia się napięcie i wtedy może pojawić się ból. Stres szczególnie widoczny jest w tzw. trójkącie, czyli ramionach i głowie (zwłaszcza w okolicach szczęki). Może pojawić się napięciowy ból głowy.
  • Problemy z sercem – kortyzol negatywnie wpływa na pracę serca, może prowadzić do zaburzeń jego rytmu, wzrostu ciśnienia krwi, co w konsekwencji może doprowadzić do udaru lub zawału serca.
  • Dolegliwości ze strony układu pokarmowego – stres może zmieniać mikrobiom jelitowy, co z kolei może prowadzić do pojawienia się bólu brzucha, nadmiernych gazów, biegunki, zaparcia. Przewlekły stres może również przyczyniać się do pojawienia zespołu jelita drażliwego czy refluksu żołądkowego, a także do nadmiernego objadania się.
  • Słabsza odporność – stres osłabia nasze mechanizmy obronne, co przekłada się na większą podatność na infekcje. W wyniku długotrwałego stresu mogą pojawić się również choroby autoimmunologiczne, takie jak łuszczyca, nieswoiste zapalenie jelit, czy problemy z tarczycą.
  • Problemy z płodnością – stres może opóźniać miesiączkę. Jest to wynik zmian hormonalnych zachodzących w organizmie pod wpływem stresu.
  • Problemy ze snem – stres może wpływać na problemy ze snem. Ciągłe zmartwienia mogą wprowadzić nasz umysł w stan napięcia, który objawia się gonitwą myśli. Brak snu nasila stres i tak koło się zamyka.
  • Problemy psychiczne – w wyniku stresu mogą pojawić się zaburzenia lękowe, poczucie przygnębienia, a nawet stany depresyjne.

Ważne!

Jeśli pojawiły się u Ciebie jakiekolwiek wymienione powyżej objawy lub inne dolegliwości, które nie zostały wymienione, ale niepokoją Cię, skontaktuj się z lekarzem. Nie pozwól stresowi wymknąć się spod kontroli. Trzeba znaleźć przyczynę problemu.

Źródło: Cleveland Clinic

logo Tu się dzieje