Oceń
Jak ustalili badacze ze Stanów Zjednoczonych, jeśli w małżeństwie pojawia się takie uczucie jak ambiwalencja, to jest to związane z rozwodem zaledwie kilka lat później. Ambiwalencja ma również wpływ na niższą satysfakcją małżeńską u par, które jednak pozostają razem.
Co to jest ambiwalencja?
Ambiwalencja to jednoczesna obecność pozytywnych i negatywnych uczuć wobec osoby lub związku. Jest ona powszechna w bliskich i intymnych relacjach (np. dziewczyna/chłopak, mąż/żona). Ambiwalencja wiąże się ze sporym stresem dla osób, które ją odczuwają. Być może dlatego, że odczuwanie zarówno miłości, jak i nienawiści wobec bliskiej osoby powoduje niepewność co do stabilności i przyszłości związku.
Czy uczucia wątpliwości i niepokoju mogą poprzedzać rozpad i separację w związku? Tak, według badań opublikowanych w „Journal of Social and Personal Relationships”.
Ambiwalencja prowadzi do rozpadu związku
Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Northern Illinois University i University of Georgia wynika, że ambiwalencja powoduje silny konflikt w związku i jest zapowiedzią rozwodu siedem lat później. W badaniu wzięło udział 370 par z nastoletnimi, a potem już dorosłymi dziećmi. Kobiety miały średnio 43 lat, a mężczyźni – 45 lat, średni czas trwania małżeństwa to ok. 23 lata.
Analiza zebranych danych wykazała:
- jeśli oboje małżonkowie czuli wobec siebie ambiwalencję, to taka sytuacja wiązała się z rozwodem siedem lat później
- negatywne efekty ambiwalencji były obecne nawet u małżonków, którzy zdecydowali się pozostać razem – konflikt małżeński był większy, a satysfakcja ze związku mniejsza
- jeśli jedno z małżonków czuło ambiwalencję wobec drugiego, to wiązało się to z gorszą oceną małżeństwa, mniejszym poczuciem szczęścia, satysfakcji i większą chęcią zakończenia związku
Jak podkreślają naukowcy, wyniki badania są zgodne z teorią selektywności społeczno-emocjonalnej, zgodnie z którą wraz z wiekiem zmieniają się nasze cele i staranniej wybieramy swoje cele. Oznacza to, że osoby w średnim i starszym wieku wolą koncentrować się na celach związanych z teraźniejszością (np. lepszych kontaktach z partnerem) niż na tych związanych z przyszłością, czyli np. na zawieraniu nowych znajomości. Taka wybiórczość oznacza zwykle rezygnację z relacji romantycznych, które są ambiwalentne i które wiążą się z konfliktem i cierpieniem.
Rozwiązaniem może okazać się terapia
Uczucie ambiwalencji w małżeństwie jest zapowiedzią konfliktu w związku i rozwodu, a u par, które się nie rozstają, prowadzi do poczucia mniejszego szczęścia i satysfakcji małżeńskiej. Być może rozwiązaniem będzie tu terapia, podczas której można nauczyć się, jak rozpoznawać własne ambiwalentne uczucia i stosować skuteczne strategie radzenia sobie z nimi.
Ważna jest też nauka skutecznych sposobów rozwiązywania konfliktów, ponieważ zdolność do rozwiązywania konfliktów małżeńskich (np. poprzez angażowanie się w pozytywne i wspólne zachowania) może przywrócić poczucie zadowolenia ze związku.
Źródło: F. F. Surjadi, K. A. Wickrama, F. O. Lorenz, Do couple- and individual-level ambivalence predict later marital outcomes? The mediating role of marital conflict, Journal of Social and Personal Relationships, 2023: 40(2), 693–713
Oceń artykuł