,

To uczucie zapowiada rozwód. Na czym polega ambiwalencja w związku?

08.05.2023
Aktualizacja: 08.05.2023 20:01

Istnieje silny związek pomiędzy uczuciem ambiwalencji a satysfakcją w małżeństwie albo w związku romantycznym. Jak dowodzą badania, obecność takiego uczucia może powodować rozwód lub rozstanie. Naukowcy wyliczyli nawet, po ilu latach może się tak stać.

Kobieta planuje rozwód
fot. Shutterstock

Jak ustalili badacze ze Stanów Zjednoczonych, jeśli w małżeństwie pojawia się takie uczucie jak ambiwalencja, to jest to związane z rozwodem zaledwie kilka lat później. Ambiwalencja ma również wpływ na niższą satysfakcją małżeńską u par, które jednak pozostają razem.

Co to jest ambiwalencja?

Ambiwalencja to jednoczesna obecność pozytywnych i negatywnych uczuć wobec osoby lub związku. Jest ona powszechna w bliskich i intymnych relacjach (np. dziewczyna/chłopak, mąż/żona). Ambiwalencja wiąże się ze sporym stresem dla osób, które ją odczuwają. Być może dlatego, że odczuwanie zarówno miłości, jak i nienawiści wobec bliskiej osoby powoduje niepewność co do stabilności i przyszłości związku.

Czy uczucia wątpliwości i niepokoju mogą poprzedzać rozpad i separację w związku? Tak, według badań opublikowanych w „Journal of Social and Personal Relationships”.

Ambiwalencja prowadzi do rozpadu związku

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Northern Illinois University i University of Georgia wynika, że ambiwalencja powoduje silny konflikt w związku i jest zapowiedzią rozwodu siedem lat później. W badaniu wzięło udział 370 par z nastoletnimi, a potem już dorosłymi dziećmi. Kobiety miały średnio 43 lat, a mężczyźni – 45 lat, średni czas trwania małżeństwa to ok. 23 lata.

Analiza zebranych danych wykazała:

  • jeśli oboje małżonkowie czuli wobec siebie ambiwalencję, to taka sytuacja wiązała się z rozwodem siedem lat później
  • negatywne efekty ambiwalencji były obecne nawet u małżonków, którzy zdecydowali się pozostać razem – konflikt małżeński był większy, a satysfakcja ze związku mniejsza
  • jeśli jedno z małżonków czuło ambiwalencję wobec drugiego, to wiązało się to z gorszą oceną małżeństwa, mniejszym poczuciem szczęścia, satysfakcji i większą chęcią zakończenia związku

Jak podkreślają naukowcy, wyniki badania są zgodne z teorią selektywności społeczno-emocjonalnej, zgodnie z którą wraz z wiekiem zmieniają się nasze cele i staranniej wybieramy swoje cele. Oznacza to, że osoby w średnim i starszym wieku wolą koncentrować się na celach związanych z teraźniejszością (np. lepszych kontaktach z partnerem) niż na tych związanych z przyszłością, czyli np. na zawieraniu nowych znajomości. Taka wybiórczość oznacza zwykle rezygnację z relacji romantycznych, które są ambiwalentne i które wiążą się z konfliktem i cierpieniem.

Rozwiązaniem może okazać się terapia

Uczucie ambiwalencji w małżeństwie jest zapowiedzią konfliktu w związku i rozwodu, a u par, które się nie rozstają, prowadzi do poczucia mniejszego szczęścia i satysfakcji małżeńskiej. Być może rozwiązaniem będzie tu terapia, podczas której można nauczyć się, jak rozpoznawać własne ambiwalentne uczucia i stosować skuteczne strategie radzenia sobie z nimi.

Ważna jest też nauka skutecznych sposobów rozwiązywania konfliktów, ponieważ zdolność do rozwiązywania konfliktów małżeńskich (np. poprzez angażowanie się w pozytywne i wspólne zachowania) może przywrócić poczucie zadowolenia ze związku.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: F. F. Surjadi, K. A. Wickrama, F. O. Lorenz, Do couple- and individual-level ambivalence predict later marital outcomes? The mediating role of marital conflict, Journal of Social and Personal Relationships, 2023: 40(2), 693–713

logo Tu się dzieje