,

“Trauma dumping”: przeżywanie traumy na nowo. Kiedy rozmowa z bliskim szkodzi?

16.05.2023
Aktualizacja: 16.05.2023 10:21

“Trauma dumping”, czyli “wentylowanie traumy” to zjawisko, przez które nie możemy normalnie funkcjonować. Ciągłe przeżywanie tych samych, bardzo trudnych doświadczeń, sprawia że żyjemy na emocjonalnej huśtawce. Jak rozpoznać toksyczne zachowanie u siebie i bliskich?

Trauma dumping niszczy zdrowie psychiczne. Tak rozpoznasz to zjawisko
fot. Shutterstock
 1. Co jest złego w otwartym mówieniu o swojej traumie?
 2. Trauma dumping: symptomy
 3. Trauma dumping może popsuć relację. Jak do tego nie dopuścić?

W trudnych momentach życiowych bardzo często zwracamy się do przyjaciół lub rodziny, chcąc “przegadać” problemy. Chociaż zwierzenia powinny raczej przynosić ulgę, może być zupełnie odwrotnie. Niestety, chyba każdemu z nas zdarzyła się sytuacja, gdy rozmowa z bliską rozmową, zamiast pomóc, jeszcze bardziej nam zaszkodziła. I nie zawsze jest to wina bliskich: zwyczaj nadmiernego, często zbędnego opowiadania o różnych szczegółach szkodzi również nam samym.

Co jest złego w otwartym mówieniu o swojej traumie?

Nie ma nic dziwnego w tym, że szukamy wsparcia w otoczeniu, by móc sprostać utrudnieniom, jakie pojawiają się w naszym życiu.  Choć otwarte mówienie o takich doświadczeniach nie jest złe samo w sobie, problem pojawia się, gdy odbiorca niekoniecznie jest gotowy na zwierzenia, np. dlatego, że sam zmaga się z poważnym problemem lub nie jest w stanie odpowiednio zareagować na tak mocny “ładunek” emocjonalny. Może to wynikać z różnych rzeczy. Doskonałym przykładem jest zwierzanie się dzieciom z problemów dorosłych. Rodzice, którzy tak robią, chcą pozbyć się własnego ciężaru, jednak nie zdają sobie sprawy, jak ogromnym obciążeniem obarczają dziecko, które przecież nie znajdzie rozwiązania, za to będzie martwiło się o opiekuna. Dzielenie się własną traumą z innymi nie zawsze jest fair: zwłaszcza, gdy bliscy wiedzą, że potrzebujemy wsparcia i nie potrafią przerwać opowieści, choć nie są na nią gotowi.

Dotyczy to również intymnych rozmów z ludźmi, z którymi nie mamy bliskiej relacji. To na przykład sytuacja, gdy podczas rozmowy na tematy zawodowe, nagle zaczynasz mówić o swoich problemach w związku. Oczywiście granica jest cienka, bo w pracy również zdarzają się przyjaźnie: warto być uważnym na potrzeby innych i zastanowić się, czy przypadkiem  nie stwarzamy niezręcznej sytuacji.

Trauma dumping: symptomy

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z “pompowaniem traumy” przez siebie lub bliskich? To sygnały alarmowe:

 • wielokrotne opowiadanie tej samej historii, dokładne opisywanie szczegółów
 • ciągłe wtrącanie wzmianek o traumie z przeszłości w swobodne rozmowy, nie na temat
 • opowiadanie o swojej historii obcym ludziom
 • celowe wybieranie osób, które mogą czuć się bardziej zobowiązane do wysłuchania publikowanie szczegółowych relacji o traumie w mediach społecznościowych dla ogółu odbiorców

Trauma dumping może popsuć relację. Jak do tego nie dopuścić?

Aby trudna rozmowa przyniosła efekt, dwie osoby powinny wyrazić na nią zgodę. Jeżeli chcesz kolejny raz poruszyć pewien problem, upewnij się, że przyjaciółka, siostra czy koleżanka z pracy na pewno może Cię wysłuchać i czy nie stawiasz jej w niekomfortowej sytuacji, z której ciężko będzie jej później “wyjść”. Osoby wysoko wrażliwe mogą przeżywać Twoją historię jeszcze przez długi czas; może ona rzutować na ich życie. O ile rozmowa o różnych życiowych niedogodnościach jest czymś normalnym w kontaktach z innymi, jeżeli nagle zaczniesz opowiadać o bolesnych doświadczeniach z dzieciństwa, możesz być różnie odebrany.  To bezproduktywne i problematyczne, również dla Ciebie: ktoś, kto po prostu zrzuca swoją traumę na innych – w rzeczywistości przeżywa ją ponownie. Wracanie do wydarzeń, które wywołały traumę, sprawia, że Twój organizm cały czas funkcjonuje w stresie.

W niektórych sytuacjach najlepszą pomocą, poza wsparciem bliskich, jest po prostu skorzystanie z pomocy specjalisty. “Wyrzucanie” traumatycznych przeżyć w kierunku osobym która nie jest na to gotowa, jest toksycznym zachowaniem, które może stopniowo zniszczyć Waszą relację.

Uwaga: pozbywanie się traumy poprzez opowiadanie o niej innym, nie zawsze jest świadome. To jeden z mechanizmów radzenia sobie ze stresem i nie musi oznaczać egoizmu czy braku empatii wobec bliskich

Źródło:

 • Keck, Brenda; Compton, Lisa; Schoeneberg, Corie; and Compton, Tucker (2017) "Trauma Recovery: A Heroic Journey," Heroism Science: Vol. 2: Iss. 1, Article 5.DOI: 10.26736/hs.2017.01.05
 • instagram.com/healme.psychologia.traumy
 • Center for Substance Abuse Treatment (US). Trauma-Informed Care in Behavioral Health Services. Rockville (MD): Substance Abuse and Mental Health Services Administration (US); 2014. (Treatment Improvement Protocol (TIP) Series, No. 57.) Chapter 3, Understanding the Impact of Trauma. Available from: ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK207191/
 • Trauma Dumping: Why Considering the Impact of Oversharing Matters, psychcentral.com

logo Tu się dzieje