Zamknij

To wtedy pary przechodzą kryzys po narodzinach dziecka. Ustalono najgorszy moment

16.11.2022 12:12

Narodziny dziecka to prawdziwa próba dla związku. Niestety nie możemy się do niej w żaden sposób przygotować; wszystko odbywa się „na żywo”. Nowy członek rodziny pochłania całą naszą uwagę: nie mamy już miejsca (ani siły), by dbać o relację z partnerem tak jak wcześniej. Jaki moment jest najtrudniejszy?

To w tym momencie pary przechodzą kryzys po narodzinach dziecka. Badanie
fot. Shutterstock

W trakcie ciąży możemy snuć ambitne plany na temat tego, jak będzie wyglądało życie z maluchem. Niestety, ma to niewielki związek z rzeczywistością. To prawda, że narodziny dziecka wywracają życie do góry nogami. Pojawienie się malucha to piękne, niepowtarzalne doświadczenie, które trudno opisać, ale jedno jest pewne: od tej pory nic już nie będzie takie samo. I nie ma co się oszukiwać

Rumuńscy badacze z Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuzy w Jassach sprawdzili, kiedy rodzicom jest najtrudniej się dogadać. W tym celu dokładnie przeanalizowali badania dotyczące satysfakcji małżeńskiej z ostatnich 30 lat. Łącznie obejmowały one 145 139 rodziców. Wnioski, do jakich doszli naukowcy, są przytłaczające i niestety nie zachęcają do posiadania potomstwa…

Dziecko odbiera szczęście?

Okazuje się, że aż 80 proc. badanych matek odczuło spadek zadowolenia po narodzinach dziecka… W przypadku ojców takie spostrzeżenia miała połowa uczestników. Według naukowców, większe ryzyko rozpadu związku po pojawieniu się dziecka na świecie, mają pary z krótkim stażem. Szacują, że ciąża w 3 pierwszych latach po wzięciu ślubu może skutkować szybkim rozwodem.  Kiedy jest najtrudniejszy moment dla związku? Naukowcy wskazują, że jest to pierwszy rok życia dziecka, ale… przystosowanie się do rodzicielstwa trwa średnio dwa lata! Później może być trochę łatwiej.

Jak zadbać o relację z partnerem po narodzinach dziecka? Według autorów badań najważniejsza jest komunikacja: należy jasno mówić o swoim niezadowoleniu i konkretnych potrzebach; unikać niedopowiedzeń. Sporym problemem jest również stres rodzicielski, który u każdego rodzica objawia się inaczej: warto raz na jakiś czas na spokojnie wyjaśnić obawy i ustalić wspólną strategię.

Większość par po pojawieniu się dziecka zmaga się też z brakiem intymności. Przy dziecku bardzo rzadko jesteśmy sami, a jeśli już jesteśmy, rzadko mamy nastrój do namiętności. Niestety, nie ma na to recepty. U niektórych kobiet czas ciąży, poród i okres karmienia piersią często wiążą się z brakiem ochoty na seks. Życie intymne po narodzinach dziecka może się zmienić, ale należy pamiętać, że jest to zwykle przejściowy moment.

W trudnym czasie warto nastawić się na wspólne, zespołowe działanie. Dziecko bardzo szybko rośnie, dlatego, nawet jeśli jest to bardzo trudne, starajmy się przetrwać. Rozmawiajmy na bieżąco o swoich lękach. Związek po narodzinach malucha nie musi być gorszy: po prostu wygląda inaczej niż wcześniej.

Źródło: I. Bogdan, M. N. Turliuc, O. S. Candel, „Transition to Parenthood and Marital Satisfaction: A Meta-Analysis”, frontiersin.org [dostęp 16.11.2022]