Oceń
- Skąd się bierze zdrada w związkach?
- Jak empatia pomaga uniknąć zdrady?
- Empatia to sposób zapobiegania zdradzie i niszczeniu związku
Nie ma wątpliwości, że w życiu społecznym umiejętności związane z empatią są niezwykle cenne. Czy jednak umiejętność przyjmowania perspektywy innej osoby ma jakieś znaczenie w związku i może zmniejszyć pokusę zdradzenia partnera? Czy może ochronić związek przed niszczącymi zachowaniami? Zespół psychologów z Reichman University w Izraelu i University of Rochester sprawdził tę kwestię w serii trzech podwójnie ślepych, randomizowanych eksperymentów. Wyniki badania opublikowano w „Journal of Sex Research”.
Skąd się bierze zdrada w związkach?
Ludzie zdradzają z różnych powodów – twierdzi prof. Gurit Birnbaum, psycholożka z Reichman Ivcher School of Psychology, główna autorka badania. Naukowczyni zauważa, że nawet jeśli ktoś jest zadowolony ze swojego związku, może zdradzać. Na przykład ludzie o tzw. osobowości unikającej, którzy niekomfortowo czują się w sytuacjach intymnych, mogą próbować utrzymać dystans i kontrolę w relacji właśnie poprzez zdradę.
Psycholożka wyjaśnia też, w jaki sposób najczęściej dochodzi do zdrady. – Ludzie często zdradzają nie dlatego, że to planowali – mówi prof. Birnbaum. – Zwykle okazja sama się pojawia, a oni są zbyt wyczerpani, zmęczeni, pijani, rozproszeni, by walczyć z pokusą – uważa.
Współautor badania prof. Harry Reis z University of Rochester potwierdza, że istnieje wiele powodów zdrady: mężczyźni są bardziej do niej skłonni, gdy czują, że ich potrzeby seksualne nie są zaspokajane. Kobiety natomiast, gdy uważają, że nie są zaspokajane ich potrzeby emocjonalne.
Jak empatia pomaga uniknąć zdrady?
Przyjęcia perspektywy innej osoby to jeden ze sposobów ćwiczenia empatii. W trzech badaniach 408 uczestników (213 izraelskich kobiet i 195 izraelskich mężczyzn w wieku od 20 do 47 lat) zostało przydzielonych do dwóch grup: jedna miała wykonać ćwiczenie polegające na przyjęciu perspektywy partnera, a druga nie. Wszyscy uczestnicy byli w monogamicznych, mieszanych związkach płciowych trwających co najmniej cztery miesiące. W ramach eksperymentów uczestnicy oceniali, spotykali się lub myśleli o atrakcyjnych nieznajomych, podczas gdy psychologowie zapisywali przejawy ich zainteresowania tymi osobami, ich zaangażowanie i pożądanie w stosunku do obecnych partnerów.
Naukowcy odkryli, że przyjęcie perspektywy partnera zwiększało zaangażowanie i pożądanie w stosunku do niego, zmniejszając seksualne i romantyczne zainteresowanie innymi osobami. Wyniki sugerują, że przyjmowanie perspektywy swoich partnerów zniechęca ludzi do angażowania się w zachowania, które mogą ich zranić i zniszczyć związek.
– Przyjmowanie perspektywy drugiej osoby nie zapobiega zdradzie, ale zmniejsza jej chęć – mówi Harry Reis. Jak wyjaśnia, zdrada oznacza „przedkładanie własnych celów nad dobro partnera i związku, więc spojrzenie na to z perspektywy drugiej osoby daje bardziej zrównoważony ogląd sytuacji”.
Empatia to sposób zapobiegania zdradzie i niszczeniu związku
Jak wynika z badań, empatia – czyli postawienie się w sytuacji partnera – nie tylko zmniejsza pokusę zdrady, ale także chroni przed innymi niszczącymi związek zachowaniami. Według prof. Birnbaum, to odkrycie może pomóc ludziom zrozumieć, jak oprzeć się krótkotrwałym pokusom. – Zastanawianie się nad tym, w jaki sposób zdrada wpływa na partnera i jak może się on z tym czuć, bywa dobrym sposobem kontrolowania swoich reakcji na innych partnerów i zmniejszania ich atrakcyjności.
Psycholożka uważa, że nawet jeśli tylko jeden z partnerów w związku będzie empatyczny, oboje mogą na tym wiele zyskać – bo będzie między nimi większa bliskość i zrozumienie, a więzi mocniejsze. – Mogą być wtedy mniej skłonni do zdradzania siebie nawzajem – mówi prof. Birnbaum. A prof. Reis podumowuje: – Empatia to jedna z umiejętności, które mogą pomóc ludziom dostrzec w związku „nas”, a nie „mnie i ciebie”.
Źródło: G. E. Birnbaum, T. Bachar, G. F. Levy, K. Zholtack, H. T. Reis, Put Me in Your Shoes: Does Perspective-Taking Inoculate Against the Appeal of Alternative Partners?, The Journal of Sex Research, 2022
Oceń artykuł