Obserwuj w Google News

Po jakim czasie związek zaczyna się psuć? Decydujący jest jeden moment

3 min. czytania
13.09.2023 12:47
Zareaguj Reakcja

Po jakim czasie rozpadają się związki? Najwięcej legend krąży na temat syndromu siódmego roku w małżeństwie. To właśnie w tym momencie, według psychologów, najczęściej  dochodzi do rozwodów. Od tego, jak przejdziecie przez tę próbę, może zależeć przyszłość relacji. Dlaczego siódmy rok jest pechowy i jak przetrwać trudny moment?

Ten moment jest nagorszy dla związku. Jak rozpoznać kryzys?
fot. Shutterstock
  1. Dlaczego siódmy rok jest najgorszy dla związku?
  2. Jak rozpoznać zbliżający się kryzys?

Choć bardzo byśmy tego chcieli, rzadko zdarza się, że miłość trwa wiecznie. Upływ czasu i różne doświadczenia życiowe sprawiają, że cały czas się zmieniamy. Gdy mija faza “miesiąca miodowego”, a problemy narastają, komunikacja może być coraz trudniejsza. Przestajemy patrzeć na partnera przez “różowe okulary”, dlatego trudniej nam znieść rożne wady. Według specjalistów, to właśnie w okolicach siódmej rocznicy małżonkowie coraz gorzej radzą sobie z różnymi wyzwaniami. Pojawia się znudzenie partnerem i jego sprawami, pociąg seksualny powoli zaczyna słabnąć. To czas, w którym musimy zdecydować, czy jesteśmy w stanie sprostać przeciwieństwom. Oczywiście pierwsze gorsze momenty mogą pojawić się też wcześniej.

Dlaczego siódmy rok jest najgorszy dla związku?

Za kryzys w siódmym roku małżeństwa może odpowiadać wiele czynników. Sondaże przeprowadzone kilka lat temu w Wielkiej Brytanii, wykazały, że główne powody są dość trywialne. Badani wymieniali m.in. chrapanie, przybieranie na wadze czy codzienne kłótnie o pieniądze. Według niektórych teorii, to właśnie co 7 lat zmienia się charakter człowieka.

Siódmy rok małżeństwa to często moment, w którym pojawiają się dzieci (lub nadal są małe), przez co trudniej dbać o intymność w relacji. Rodzicielstwo to piękna przygoda, ale też ważny sprawdzian, do którego nie można się przygotować. Według naukowców, przystosowanie się do rodzicielskiego trybu zajmuje nawet 2 lata. Później jest trochę łatwiej, ale dla związku to niezwykle wymagający okres.

Kryzys siódmego roku w małżeństwie potwierdzili też niedawno izraelscy naukowcy. W ich badaniu wzięło udział 313 dorosłych Izraelczyków. Zapytano ich o prawdopodobieństwo zaangażowania się w zdradę. Specjaliści porównali odpowiedzi uczestników ze stażem ich  małżeństwa. Okazało się, że im dłużej para była razem, tym częściej myślała o zdradzie. Ryzyko dotyczyło obu płci.

“Syndrom siódmego roku” to pojęcie, które przeniknęło do psychologii również za sprawą filmu “Słomiany wdowiec” z Marilyn Monroe, w którym żonaty mężczyzna zakochuje się w niej tak bardzo, że zaczyna planować zdradzanie żony. Mężczyzna wcześniej czytał manuskrypt psychiatry, który twierdzi, że wszyscy mężczyźni zdradzają właśnie w siódmym roku małżeństwa.

Jak rozpoznać zbliżający się kryzys?

Objawy, które mogą zwiastować kryzys, to m.in. zanik bliskości fizycznej i emocjonalnej, problemy z codzienną komunikacją, wzajemne tajemnice, unikanie rozmów, brak zaufania, fantazjowanie o romansie, nieustanna krytyka i szukanie pretekstu do kłótni.

Pamiętaj, że “syndrom siódmego roku” to zjawisko, które nie pojawia się nagle. Problemy w związku mogą zacząć się w dowolnym momencie, bez względu na jego staż. Ważne jest dostrzeganie pierwszych sygnałów i reagowanie w porę. Kluczowym elementem zdrowej relacji jest szczera rozmowa o tym, co nas boli; ciągłe pozostawanie w bliskim kontakcie. Im wcześniej opracujecie sposoby  radzenia sobie z drobnymi trudnościami, tym większa szansa, że rozpoznacie zagrożenie i poradzicie sobie z każdym kryzysem. Poza tym, kontakt buduje relację: nawet w długoletnich związkach warto dbać o przestrzeń, która będzie wspólna: wymyślcie zwyczaje, które będą interesujące dla obu stron.

Ważnym elementem pracy nad związkiem jest docenianie drugiej osoby. Dla wielu osób to właśnie poczucie niedocenienia przez partnera jest sygnałem alarmowym. W codziennym życiu łatwo zapomnieć o okazywaniu wdzięczności. Postaraj się pokazać swojemu partnerowi, jak bardzo go doceniasz i rolę, jaką odgrywa w Twoim życiu. Mów wyraźnie o tym, że również potrzebujesz docenienia swoich starań. I przede wszystkim: zanim zaczniesz szukać rozwiązania problemów “na zewnątrz”, spróbuj zawalczyć o relację. Nie podejmuj gwałtownych, nieprzemyślanych decyzji (takich jak wyprowadzka) w najtrudniejszym czasie, gdy jesteś pod wpływem emocji.

Źródło:

  • I.Ziv, O. Ben-Haim Lubin & S. Asher (2018) “I Swear I Will Never Betray You”: Factors Reported by Spouses as Helping Them Resist Extramarital Sex in Relation to Gender, Marriage Length, and Religiosity, The Journal of Sex Research, 55:2, 236-251, tandfonline.com
  • Fincham FD, Beach SR. Conflict in marraige: implications for working with couples. Annu Rev Psychol. 1999;50:47-77. doi: 10.1146/annurev.psych.50.1.47. PMID: 15012458
  • Gaines SO Jr, Sedikides C. Socioemotional Exchanges Between Men and Women in Heterosexual Relationships. Front Psychol. 2022 Feb 8;12:639302. doi: 10.3389/fpsyg.2021.639302. PMID: 35211048; PMCID: PMC8861356.
  • Bartholomew, K. (1990). Avoidance of Intimacy: An Attachment Perspective. Journal of Social and Personal Relationships, 7(2), 147–178. doi.org/10.1177/0265407590072001