Po jakim czasie związek zaczyna się psuć? Decydujący jest jeden moment
Po jakim czasie rozpadają się związki? Najwięcej legend krąży na temat syndromu siódmego roku w małżeństwie. To właśnie w tym momencie, według psychologów, najczęściej dochodzi do rozwodów. Od tego, jak przejdziecie przez tę próbę, może zależeć przyszłość relacji. Dlaczego siódmy rok jest pechowy i jak przetrwać trudny moment?

Choć bardzo byśmy tego chcieli, rzadko zdarza się, że miłość trwa wiecznie. Upływ czasu i różne doświadczenia życiowe sprawiają, że cały czas się zmieniamy. Gdy mija faza “miesiąca miodowego”, a problemy narastają, komunikacja może być coraz trudniejsza. Przestajemy patrzeć na partnera przez “różowe okulary”, dlatego trudniej nam znieść rożne wady. Według specjalistów, to właśnie w okolicach siódmej rocznicy małżonkowie coraz gorzej radzą sobie z różnymi wyzwaniami. Pojawia się znudzenie partnerem i jego sprawami, pociąg seksualny powoli zaczyna słabnąć. To czas, w którym musimy zdecydować, czy jesteśmy w stanie sprostać przeciwieństwom. Oczywiście pierwsze gorsze momenty mogą pojawić się też wcześniej.
Dlaczego siódmy rok jest najgorszy dla związku?
Za kryzys w siódmym roku małżeństwa może odpowiadać wiele czynników. Sondaże przeprowadzone kilka lat temu w Wielkiej Brytanii, wykazały, że główne powody są dość trywialne. Badani wymieniali m.in. chrapanie, przybieranie na wadze czy codzienne kłótnie o pieniądze. Według niektórych teorii, to właśnie co 7 lat zmienia się charakter człowieka.
Siódmy rok małżeństwa to często moment, w którym pojawiają się dzieci (lub nadal są małe), przez co trudniej dbać o intymność w relacji. Rodzicielstwo to piękna przygoda, ale też ważny sprawdzian, do którego nie można się przygotować. Według naukowców, przystosowanie się do rodzicielskiego trybu zajmuje nawet 2 lata. Później jest trochę łatwiej, ale dla związku to niezwykle wymagający okres.
Kryzys siódmego roku w małżeństwie potwierdzili też niedawno izraelscy naukowcy. W ich badaniu wzięło udział 313 dorosłych Izraelczyków. Zapytano ich o prawdopodobieństwo zaangażowania się w zdradę. Specjaliści porównali odpowiedzi uczestników ze stażem ich małżeństwa. Okazało się, że im dłużej para była razem, tym częściej myślała o zdradzie. Ryzyko dotyczyło obu płci.
“Syndrom siódmego roku” to pojęcie, które przeniknęło do psychologii również za sprawą filmu “Słomiany wdowiec” z Marilyn Monroe, w którym żonaty mężczyzna zakochuje się w niej tak bardzo, że zaczyna planować zdradzanie żony. Mężczyzna wcześniej czytał manuskrypt psychiatry, który twierdzi, że wszyscy mężczyźni zdradzają właśnie w siódmym roku małżeństwa.
Jak rozpoznać zbliżający się kryzys?
Objawy, które mogą zwiastować kryzys, to m.in. zanik bliskości fizycznej i emocjonalnej, problemy z codzienną komunikacją, wzajemne tajemnice, unikanie rozmów, brak zaufania, fantazjowanie o romansie, nieustanna krytyka i szukanie pretekstu do kłótni.
Pamiętaj, że “syndrom siódmego roku” to zjawisko, które nie pojawia się nagle. Problemy w związku mogą zacząć się w dowolnym momencie, bez względu na jego staż. Ważne jest dostrzeganie pierwszych sygnałów i reagowanie w porę. Kluczowym elementem zdrowej relacji jest szczera rozmowa o tym, co nas boli; ciągłe pozostawanie w bliskim kontakcie. Im wcześniej opracujecie sposoby radzenia sobie z drobnymi trudnościami, tym większa szansa, że rozpoznacie zagrożenie i poradzicie sobie z każdym kryzysem. Poza tym, kontakt buduje relację: nawet w długoletnich związkach warto dbać o przestrzeń, która będzie wspólna: wymyślcie zwyczaje, które będą interesujące dla obu stron.
Ważnym elementem pracy nad związkiem jest docenianie drugiej osoby. Dla wielu osób to właśnie poczucie niedocenienia przez partnera jest sygnałem alarmowym. W codziennym życiu łatwo zapomnieć o okazywaniu wdzięczności. Postaraj się pokazać swojemu partnerowi, jak bardzo go doceniasz i rolę, jaką odgrywa w Twoim życiu. Mów wyraźnie o tym, że również potrzebujesz docenienia swoich starań. I przede wszystkim: zanim zaczniesz szukać rozwiązania problemów “na zewnątrz”, spróbuj zawalczyć o relację. Nie podejmuj gwałtownych, nieprzemyślanych decyzji (takich jak wyprowadzka) w najtrudniejszym czasie, gdy jesteś pod wpływem emocji.
Źródło:
- I.Ziv, O. Ben-Haim Lubin & S. Asher (2018) “I Swear I Will Never Betray You”: Factors Reported by Spouses as Helping Them Resist Extramarital Sex in Relation to Gender, Marriage Length, and Religiosity, The Journal of Sex Research, 55:2, 236-251, tandfonline.com
- Fincham FD, Beach SR. Conflict in marraige: implications for working with couples. Annu Rev Psychol. 1999;50:47-77. doi: 10.1146/annurev.psych.50.1.47. PMID: 15012458
- Gaines SO Jr, Sedikides C. Socioemotional Exchanges Between Men and Women in Heterosexual Relationships. Front Psychol. 2022 Feb 8;12:639302. doi: 10.3389/fpsyg.2021.639302. PMID: 35211048; PMCID: PMC8861356.
- Bartholomew, K. (1990). Avoidance of Intimacy: An Attachment Perspective. Journal of Social and Personal Relationships, 7(2), 147–178. doi.org/10.1177/0265407590072001