Zamknij

"Piotruś Pan" istnieje i... mniej pociąga kobiety

02.12.2022 10:02

Partnerki postrzegają cię jako "wiecznego chłopca"? Lepiej nad tym popracuj. Naukowcy ostrzegają, że ucierpi na tym twoje życie seksualne.

Wieczny chłopiec
fot. Shutterstock

"Syndrom Piotrusia Pana", charakteryzujący mężczyzn z niedojrzałym podejściem do życia, naprawdę istnieje - donoszą naukowcy na łamach "Archive of Sexual Behavior". I wyjaśniają, dlaczego "wieczny chłopiec" uprawia mniej seksu od kolegów.

Syndrom "Piotrusia Pana"

Badacze z Australii i Kanady przepytali ponad 1000 kobiet o to, jak postrzegają swoich partnerów. Ankietowane pochodziły z całego świata i wszystkie miały dzieci poniżej 12 lat.

Ochotniczki zapytano o podział obowiązków domowych, uwzględniający takie czynności jak pranie, prasowanie, gotowanie, opłacanie rachunków oraz rozwożenie dzieci do szkoły. Opinie, które uwzględniono w ankiecie, to m.in.: "Nauczenie domowników odpowiedniego wykonywania zadań jest tak trudne, że wolę wykonywać je sama" oraz "Czasem mam wrażenie, że mój partner jest jak kolejne dziecko". Kobiety poproszono również o ocenę swojego życia seksualnego.

Badanie wykazało, że brak zaangażowania partnera w obowiązki domowe przekładał się na życie seksualne. "Partnerzy tych kobiet przyjmowali nieseksowną rolę - rolę kolejnego dziecka" - wyjaśnili badacze na łamach "The Conversation". Naukowcy podkreślają, że to pierwsze badanie wykazujące ten związek.

Źródło: "Gender Inequities in Household Labor Predict Lower Sexual Desire in Women Partnered with Men" E. Harris, S. van Anders, Archive of Sexual Behavior 2022

loader