Zamknij

Narzekasz na życie uczuciowe? Przejrzyj swoją playlistę

16.11.2022
Aktualizacja: 16.11.2022 13:13

Teksty ulubionych piosenek zdradzają nasz styl przywiązania - donoszą naukowcy. I podpowiadają, czego najlepiej słuchać, żeby zwiększyć swoją szansę na szczęśliwy związek.

Playlista miłosna
fot. Shutterstock

Jeśli nie możesz poukładać sobie życia uczuciowego, zastanów się, jakiej muzyki słuchasz. To nie żart. Z badań wynika, że to, czego słuchamy, pozwala zidentyfikować styl przywiązania, jaki reprezentujemy. A to z kolei może nam pomóc zrozumieć podświadomie popełniane błędy.

Styl przywiązania a związki

Styl przywiązania to model relacji z innymi, jaki wynieśliśmy z domu. Zgodnie z aktualną wiedzą wyróżnia się cztery style przywiązania:

 1. Styl bezpieczny - w związki wchodzimy z otwartością, szczerością, zaufaniem i zaangażowaniem.
 2. Styl lękowy - nieustannie potrzebujemy potwierdzenia uczuć partnera.
 3. Styl unikający - unikamy bliskości emocjonalnej w obawie przed odrzuceniem.
 4. Styl mieszany - balansujemy pomiędzy bliskością a dystansem.

Badacze z Uniwersytetu w Toronto poprosili blisko 600 ochotników, żeby zdradzili im swoje ulubione piosenki. W ten sposób udało im się przeanalizować 7 tys. utworów pod kątem stylu przywiązania, jaki w nich występuje. Analiza wykazała, że osoby z określonym stylem przywiązania wybierają piosenki z podobnym przekazem.

Miłosna playlista

Jako przykład, kierujący badaniem dr Ravin Alaei podał "Someone like you" Adele i „Heartless” zespołu The Weeknd. Słowa Brytyjki: "Nienawidzę pojawiać się niespodziewanie, nieproszony. Ale nie mogłam trzymać się z daleka, nie mogłam z tym walczyć. Miałam nadzieję, że zobaczysz moją twarz. I żebyś pamiętał, że dla mnie to jeszcze nie koniec" - zdradzają postawę lękową. Natomiast szczere do bólu: "Próbuję być lepszym człowiekiem, ale jestem bez serca. Nigdy nie bądź ślubnym planem dla ludzi bez serca. Pusty plan na życie, bo jestem bez serca" - słowa utworu The Weeknd - świadczą o postawie unikającej.

Naukowiec radzi przyjrzeć się swojej playliście pod kątem dominującego stylu przywiązania, żeby zrozumieć wiążące się z nim konsekwencje.

Jako dobry wzorzec, czyli utwory, w których występuje bezpieczny styl przywiązania, dr Alaei wskazuje:

 • Sonny & Cher "I Got You Babe"
 • Whitney Houston "I Will Always Love You"
 • The Beatles "Love Me Do"
 • Ed Sheeran "Thinking Out Loud"
 • Plain White T's "I Love You"
 • John Legend "All of Me"
 • Michael Bublé "Haven't Met You Yet"
 • Beach Boys "Wouldn't It Be Nice"
 • Bryan Adams "(Everything I Do) I Do It for You" 
 • Etta James "At Last"
 • Justin Bieber "Holy"

Źródło: "Individuals' favorite songs' lyrics reflect their attachment style" R. Alaei i in., Personal Relationships 2022

loader