Oceń
Słuchanie muzyki czy oglądanie filmów na YouTube to czynność, którą wykonuje wielu z nas i zwykle nie zwracamy nawet uwagi na to, jak wiele naszego czasu pochłania. O ile w przypadku dorosłych osób, średni czas spędzony w serwisie wynosi ok. 40 minut, młodzież poświęca na to najczęściej długie godziny. Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic groźnego, jednak nowe badania rzucają nowe światło na naszą internetową aktywność.
Relacje parasocjalne to zagrożenie dla psychiki
Doktor Luke Balcombe i prof.Diego De Leo z Uniwersytetu Griffitha sprawdzili, jak Youtube wpływa na psychikę: szukali zarówno pozytywów, jak i wad. Ich uwagę zwróciło zwłaszcza tworzenie relacji między użytkownikiem a twórcą. Wielu użytkowników nieświadomie szuka kanałów, na których znajdą indywidualne podejście i spersonalizowaną ofertę: lubimy czuć, że twórca wyprodukował coś specjalnie z myślą o nas. Są to tzw. relacje parasocjalne, czyli jednostronne interakcje, w które, chcąc nie chcąc, angażują się internauci. Po pewnym czasie obserwowania konkretnego kanału czujemy się związani z twórcą, jesteśmy ciekawi, jak potoczyły się jego dalsze losy. Zdaniem australijskich naukowców, takie zjawisko, w pewnym kontekście może być niebezpieczne.
Oglądanie filmów w nadmiarze sprawia, że internauta jest bardziej zaangażowany w “więzi” online, niż prawdziwe życie. Poświęca tyle zainteresowania internetowym sprawom, że te zwyczajne zaczynają wydawać się nudne. Wystarczą już dwie godziny dziennie na YouTube, by u użytkownika znacznie pogłębiło się poczucie osamotnienia. Szczególnie narażone są osoby w wieku do 29 lat. Ryzyko rośnie przy zaburzeniach psychicznych, m.in. depresji.
– Te internetowe "relacje" mogą wypełnić lukę dla osób, które, na przykład, mają lęk społeczny, jednak może to zaostrzyć ich problemy, gdy nie angażują się w interakcje twarzą w twarz, które są szczególnie ważne w latach rozwojowych. [...] Zalecamy, aby takie osoby ograniczyły swój czas na YouTube i szukały innych form interakcji społecznych, aby zwalczyć samotność i promować zdrowie psychiczne – wyjaśnia doktor Luke Balcombe, autor badań.
Źródło:
- Balcombe, L.; De Leo, D. The Impact of YouTube on Loneliness and Mental Health. Informatics 2023, 10, 39. https://doi.org/10.3390/informatics10020039
Oceń artykuł