Obserwuj w Google News

Ten rodzaj miłości trwa najdłużej. Które pary mają szczęście?

2 min. czytania
05.09.2023 09:56
Zareaguj Reakcja

Prawdziwa miłość przenosi góry, ale aby przetrwać najcięższe momenty i przezwyciężyć kryzysy, potrzebne jest coś jeszcze. Jakie związki są najtrwalsze? Odpowiedź jest prostsza, niż myślisz.

Jakie związki są najtrwalsze? Ważny jest jeden czynnik
fot. Shutterstock

Nie każdy związek jest w stanie przetrwać próbę czasu. Średnio okres zakochania trwa do czterech lat. Oczywiście ma to związek z różnymi okolicznościami, jednak psychologowie wskazują, że istnieje pewien warunek, który sprawia, że niektóre pary są w stanie poradzić sobie z wygasaniem uczuć. Wraz z upływem lat ich miłość ewoluuje, jest inna, ale nie przemija. To, co przyczynia się do rozstania w niektórych przypadkach, u innych działa budująco. Od czego to zależy i co jest najważniejsze w relacji z partnerem?

Poza “motylami w brzuchu” i namiętnością, silny związek opiera się głównie na… przyjaźni. Związki, które rozpoczynały się od przyjacielskiej relacji, mają najsilniejsze podstawy. Gdy mija zauroczenie, pozostaje coś znacznie ważniejszego. Ludzie, którzy po prostu się lubią, a wspólny czas jest dla nich wartością, tworzą pewnego rodzaju “tarczę” w małżeństwie.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Psychology and Aging naukowcy odkryli, że spędzanie czasu z partnerem wpływa na osobiste  poczucie szczęścia. U par, które się przyjaźnią, stabilizacja nie oznacza nudy; wręcz przeciwnie – pozwala się rozwijać i pokonywać przeszkody.

Wspólne doświadczenia i bogata historia życia tworzą wyjątkową, niepowtarzalną więź i intymność, która z biegiem lat tylko się wzmacnia. Pary, które przyjaźnią się od samego początku, mają doskonałe warunki do spełniania marzeń w innych sferach życia.  Dzięki silnemu związkowi jednostki chętniej dążą do rozwoju osobistego i odkrywania siebie, wiedząc, że mają u boku niezłomnego partnera. Przyjaźń można też budować każdego dnia. Jak to zrobić? Przekształcenie namiętnej miłości w miłość koleżeńską wymaga zaangażowania:

  • Traktuj partnera jak najbliższą przyjaciółkę: postaraj się rozmawiać o sprawach, które są dla Ciebie ważne
  • Wygospodaruj czas na szczere rozmowy: nauczcie się rozmawiać bez osądzania. Stwórzcie sobie rytuał opowiadania o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia
  • Spędzajcie czas wartościowo: angażujcie się w zajęcia, które będą przyjemne dla obojga. Niezależnie od tego, czy chodzi o oglądanie serialu czy gotowanie, wspólne doświadczenia zawsze tworzą trwałe wspomnienia i wzmacniają więź.
  • Jak najczęściej się uśmiechajcie :). Wspólne poczucie humoru pomaga stawić czoła wyzwaniom ii wzmacnia więź emocjonalną.
  • Kibicujcie sobie nawzajem. Świętujcie swoje osiągnięcia i dodawajcie sobie otuchy w przypadku niepowodzeń: jak prawdziwi przyjaciele

Źródło:

  • Waldinger RJ, Schulz MS. What's love got to do with it? Social functioning, perceived health, and daily happiness in married octogenarians. Psychol Aging. 2010 Jun;25(2):422-31. doi: 10.1037/a0019087. PMID: 20545426; PMCID: PMC2896234