Oceń
- Nie skupiaj się na sobie
- Unikaj nawyków, które osłabiają Twoją pewność siebie
- Bądź obecny w rozmowach
- Pozwól sobie na szczere gesty
- Spraw, by inni czuli się przy Tobie ważni
- Staraj się być spokojny, zrównoważony
- Okazuj zainteresowanie
- Tego unikaj
Nawiązywanie nowych przyjaźni, zwłaszcza w dorosłym życiu, bywa bardzo trudne. Ciężko pielęgnować tworzące się relacje, gdy zazwyczaj nie mamy czasu nawet dla dawnych przyjaciół. Co możesz zrobić, by poprawić swoje relacje z innymi i przyciągnąć do siebie nowych znajomych? Dbanie o przyjaźń to ciężka praca, która wymaga kilku zmian. By stworzyć trwałe relacje, trzeba dać innym swój czas i zaangażowanie, ale nie tylko. W kontaktach z ludźmi, na których Ci zależy, pamiętaj o tych zasadach:
Nie skupiaj się na sobie
Gdy jesteś w sytuacji towarzyskiej, staraj się nie zastanawiać nad tym, jak wypadłeś. Poświęć jak najwięcej uwagi swojemu rozmówcy. Na początku mów trochę mniej o sobie: w nowych kontaktach staraj się zachować odrobinę tajemnicy na swój temat, a już na pewno nie zaczynaj od opowieści o tym, czego najbardziej się wstydzisz. Takie gwałtowne, zbyt szybkie zwierzenia, mogą wystraszyć drugą stronę, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynacie się poznawać.
Unikaj nawyków, które osłabiają Twoją pewność siebie
Żeby budować silne, mocne relacje z innymi ludźmi, potrzebujemy najpierw zadbać o siebie. Nasze codzienne nawyki wpływają na poczucie własnej wartości. Zanim naprawdę polubisz ludzi w swoim otoczeniu, postaraj się polubić siebie. Nie ma na to jednej, sprawdzonej recepty, ale im lepiej czujesz się ze sobą, tym więcej możesz zaoferować przyjaciołom.
Bądź obecny w rozmowach
Gdy z kimś rozmawiasz, staraj się “wyłapać” wszystko, co dana osoba chce Ci powiedzieć. Czasami nie chodzi o słowa, a gesty czy sugestie, których nie wypowiadamy wprost. Uważnych rozmówców coraz trudniej spotkać.
Pozwól sobie na szczere gesty
Nie bój się fizycznych gestów, takich jak złapanie za rękę czy przytulenie przyjaciela. Gdy jesteś wśród bliskich, staraj się rozluźnić: naprawdę nie musisz udawać. To samo dotyczy mięśni twarzy: podczas ważnych rozmów (np. w pracy), możemy zachowywać się trochę inaczej, niż w prywatnej przestrzeni. Robimy dziwne miny, zbyt często się uśmiechamy. W relacjach z ludźmi, na których nam zależy, nie musimy udawać emocji.
Spraw, by inni czuli się przy Tobie ważni
Niektóre nieświadome zachowania sprawiają, że Twoi bliscy mogą czuć, że wcale Ci na nich nie zależy. Jest to spowodowane różnymi czynnikami, m.in. lękiem przed szczerym i odważnym mówieniem o uczuciach. Zdarza Ci się ugryźć w język, gdy chcesz powiedzieć komuś bliskiemu, że go kochasz? Zastanów się, dlaczego tak się dzieje i postaraj się to zwalczać. Czasami to właśnie niewypowiedziane słowa stopniowo prowadzą do rozpadu więzi.
Staraj się być spokojny, zrównoważony
Gwałtowne ruchy, pospieszanie czy robienie innych rzeczy (np. patrzenie w telefon) podczas rozmowy z przyjacielem, nie sprzyjają wzmacnianiu więzi. Gdy spędzacie czas razem, nie rozpraszaj się innymi (zazwyczaj mało ważnymi) sprawami. Ta zasada wydaje się oczywista, jednak zdarza się, że pamiętamy o tym przy obcych osobach, w oficjalnych sytuacjach, a wśród bliskich trudno nam przestrzegać tak prostych reguł.
Okazuj zainteresowanie
Gdy bliska Ci osoba zaczyna opowiadać o swoich problemach, nie zbywaj jej milczeniem czy zmianą tematu. Staraj się zadać kilka dodatkowych pytań. Gdy okażesz zainteresowanie, dla drugiej strony staniesz się wyjątkowym partnerem do rozmowy.
Tego unikaj
Ludzie podświadomie uciekają przed wiecznym narzekaniem, plotkowaniem i szukaniem wad u innych. Jeżeli spotkania z przyjacielem służą Ci wyłącznie do wyładowywania trudnych emocji i żalu, prędzej czy później taka osoba “ucieknie”, bo spotkania z Tobą nie wnoszą nic pozytywnego. Oczywiście, każdy z nas od czasu ma gorszy dzień, jednak omawianie wyłącznie “ponurych” sytuacji, z których nie ma wyjścia, do niczego nie prowadzi.
Oceń artykuł