Tak rozpoznasz u siebie bierną agresję. Zadaj sobie tych 5 pytań

17.01.2023
Aktualizacja: 17.01.2023 14:54

Osoby pasywno-agresywne często nawet nie zdają sobie sprawy, że stosują bierną agresję – zwykle robią to nieświadomie. Poza tym tego typu zachowania są u ludzi tak częste, że niekiedy trudno je zauważyć, a szczególnie u samego siebie. Nie jest to jednak niemożliwe. Tych 5 pytań może pomóc w rozpoznaniu u siebie biernej agresji.

Jak rozpoznać u siebie bierną agresję?
fot. Shutterstock
  1. Co to jest bierna agresja?
  2. Czy jesteś osobą pasywno-agresywną? 5 ważnych pytań
  3. Jak przestać być pasywno-agresywnym?

Bierna agresja niszczy relacje z innymi ludźmi – mimo że poprzez zachowania bierno-agresywne nie okazuje się złości bezpośrednio, np. za pomocą krzyku, to inni ludzie szybko się orientują, o co chodzi. Przykładem zachowania pasywno-agresywnego jest np. sytuacja, gdy ktoś sprawia wrażenie rozzłoszczonego, ale kiedy pytasz go, czy coś mu przeszkadza, odpowiada, że nic. To budzi u innych dyskomfort, a wszystko przez to, że osoba bierno-agresywna nie umie wprost wyrazić swoich uczuć lub nie rozumie swoich emocji. Sprawdź, czy przypadkiem nie stosujesz biernej agresji.

Co to jest bierna agresja?

Zachowanie pasywno-agresywne, czyli bierna agresja, polega na ukrywaniu złości i stosowaniu w jej miejsce zachowań zastępczych. Może przyjmować formę komentarza, milczenia lub zachowania, które ma zaboleć. Definiuje się ją jako działanie, które jest pozornie niewinne, przypadkowe lub neutralne, ale mimo wszystko agresywne i wywołujące dyskomfort u innej osoby. Choć bierna agresja może się wydawać mniej dokuczliwa niż agresja czynna, kiedy złość wyrażana jest bezpośrednio i w sposób mało akceptowalny społecznie, to także jest agresją. Przykłady zachowań pasywno-agresywnych to:

  • sarkazm lub ironia zamiast konstruktywnej krytyki
  • karanie innych milczeniem
  • odwlekanie (prokrastynacja) realizacji czyichś próśb
  • tzw. kropki nienawiści, czyli niewyrażanie swojej złości lub sprzeciwu wprost
  • nieodmawianie prośbom, ale także niespełnianie obietnic
  • usprawiedliwianie się, jeśli trzeba o coś poprosić
  • obgadywanie lub wykluczanie osób, których się nie lubi (ale nieokazywanie im tego).

Co ciekawe, osoby pasywno-agresywne karmią się złością innych – niestety, przyjemność sprawia im, gdy człowiek będący obiektem ich biernej agresji, w końcu wybucha.

Czy jesteś osobą pasywno-agresywną? 5 ważnych pytań

Czasami łatwiej jest rozpoznać bierną agresję u innych niż u siebie. Jeśli uważasz, że możesz być osobą pasywno-agresywną, spróbuj spojrzeć na swoje zachowanie jak najbardziej bezstronnie. Pomocne mogą okazać się poniższe pytania:

  1. Czy często zdarza ci się dąsać, gdy jesteś z kogoś niezadowolony?
  2. Czy unikasz ludzi, którzy cię denerwują?
  3. Czy zdarza ci się przerwać rozmowę z ludźmi, gdy cię zdenerwowali?
  4. Czy odkładasz wykonanie pewnych czynności na później, aby kogoś ukarać?
  5. Czy używasz sarkazmu, aby uniknąć angażowania się w ważne rozmowy?

Jeśli większość twoich odpowiedzi to „tak”, najpewniej w swoim życiu zachowujesz się pasywno-agresywnie. Można z tym coś jednak zrobić.

Jak przestać być pasywno-agresywnym?

Pasywno-agresywne zachowania niszczą relacje między ludźmi, dlatego warto coś z nimi zrobić. Można podjąć działania, które mogą zmienić sposób, w jaki odnosisz się do innych.

  • Spróbuj zrozumieć, co czujesz. Zachowania pasywno-agresywne często wynikają z braku świadomości własnych emocji. Spróbuj zwrócić uwagę na to, co dzieje się z twoimi uczuciami podczas kontaktów z niektórymi osobami czy sytuacjami.
  • Daj sobie czas na wprowadzenie zmian. Rozpoznanie własnych emocji i zachowań to dobry pierwszy krok, ale zmiana reakcji może zająć trochę czasu. Cierpliwość podczas pracy nad swoim zachowaniem to konieczność.
  • Ćwicz wyrażanie własnych uczuć. Zrozumienie swoich emocji i nauka odpowiedniego wyrażania ich to ważny krok w pracy nad eliminacją biernej agresji. Konflikty są częścią życia, ale wiedza o tym, jak skutecznie wyrażać swoje uczucia, prowadzi do lepszych rozwiązań.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: A. Brandt, How to stop passive aggression from ruining your relationship, Greater Good Magazine, Greater Good Science Center at University of California, Berkeley / C. Hopwood, A. Wright, A Comparison of Passive-Aggressive and Negativistic Personality Disorders, Journal of Personality Assessment, 2012, 94:3, 296-303