Oceń
Gdy rozstajemy się z bliską osobą, pozostaje pustka, z którą ciężko sobie poradzić. Tak naprawdę musimy zaplanować wszystko od nowa, jednak zanim odnajdziemy się w takim świecie, może minąć wiele miesięcy, a nawet lat. W tym czasie normalnie chodzimy do pracy, spotykamy się z innymi. O czym pamiętać, by rzeczywistość po rozstaniu była trochę mniej bolesna? Oto 6 strategii, które pomagają:
Nie walcz ze swoimi uczuciami
Na początku pozwól sobie na przeżycie trudnych, negatywnych emocji, które Cię wypełniają. To normalne. Rozstanie trochę przypomina żałobę. Żeby wrócić do dawnego życia, musisz przejść przez każdy jej etap (szok, próbę naprawienia relacji, złość, stany depresyjne, akceptację). Ignorowanie, tłumienie uczuć nie jest najlepszym rozwiązaniem. Taka metoda sprawi, że cały proces dochodzenia do zdrowia trwa jeszcze dłużej. Chociaż to trudne, nie możesz uniknąć bólu wynikającego ze straty bliskiej osoby. Otwarcie rozmawiaj o swoich uczuciach z rodziną, przyjaciółmi. To pomoże “rozprawić” się z najtrudniejszymi kwestiami. Nie izoluj się od ludzi, którzy mogą udzielić Ci wsparcia.
Pomyśl, że czeka Cię coś dobrego
Rozstania są naturalnym elementem życia. Każdy z nas ich doświadcza i prędzej czy później dochodzi do siebie. Spróbuj pomyśleć o rozstaniu w trochę inny sposób: być może jest to dla Ciebie szansa, żeby rozwinąć skrzydła? Może jest coś, o czym marzysz od dawna, ale wcześniej nie miałaś czasu na realizację tych planów? Spróbuj zatroszczyć się o własne potrzeby. Postaraj się nie obwiniać się o rozstanie, pamiętaj, że zwykle jest to wynikiem zachowania dwojga ludzi. Myśl o rozstaniu jako o zakończeniu ważnego etapu w życiu i bądź wdzięczna za ten czas.
Załóż pamiętnik
Przygotuj sobie przestrzeń, w której będziesz zapisywać swoje przemyślenia i uczucia, towarzyszące Ci każdego dnia. Niektóre emocje mogą być zbyt intymne, by dzielić się nimi z otoczeniem, a zapisanie ich na kartce sprawi, że trochę pozbędziesz się ciężaru, który towarzyszy Ci od rozstania.
Rutyna przede wszystkim
Zarówno w przypadku rozstania, jak i innych życiowych problemów, najlepszym sposobem, by wyjść z dołka, w którym się znaleźliśmy, jest zadbanie o codzienne, zwyczajne nawyki. Zacznij od bardzo małych rzeczy, takich jak regularne pory snu i krótki spacer. Powrót do rutyny pomoże Ci się uspokoić, zyskasz poczucie kontroli, a z czasem nauczysz się żyć na nowo, bez bólu. Jednocześnie, w pierwszych miesiącach po zakończeniu związku daj sobie trochę luzu: zaakceptuj to, że nie jest to najlepszy moment na awans czy sukcesy w innych dziedzinach. By zacząć działać na pełnych obrotach, potrzebujesz czasu.
Przestań mieć nadzieję, że do siebie wrócicie
Jeżeli Twój były partner postawił sprawę jasno lub oboje uznaliście, że nie chcecie dłużej ze sobą być, musisz odciąć się od rozmyślania na temat powrotu. Zamknięcie związku jest niemożliwe, jeśli nadal masz jakieś nadzieje. To sprawia, że żyjesz w ciągłym zawieszeniu i zwyczajnie się męczysz. Nie czekaj na telefony czy smsy, które nie nadejdą. Takie zachowanie tylko wzmacnia Twój niepokój i żal. Jeśli obiecaliście sobie przyjaźń, to jest możliwe, ale należy odczekać przynajmniej kilka miesięcy.
Pamiętaj, dlaczego się rozstaliście
Ludzki umysł jest przewrotny i zdarza się, że po rozstaniu przypominasz sobie piękne chwile, jakie razem przeżyliście, za to nie potrafisz przywołać szczegółów kłótni, które doprowadziły do rozstania. Weź kartkę i zapisz sobie na niej cechy, które najbardziej denerwowały Cię w partnerze. Opisz problemy, z którymi nie mogliście sobie poradzić, spróbuj przypomnieć sobie Wasze najgorsze dni. Miej taką notatkę pod ręką i zerkaj na nią w chwilach zwątpienia. Gdy poświęcisz trochę czasu na szczerą refleksję nad Waszą sytuacją, zauważysz, że do rozstania doszło z powodów, nad którymi trudno było Wam zapanować.
Źródło: Surviving A Relationship Break-Up - Top 20 Strategies, .mcgill.ca
Oceń artykuł