Oceń
- Co to jest ghosting?
- Jak rozpoznać ghosting? Oznaki miękkiego ghostingu
- Ghosting – dlaczego niektórzy ludzie się na to decydują?
- Jak ghosting wpływa na psychikę?
- Czy ghosting może być czymś dobrym?
Termin „ghosting”, co można przetłumaczyć jako ulotnienie się, zniknięcie jak duch, stał się popularny kilka lat temu, kiedy powszechne stały się portale randkowe i umawianie się za ich pośrednictwem na spotkania. Zjawisko ghostingu istniało jednak na długo przed czasami cyfrowymi. Badacze zwracają uwagę, że przecież ludzie już wcześniej „wychodzili do kiosku po zapałki i znikali na zawsze”. Wtedy oznaczało to po prostu porzucenie partnera, wyprowadzenie się bez wytłumaczenia, pożegnania i pozostawienia namiarów do siebie. Za ghosting w sumie można by też uznać nawet zwykłe wyjście z imprezy bez pożegnania („ulotnienie się po angielsku”).
Co to jest ghosting?
Ghosting jest potocznym określeniem sytuacji, gdy ktoś nagle zrywa kontakt bez wcześniejszego uprzedzenia lub wyjaśnień. Nawet jeśli osoba, która została odrzucona lub porzucona, próbuje ponownie nawiązać kontakt lub uzyskać wyjaśnienie, spotyka się z ciszą. Ghosting polega zniknięciu, rozpłynięciu się w powietrzu, jak duch.
Terminu tego zazwyczaj używa się w odniesieniu do związków romantycznych, zwłaszcza randek, ale w zasadzie może się on odnosić do każdej sytuacji, w której kontakt niespodziewanie się urywa, w tym do przyjaźni czy relacji rodzinnych.
Jak rozpoznać ghosting? Oznaki miękkiego ghostingu
Ghosting jest zwykle czymś nagłym – kontakt po prostu się urywa. Może być jednak procesem stopniowym i zacząć się od tzw. miękkiego ghostingu, czyli stopniowego ograniczania kontaktów. Wczesne oznaki ghostingu to m.in:
- regularnie rezygnowanie z zaplanowanych spotkań
- trudności w podejmowaniu zobowiązań
- niechęć do dzielenia się osobistymi informacjami
- brak chęci do zapoznawania innej osoby ze swoimi przyjaciółmi lub rodziną
- znikanie z mediów społecznościowych
- rzadkie odpowiadanie na SMS-y lub telefony
- brak głębi w rozmowie i zainteresowania nią.
Jeśli wielokrotne próby kontaktu z kimś pozostają bez odpowiedzi, to może to być mocny sygnał, że jesteś obiektem ghostingu. Co ważne, ghosting może również wystąpić w social mediach. Chodzi o odcięcie wszelkich kontaktów z jakąś osobą w portalach społecznościowych i to bez wyjaśnienia: zablokowanie, odrzucanie wiadomości, a nawet dezaktywacja czy usunięcie swojego dotychczasowego konta.
Ghosting – dlaczego niektórzy ludzie się na to decydują?
Ghosting jest uważany za niedojrzały lub pasywno-agresywny sposób zakończenia związku. Niekiedy bywa to nawet formą emocjonalnego nadużycia. Istnieją dwa najważniejsze powody, dla których ktoś zaczyna ukrywać się przed inną osobą, choć często jest to kombinacja tych dwóch powodów:
- unikania konfrontacji – ghosting wydaje się łatwiejszy niż niezręczna, niewygodna rozmowę o tym, dlaczego nie jest się zainteresowany utrzymaniem kontaktu. Zniknięcie pozwala uniknąć takiej konfrontacji i radzenia sobie z czyimiś zranionymi uczuciami lub reakcją na odrzucenie.
- zmęczenie i przeciążenie możliwościami – poznawanie ludzi przez internet, w przeciwieństwie do spotykania ich w pubie czy barze, daje ogromną liczbę możliwości i w pewnym momencie można się tym naprawdę zmęczyć.
Jak ghosting wpływa na psychikę?
Ghosting ma wpływ na psychikę zarówno osoby, która została mu poddana, jak i osoby, która stosuje tę technikę.
Dla osoby poddanej ghostingowi jest jak nagła strata, która wywołuje żal, zwłaszcza jeśli zdarza się to po raz pierwszy. Najpierw może być jej trudno uwierzyć, że została odrzucona, myśląc np. „A może nie widział mojego SMS-a?”, potem zwykle pojawia się złość. Mogą też pojawiać się depresyjne myśli związane z niską samooceną i uporczywe analizowanie związku czy ostatnich rozmów pod kątem możliwych sygnałów ostrzegawczych.
Ghosting to bardzo podstępne, bo z natury niejednoznaczne zachowanie – brakuje wyjaśnienia, dlaczego związek się zakończył. Dla osoby, która została porzucona, może to oznaczać bardzo nieprzyjemne emocje: poczucie winy, żalu, a także wstydu. Warto zawsze pamiętać, by nie szukać winy w sobie i że takie zachowanie więcej mówi nie o osobie porzuconej, ale o tej, która w ten sposób zrywa kontakt. Ghosting jest często bardziej bolesny w związkach, które trwały już jakiś czas, niż w zupełnie świeżych, nowych znajomościach, ale w obu przypadkach praca nad bólem może zająć nieco czasu.
Ghosting ma wpływ nie tylko na osobę, która została porzucona, ale szkodzi również ghosterowi. Technika ta jest zachowaniem pasywno-agresywnym lub tylko pozornie łatwym – tak czy siak nie jest to korzystny sposób komunikowania się z innymi ludźmi. Najpewniej taka osoba po prostu nie jest w stanie radzić sobie z problemami i komunikować się z innymi ludźmi, a stosując ghosting także nie uczy się tego. To niezdrowe wzorce rozwiązywania problemów. Nie tylko dla osoby, z którą się rozstajemy, ale i dla naszej psychiki zawsze dobrze jest wyjść z relacji, zamknąć związek jakimś wyjaśnieniem.
Czy ghosting może być czymś dobrym?
Generalnie ghosting jest uważany za niegrzeczny sposób zakończenie znajomości czy związków, zwłaszcza w przypadku poważniejszych relacji. Istnieją jednak wyjątki – jest to sytuacja, gdy kontynuowanie kontaktów może być potencjalnie niebezpieczne lub szkodliwe.
Przykładowe sytuacje, gdy ghosting może być dobrym rozwiązaniem:
- osoba, z którą się spotykasz, ma stałego partnera: męża, żonę, jest w związku partnerskim
- osoba, z którą się spotykasz, uczestniczy w nielegalnych zachowaniach
- osoba, z którą się spotykasz, jest zwyczajnie toksycznym człowiekiem.
W takich przypadkach nie jesteśmy winni wyjaśnień dotyczących nagłego zakończenia relacji. Zawsze też warto pamiętać, że jeśli czujemy się nieswojo lub, tym bardziej, w jakikolwiek sposób zagrożeni, warto podążać za swoimi przeczuciami, nawet jeśli miałyby okazać się nietrafne. Ghosting może być dobrym sposobem samoobrony – jeśli uważasz, że własnego bezpieczeństwa konieczne jest odcięcie kontaktu z jakąś osobą, to ewentualne poczucie winy nie powinno od tego powstrzymywać. Czasami to jedyny sposób usunięcia się z potencjalnie złej sytuacji.
Źródła: R. Navarro, E. Larrañaga, S. Yubero, B. Víllora, Psychological Correlates of Ghosting and Breadcrumbing Experiences: A Preliminary Study among Adults. Int J Environ Res Public Health, 2020;17(3):1116 / J. Vilhauer, When Is It OK to Ghost Someone?, Psychology Today, 2019 [dostęp: 10.05.2023]
Oceń artykuł