Oceń
Przemoc psychiczna to naruszenie godności osobistej, wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny, pomimo braku przyzwolenia, a często też bez braku świadomości ofiary.
Przemoc psychiczna - przykłady
Przemoc psychiczna może mieć charakter oczywisty, jak: krzyczenie, obrażanie, wyzywanie, kontrolowanie, straszenie, szantażowanie, używanie gróźb, ale może też przybierać inne, bardziej "wyrafinowane" formy.
Warto wiedzieć, że ocenianie, krytykowanie, wyśmiewanie opinii, poglądów, przekonań, religii czy pochodzenia to także przemoc.
Co więcej, za przemoc psychiczną uznaje się także nieliczenie się z uczuciami, ujawnianie czyichś sekretów, zawstydzanie, wmawianie choroby psychicznej, czytanie osobistej korespondencji, krzywdzenie zwierząt.
Przemoc psychiczna - skutki
Skutki przemocy psychicznej są długofalowe, a mogą być i trwałe. Najpierw następuje zniszczenie poczucia wartości ofiary i odebranie jej mocy sprawczej. Następnie - osłabienie zdolności do stawiania oporu.
Z czasem pojawia się przekonanie o daremności stawiania oporu i odizolowanie od zewnętrznych źródeł wsparcia. Ofiara staje się całkowicie zależna od sprawcy. Następuje utrata nadziei na poprawę sytuacji.
Wskutek przewlekłego stresu pojawiają się zaburzenia lękowe, depresja, złożony zespół stresu pourazowego, zaburzenia snu, choroby psychomatyczne.
Jeśli jesteś w kryzysie, zadzwoń:
Pamiętaj też o międzynarodowym znaku "Pomóż mi". Jeśli nie możesz jawnie poprosić o pomoc, w miejscu publicznym dyskretnie zaciśnij kciuk. Jeśli ktoś w przestrzeni publicznej pokazuje taki gest, zachowaj spokój i dyskretnie zadzwoń na 112.
Źródło: 16 dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć niebieskalinia.info
Oceń artykuł