Oceń
Zdanie sobie sprawy z tego, że związek jest toksyczny to pierwszy, ważny krok. Samo wychodzenie z takiej relacji jest długotrwałym procesem, który u niektórych może trwać nawet latami i wymaga wsparcia (np. w postaci psychoterapii). Zwłaszcza że toksyczni partnerzy często nie godzą się na rozstanie, manipulują, pozornie zmieniają swoje zachowanie. Pamiętaj: to, że tęsknisz za konkretną osobą nie jest powodem, by wracać do sytuacji, która cię wyniszcza. To, co was łączy, prawdopodobnie już od dawna ma niewiele wspólnego z miłością.
Do rozstania warto odpowiednio się przygotować, poprosić o wsparcie rodzinę, znajomych. Należy dokładnie przemyśleć wszystkie szczegóły (takie jak praca, stały dochód, mieszkanie). I warto to zrobić, bo po wyjściu z ciężkiej, wyniszczającej relacji, może być tylko lepiej. Co wydarzy się po rozstaniu? Gdy już opadną emocje i zaczniemy powoli odzyskiwać równowagę psychiczną, pojawią się ważne zmiany, takie jak:
Lepsze samopoczucie (psychiczne i fizyczne)
Toksyczna relacja może sprawiać, że czujemy się wypaleni. Nieustanny stres, jaki wiąże się z kłótniami i manipulacją partnera, musi odbijać się na zdrowiu. Życie w napięciu sprawia, że gorzej śpimy, miewamy bóle głowy, nie potrafimy wypoczywać. Nawet gdy wydaje nam się, że mamy wolny czas, nasz umysł pracuje. Gdy taki związek się kończy, organizm uczy się funkcjonować bez dodatkowego wyrzutu adrenaliny. Możemy czuć ogólne rozbicie, zagubienie.
To wszystko minie dość szybko, mimo że ból po rozstaniu będzie trwał. Powoli zaczniesz obserwować pozytywne zmiany. Najpierw będzie to dobry sen, później więcej energii do działania. Odcięcie się od stresorów to najlepszy sposób, by zadbać o zdrowie.
Odrodzenie dawnych przyjaźni
W trudnym związku prawie wcale nie ma miejsca na innych ludzi. Całą uwagę pochłania relacja, kłótnie i problemy, które wykańczają nas fizycznie i psychicznie. Po rozstaniu warto zastanowić się, z kim “urwał” nam się kontakt w ostatnim czasie; za kim bardzo tęsknimy. To dobry moment, by zadbać o kontakty z osobami, które znaczyły dla nas wiele, zanim poznałyśmy partnera.
W pewnym sensie towarzystwo tych ludzi jest powrotem do własnego ja, które przez lata było zaniedbane, zapomniane.
Koniec z wymówkami: zaczniesz kierować swoim życiem
Choć przyzwyczajenie się do bycia singlem może być bardzo trudne, w końcu znajdziesz przestrzeń, w której poczujesz się dobrze. Może to być hobby, podróże czy rozwój zawodowy. Gdy pozostajemy w toksycznym związku, nie mamy czasu zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy i co daje nam szczęście. Nauka życia na własnych warunkach chwilę potrwa, ale warto poczekać. W końcu lepiej poznasz się… ze sobą! Jeśli przez lata zajmowałaś się wyłącznie spełnianiem potrzeb partnera, na początku troszczenie się o samą siebie może wydawać Ci się dziwne, ale spokojnie... tego też się nauczysz!
Odbudujesz poczucie własnej wartości
Osobom funkcjonującym w toksycznych związkach towarzyszy wstyd, poczucie winy. Często są uzależnione (np. finansowo) od partnera. W takich warunkach trudno uwierzyć w samego siebie. Gdy staniesz na własne nogi, poczujesz, że nie ma problemu, którego nie rozwiążesz samodzielnie. Chociaż minie trochę czasu zanim ponownie uwierzysz w siebie, cierpliwie czekaj.
Oceń artykuł