Obserwuj w Google News

Twój związek przechodzi kryzys? Wypróbuj zasadę trzech minut

Alicja Bartosiak
2 min. czytania
Aktualizacja 27.09.2022
27.09.2022 13:17
Zareaguj Reakcja

Chociaż zasada trzech minut stworzona została z myślą o dzieciach, sprawdzi się również w związku, który wystawiony jest na próbę. Może całkowicie odmienić Waszą relację… wystarczą trzy minuty dziennie. 

Zasada trzech minut w związku: na czym polega?
fot. Shutterstock

Jest wiele czynników, które osłabiają związek, ale jednym z najważniejszych jest brak czasu. Jesteśmy ciągle zagonieni i ciężko wygospodarować nam nawet kilka minut na szczerą rozmowę z ludźmi, których kochamy. Być może w tym tkwi cały problem, bo trudno zbudować mocną relację, gdy tak naprawdę codziennie się mijamy i nie wiemy, z jakimi problemami zmaga się parter/ka. Jak na co dzień zadbać o relację? Pomóc może zasada trzech minut, którą zwykle stosuje się w kontaktach z dzieckiem. Na czym polega?

Reguła trzech minut krok po kroku

Zasada trzech minut polega na tym, by zawsze witać się z bliską osobą w taki sposób, jakbyśmy długo nie widzieli najlepszego przyjaciela. Podczas przywitania należy pamiętać o kontakcie wzrokowym, przytuleniu, złapaniu za rękę. Kiedy widzicie się po raz pierwszy po długiej rozłące, przerwij wykonywaną właśnie czynność i poświęć trzy minuty na szczerą rozmowę o tym, co działo się w ciągu dnia. Ta chwila ma być tylko dla Was. Pamiętaj, że świat się nie zawali, jeżeli na kilka minut zostawisz gotowanie obiadu czy odpisywanie na maile. Podczas krótkiej rozmowy powiedz też partnerowi, co wydarzyło się u Ciebie.

Trzy minuty to tak naprawdę dużo czasu, jeżeli skupimy się wyłącznie na drugiej osobie. Chodzi o to, by nie przegapić momentu, kiedy najbardziej potrzebujemy wzajemnej uwagi.
Zasada trzech minut w relacji z dzieckiem przynosi niesamowite efekty. Małe dzieci, które nie widziały rodzica przez kilka godzin, naprawdę tęsknią i czują, że ten czas trwał znacznie dłużej. Wzajemne uczucia dorosłych partnerów różnią się od więzi między dzieckiem i rodzicem, ale każdy człowiek potrzebuje zainteresowania. Świadomość, że mamy z kim porozmawiać i jesteśmy wysłuchani, sprawia, że czujemy się kochani. Takie codzienne ćwiczenie po pewnym czasie stanie się nawykiem, który pomoże odbudować związek. Co jest ważne w zasadzie trzech minut?

  • nie okazuj nadmiernego, fałszywego zainteresowania rozmową
  • nie przerywajcie sobie
  • starajcie się zapamiętywać to, o czym rozmawiacie, żeby wrócić do pewnych kwestii
  • unikajcie długich, niepotrzebnych kłótni (rozmowę o problemach lepiej odłożyć na później, nie prowadźcie jej od razu, gdy się spotkacie)

Źródło: brightside.me