Zamknij

6 znaków świadczących o tym, że twoja matka jest toksyczna

12.12.2020 20:00

Toksyczna matka może wyrządzić wiele szkód w naszym dorosłym życiu - przede wszystkim utrudniać tworzenie relacji z innymi ludźmi. Zanim jednak znamy sobie z tego sprawę, powinniśmy dokładnie przeanalizować naszą więź z nią. Poniżej prezentujemy 7 cech świadczących o tym, że twoja matka może być toksyczna.

matka i córka
fot. Shutterstock

Relacja z matką to zdecydowanie jedna z najważniejszych relacji w naszym życiu, która rzutuje na naszą przyszłość. Ma wpływ na wiele kwestii związanych m.in. z tym, jakich dokonujemy wyborów w życiu dorosłym, w jaki sposób oceniamy samych siebie oraz jak wyglądają nasze relacje z innymi.

Toksyczna matka - cechy

Toksyczna matka sama nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki ma wpływ na swoje dziecko. Jej zachowanie może przyczynić się do depresji u dzieci i zaburzeń depresyjno – lękowych.

Sprawdź, jakie znaki świadczą o tym, że twoja matka jest toksyczna.

1. Przyjaciółka

Toksyczna matka często stara się być twoją najlepszą przyjaciółką. Chce wiedzieć wszystko na twój temat, stara się tworzyć z tobą głęboką więź, wpływać na twoje decyzje, doradzać. W ten sposób chce podbudować swoją pewność siebie. Matka traktuje waszą relację jako rywalizację. Robi wszystko, by pokazać swoją wyższość. Aby tego uniknąć, postaraj się wyznaczać granice i dać jej wyraźnie do zrozumienia, że nigdy nie powinna ich przekraczać.

2. Stajesz się nerwowy podczas wspólnych rozmów

Pierwszym niepokojącym symptomem w relacjach z toksyczną matką jest odczuwanie wewnętrznego niepokoju, zdenerwowania lub poczucie winy. Jeżeli zauważasz, że każda wasza rozmowa kończy się tym, że ona próbuje kierować konwersację na swój temat, to znak, że nie możesz liczyć na jej wsparcie. W sytuacjach, kiedy masz jakiś problem, lepiej zwróć się do przyjaciółki/przyjaciela, chłopaka/dziewczyny lub terapeuty. Toksyczna matka nie pomoże ci rozwiać twoich wątpliwości.

Zobacz także: 5 toksycznych zachowań, którymi odpychamy innych

3. Wieczna krytykantka

Toksyczna matka często cię krytykuje, przez co czujesz, że nie jesteś wystarczająco dobry. Konstruktywna krytyka może być dla ciebie dobra, jednak ciągłe narzekanie na ciebie będzie na ciebie działać demotywująco i obniży twoją samoocenę. Jeżeli twoja matka wiecznie cię krytykuje, postaraj się nie brać do siebie jej komentarzy, aby uniknąć złości i frustracji.

4. Wciąż każe ci przepraszać

Toksyczna matka nie potrafi przepraszać. To ciebie zawsze próbuje obarczyć winą, zamiast wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. W takich przypadkach, zamiast wiecznie przepraszać, postaraj się zdystansować do niej i otaczać się ludźmi, na których wsparcie zawsze możesz liczyć.

5. Manipuluje tobą i obarcza cię swoimi problemami

Twoja matka jest manipulantką? Często obarcza się swoimi problemami i liczy na to, że ty się z nimi uporasz? Pamiętaj, że w zdrowej relacji matka jest odpowiedzialna za siebie i w żaden sposób nie próbuje obciążać dziecka swoimi rozterkami. Jeżeli masz toksyczną matkę, która tobą manipuluje, powiedz jej wprost, że to ona powinna rozwiązywać swoje problemy. Jeżeli ona tego nie zrozumie, zdystansuj się do niej.

6. Nie cieszy się z twoich sukcesów

Matka nie podziela twojego entuzjazmu, gdy odniesiesz sukces, na który ciężko pracowałaś? Dzieje się tak, ponieważ podświadomie boi się, że przestanie być ci potrzebna. W takich sytuacjach należy skupić się na swoich celach i nie uzależniać swojego szczęścia od tego, co powie mama. Otaczaj się ludźmi, którzy ci kibicują.

Zobacz także:Jak rozpoznać osobowość narcystyczną już na pierwszym spotkaniu?

Toksyczne relacje z rodzicami z pewnością wpływają na życie dziecka i to, jakie będzie w przyszłości. Często mama i tata nie zdają sobie sprawy z tego, jakie mają wobec na wymagania i jak to może nas skrzywdzić. Są jednak też rodzice, którzy celowo zachowują się wobec dzieci tak, że niszczą im psychikę. Zastanawiasz się nad tym, czy twoja mama zachowuje się wobec ciebie w porządku? A może sama martwisz się o to, czy odpowiednio traktujesz swoje dziecko? Powyżej znajdziesz wypunktowane zachowania, których nie warto powielać.

loader