Zamknij

Stonewalling w związku. Ściana milczenia zamiast rozmowy

05.10.2022
Aktualizacja: 05.10.2022 16:25

W sytuacji konfliktowej partner odmawia rozmowy i nie chce współpracować, by rozwiązać problem – to właśnie klasyczna sytuacja stonewallingu. Zwykle to reakcja odruchowa, choć zdarza się, że stonewalling używany jest do manipulacji. Skąd się bierze taka reakcja? I o czym świadczy?

Stonewalling, czyli murowanie w związku
fot. Schutterstock
  1. Co to jest stonewalling?
  2. Skąd się bierze stonewalling?
  3. Która płeć częściej stosuje stonewalling?
  4. Czy stonewalling można stosować celowo?
  5. Jakie są skutki stonewallingu?
  6. Co można zrobić ze stonewallingiem?

Milczenie i odmowa współpracy w sytuacjach konfliktowych i wymagających rozmowy o emocjach to w związkach wcale nie takie rzadkie zjawisko. To zupełnie co innego niż ciche dni, kiedy to po kłótni, w której nie udało się rozwiązać problemu, następuje czas, trwający nawet kilka dni, kiedy jeden z partnerów ogranicza kontakty i rozmowy do minimum. Stonewalling polega na tym, że druga strona w ogóle nie podejmuje próby współpracy ze swoim partnerem, milczy i całkowicie odmawia współdziałania. Skąd się to bierze?

Co to jest stonewalling?

Stonewalling (murowanie) to, zgodnie z definicją, odmowa komunikacji lub współpracy. Takie zachowanie może się zdarzać nie tylko w związkach czy małżeństwach, ale także na przykład w polityce. W takich sytuacji ważny jest język ciała, który może wzmacniać taką taktykę: unikanie kontaktu i angażowania się. Taktyki stonewallingu obejmują skąpe, niejasne odpowiedzi, odmawianie odpowiedzi na pytania lub odpowiadanie poprzez zadawanie dodatkowych pytań.

Jak wyjaśnia psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz, stonewalling „to rodzaj chłodu emocjonalnego, unikania bliskości i otwartości w relacji przejawiający się w zmilczaniu lub odpowiadaniu półsłówkami na to, co mówi do nas partner”. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacji sporu lub próby podjęcia poważnej rozmowy. – Bywa też, że takie osoby wychodzą po prostu z pokoju czy mieszkania albo zamykają dyskusję stwierdzeniem, że „nie będą o tym teraz rozmawiać”. Jasne, można nie mieć akurat siły na rozmowę na dany temat, tyle że osoby, które stosują stonewalling nie mają jej nigdy – tłumaczy w rozmowie z Na:Temat.

Skąd się bierze stonewalling?

Stonewalling w związkach zwykle jest bezwiedny, automatyczny, niezwykle rzadko zdarza się, że ludzie stosują tę taktykę świadomie, żeby manipulować partnerem. Najczęściej milczenie jest po prostu taktyką obronną. Niektóre osoby po prostu bardzo źle znoszą bezpośrednie, emocjonalne konfrontacje i świadomie wybierają milczenie jako sposób wyplątania się z tego typu sytuacji. Co może być przyczyną bezwiednego stonewallingu?

  • Wzorce wyniesione z domu. To z dzieciństwa wynosi się zasady obowiązujące w komunikacji, a potem się je już tylko automatycznie odtwarza. Jeśli np. ojciec milczy i ignoruje, dziecko uczy się, że takie są zasady prowadzenia komunikacji.
  • Nadopiekuńczość rodzica. Druga przyczyna – zupełnie przeciwstawna – to sytuacja, gdy w dzieciństwie doświadczyło się nadopiekuńczości, będąc na każdym kroku bombardowanym miłością, często ze względu na brak dobrych relacji w związku rodziców. W dorosłym życiu takie osoby mogą reagować na wylewność zamrożeniem, odcinaniem się emocjonalnym od partnera, którego zachowanie przypomina to znane z dzieciństwa.
  • Strach przed przegraniem sporu. Powodem milczenia może też być to, że dana osoba wie, że jest od partnera słabsza w dyskusjach, więc i tak przegra spór, albo zostanie przegadana. Tak samo zachowują się też ludzie mający trudność z odczytywaniem i nazywaniem swoich emocji (aleksytymicy), którzy może by i porozmawiali, ale nie nie bardzo wiedzą, co mogliby powiedzieć.
  • Zachowanie partnera. Powód stonewallingu może być też zupełnie prosty: jeśli druga osoba nie słucha partnera, nie bierze pod uwagę jego zdania i emocji, zakrzykuje go, atakuje, to z czasem zaczyna on unikać konfrontacji i poważnych rozmów.

Która płeć częściej stosuje stonewalling?

Stonewalling stosują i kobiety, i mężczyźni. Psycholożka twierdzi jednak, że częściej robią to jednak mężczyźni. – Kobiety częściej są nastawione na wyjaśnianie sytuacji, mają potrzebę dialogu, omawiania różnych większych i mniejszych spraw. Oczywiście jest to w znacznym stopniu wynik tego, jak jesteśmy wychowywani i socjalizowani w społeczeństwie – wyjaśnia Katarzyna Kucewicz.

Czy stonewalling można stosować celowo?

Stonowalling stosowany celowo zdarza się, ale jest dużo rzadszy niż stosowany jako mechanizm obronny. Jest karaniem milczeniem drugiej strony, ignorowaniem jej uczuć, a to sprawia, że czuje się ona nieważna. Może też sprawić, że dojdzie do wniosku, że niepotrzebnie sprawia problemy, co jest już manipulacją. – To nic innego jak forma biernej agresji – mówi terapeutka.

Intencjonalny stonewalling można łatwo odróżnić do będącego mechanizmem obronnym. Obronny jest wtedy, gdy ktoś stosuje go za każdym razem, gdy dojdzie do konfliktu czy rozmowy o emocjach. Celowy natomiast – jeśli ktoś milczy na tematy czy w obliczu konfliktów, które są mu z różnych powodów nie na rękę.

Jakie są skutki stonewallingu?

Stonewalling jest niezwykle toksycznym zachowaniem. Choć początkowo może się to wydawać uciążliwe, ale niegroźne, to taka taktyka niszczy relacje w związku. Stonewalling sprawie, że między dwojgiem ludzi pojawia się poczucie braku zrozumienia i osamotnienie. Rozmowy nie znajdują finału, pytania pozostają bez odpowiedzi, a problemów nie udaje się rozwiązywać. Brak chęci do rozmowy, uciekanie w milczenie i ignorowanie starań drugiej osoby powoduje narastanie konfliktów, a brak komunikacji uniemożliwia osiągnięcie kompromisu i rozwiązanie problemów. Stonewalling może doprowadzić do rozpadu związku.

Co można zrobić ze stonewallingiem?

Sytuację można naprawić, choć nie jest to łatwe. Zawsze najlepiej zacząć od mówienia o sobie i swoich uczuciach, czyli powiedzieć partnerowi o tym, co się dzieje, gdy nie odpowiada i ignoruje próby nawiązania kontaktu. Rezultatu nie przyniesie nakłanianie do rozmowy, bo dokładnie tego partner unika, warto jednak wykazać gotowość do niej w każdej chwili. Jeśli stonewalling u partnera pojawił się, choć wcześniej go nie było, warto poszukać przyczyn kryzysu i popracować nad związkiem – być może pod opieką terapeuty.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: naTemat.pl/H. Łygas „Stonewalling w związku: gdy nie da się porozmawiać o emocjach, a nawet się pokłócić, bo on milczy” / Verywellmind.com