Zamknij

Może niszczyć przyjaźnie i związki. Co to jest phubbing?

30.08.2022
Aktualizacja: 30.08.2022 08:56

Będąc w towarzystwie, sięgasz po telefon, ignorując innych ludzi? A może telefon służy ci właśnie do oddzielania się od innych, np. w pociągu lub barze? Choć smartfony służą do komunikowania się, mogą również niszczyć kontakty międzyludzkie. Niektórzy sięgają po nie nawet w czasie romantycznych chwil z partnerem. Czym to grozi?

Wpływa na relacje społeczne. Co to jest phubbing?
fot. Schutterstock

Smartfony stały się częścią codzienności – większość ludzi nie wyobraża już sobie bez nich życia. To nie tylko telefony – za ich pomocą można odbierać mejle, płacić, kupować czy umawiać się na wizyty u lekarza. A także uczestniczyć w życiu towarzyskim. Mimo że ułatwiają życie i łączą ludzi, używanie ich w nieodpowiedni sposób może też niszczyć relacje społeczne. Jednym z takich zachowań jest phubbing. Czym jest to zjawisko?

Co to jest phubbing?

Phubbing (wym. fabing), to angielskie słowo będące zbitką dwóch innych: phone „telefon” i snubbing „lekceważenie”. Słowo to zostało zarejestrowane przez Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego i oznacza „ignorowanie i lekceważenie drugiej osoby poprzez intensywne korzystanie w jej obecności z urządzeń mobilnych, np. telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów”.

Problem nie jest błahy, bo również psychologowie pochylają się nad problemem. Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że 90 proc. respondentów korzystało ze smartfonów podczas ostatniej aktywności społecznej, a prawie połowa dorosłych przyznała się do tego, że sięga po telefon nawet w czasie romantycznych chwil z partnerem. Naukowcy zastanawiają się nad tym, co powoduje, że ludzie phubbują. Ukuli nawet termin „phubbing partnerski” odnoszący się do phubbingu w związkach.

Dlaczego ludzie phubbują?

Phubbing jest tak powszechny, że w zasadzie nikogo nie dziwi już to, że większość ludzi w towarzystwie co jakiś czas sprawdza swój telefon – choć wcale nie oznacza to, że inne osoby nie odczuwają wtedy dyskomfortu. Co sprawia, że ludzie phubbują? W jednym z ostatnich badań naukowcy z University of Kent w Wielkiej Brytanii przyjrzeli się tym czynnikom, stwierdzając, że phubbing jest związany z kompulsywnym korzystaniem ze smartfona: im bardziej ktoś czuje się zmuszony do sprawdzania telefonu, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie to robił właśnie wśród innych ludzi. Badacze znaleźli również związek między phubbowaniem a byciem phubbowanym. Chodzi o to, że im bardziej inni sprawdzają swoje telefony w towarzystwie danej osoby, tym większe prawdopodobieństwo, że ona sama również będzie to robić.

Phubbing występuje równie w związkach – został określony jako „phubbing partnerski”. Takie zjawisko częściej występuje wśród osób w wieku od 18 do 39 lat, a rzadziej u 40-latków i starszych. Z badań wynika też, że 47 proc. badanych osób angażowało się w phubbing partnerski, a tylko 19 proc. twierdziło, że nigdy nie używało swoich telefonów w towarzystwie swoich partnerów. Psychologowie zastanawiają się teraz, czy skoro w dzisiejszych czasach większość młodych osób ma smartfony (szacuje się, że aż 98 proc.) i spędza około czterech godzin dziennie, korzystając z nich i twierdząc, że jest to ich najważniejsza własność, to być może phubbing partnerski nie jest niczym niezwykłym.

Jakie są skutki phubbingu?

Analizie poddano również skutki phubbingu. Wpływa on przede wszystkim na jakość kontaktów społecznych i satysfakcję z relacji, ma też związek z poczuciem wykluczenia społecznego. Z danych zebranych przez brytyjskich naukowców wynika, że korzystanie z telefonu podczas bezpośredniej rozmowy z inną osobą miało negatywny wpływ na jakość komunikacji oraz zadowolenie z takiej relacji. Podczas kontaktów społecznych uczestnicy oczekują zwykle niepodzielnej uwagi. Nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego w takich sytuacjach narusza ich oczekiwania i prowadzi do negatywnych odczuć oraz braku satysfakcji z relacji.

Zdaniem badaczy phubbing obniża również nastrój i zagraża czterem fundamentalnym potrzebom ludzkim: przynależności, kontroli, poczuciu własnej wartości i sensowi istnienia. Co istotne, większe zagrożenie odczuwały osoby będące pomijanymi na rzecz telefonu niż te, które z niego korzystały. Zaobserwowano, że w dłuższej perspektywie skutki phubbingu mogą być analogiczne, jak w przypadku ludzi wykluczonych społecznie z innych powodów, np. z powodu dyskryminacji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Psychology Today / Uzaleznieniabehawioralne.pl / Nowewyrazy.pl