Zamknij

Tak gaśnie miłość w związku. 3 powody, dla których ludzie przestają kochać

12.10.2022
Aktualizacja: 12.10.2022 14:35

Nawet o największą miłość trzeba dbać, bo nie jest ona dana raz na zawsze, a gorące uczucie z czasem może się wypalić. Codzienność w związku może niekiedy powodować, że radość bycia w nim zanika – choć zwykle nie dzieje się to nagle. Jak nie wpadać w najczęstsze pułapki i zatroszczyć się o swój związek, radzi psycholog.

Dlaczego ludzie przestają kochać?
fot. Schutterstock
  1. Nie czują się doceniani i szanowani przez partnera
  2. Nie radzą sobie z krytycznymi myślami o drugiej osobie
  3. Nie są do siebie dopasowani

Początki związków zwykle są magiczne. Po jakimś czasie jednak codzienność staje się szara, a górę bierze zwykła codzienność i stresy. To sprawia, że w związku pojawia się dystans, a partnerzy oddalają się od siebie i zapominają o dobrych chwilach. Czy to oznacza, że miłość wygasła? Czy da się temu zapobiec?

Dr Jeffrey Bernstein, psycholog i trener par z 30-letnim doświadczeniem, wymienia 3 powody, dla których związek może się wypalić. I podaje rozwiązania, jak temu zapobiec. Ludzie przestają kochać, ponieważ:

1. Nie czują się doceniani i szanowani przez partnera

Dowartościowanie swojej drugiej połówki jest niezwykle ważne, zwłaszcza na późniejszym etapie związku. Na początku związku miłość jest bezwarunkowa, ale etap zauroczenia nieuchronnie mija. Jeśli związek zostawia się na autopilocie, codzienne życie sprawia, że zapominamy o komplementach, okazywaniu wdzięczności, a nawet o troskliwości. Tymczasem gdy słabnie szacunek, wrażliwość, uwaga i życzliwość, słabnie też miłość. Każdy związek cierpi z powodu negatywnej energii i zaniedbania.

Jak to naprawić? Podczas gdy każdy zanurza się czasami wyłącznie w swoim świecie, biorąc swojego partnera za stały element rzeczywistości, warto czasami sprawdzić, czy nie wpada się w pułapkę samozadowolenia z tej relacji. Nawet na dalszym etapie związku ważne są wspólne randki i czas poświęcany sobie nawzajem – chodzi o ciągłe doładowywanie wspólnych baterii emocjonalnych.

2. Nie radzą sobie z krytycznymi myślami o drugiej osobie

W długotrwałym związku partnerzy zwykle ufnie powierzają sobie swoje najskrytsze myśli. Sprawia to jednak, że czują się też bardziej bezbronni i boją się odrzucenia, osądu lub krytyki ze strony drugiej osoby. Ten, kto czuje się krytykowany, może w odruchu obronnym zacząć negatywnie myśleć o swoim partnerze. Najczęstsze postawy to:

  • Wszystko albo nic: postrzeganie partnera jako osobę, która albo zawsze robi to, co złe, albo nigdy nie robi tego, co dobre.
  • Wyolbrzymianie: jeden z partnerów wyolbrzymia negatywne działania i wydarzenia dotyczące drugiej osoby.
  • „Bo ty powinieneś”: jeden partner zakłada, że drugi spełni jedną lub więcej jego potrzeb, w dodatku uważając, że powinien on znać tę potrzebę.

Jak to naprawić? Chociaż czasami są podstawy do takiego oceniania partnera, to pewne jest i to, że często to zniekształcamy, wyolbrzymiamy i nadmiernie się na tym skupiamy, a to wysysa radość z relacji. Zdecydowanie lepiej jest skupić się na pozytywnych cechach i zachowaniach partnera, które pomogą poradzić sobie z krytycznymi myślami na jego temat nieuchronnie pojawiającymi się w długotrwałych związkach. Nie ulega wątpliwości, że pary, które nie pozwalają sobie grzęznąć w toksycznych myślach, widzą siebie nawzajem w bardziej realny i zdrowszy sposób, a to pozwala im na pozytywną komunikację, rozwiązywanie problemów i wzmacnianie związku.

3. Nie są do siebie dopasowani

Badania wykazują, że miłość i satysfakcja ze związku par o podobnych postawach życiowych i wyznawanych wartościach, a także pochodzeniu jest trwalsza. Nic w tym bowiem dziwnego, że w miarę jak partnerzy lepiej się poznają – a początkowe zauroczenie opada – mogą odkryć, że ich styl życia, priorytety i wartości nie są tak zgodne, jak im się na początku wydawało. To częsty powód rozstań.

Jak to naprawić? W takiej sytuacji bardzo pomaga elastyczność i umiejętność szukania nowych sposobów zacieśniania więzi, które wzmacniają związek. Sposoby na radzenie sobie z niedopasowaniem to:

  • Zmiana wzajemnych oczekiwań. Zamiast zrzucać winę i oskarżać drugą osobę o to, że nie jest idealna, warto uświadomić sobie, że nie ma idealnych partnerów. Każdy ma przecież swoje ograniczenia – nie tylko partner. Jeśli na przykład jedna osoba ma większe potrzeby intelektualne niż druga, to aby je zaspokoić, może zapisać się na kurs, studia podyplomowe lub dołączyć do klubu czytelniczego.
  • Pójście na kompromis. Jeśli jedna osoba lubi intensywny wysiłek fizyczny, a druga nie, to być może rozwiązaniem byłyby wspólne spacery, które pozwolą na spędzenie czasu razem i dostarczą dawki aktywności fizycznej.
  • Wspólne zainteresowania. Chodzi o większą otwartość na siebie i znajdowanie obszarów, które są interesujące dla obojga. Niektóre pary odkrywają na przykład wspólną radość z kursów tańca, inne zacieśniają więzi, czytając sobie na głos przed snem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Psychology Today