Obserwuj w Google News

Jak przygotować córkę do pierwszej miesiączki?

Alicja Bartosiak
3 min. czytania
20.08.2021 11:58
Zareaguj Reakcja

Pierwsza miesiączka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dorastającej dziewczyny. To, w jaki sposób zostanie do niego przygotowana ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o późniejsze nastawienie do własnego ciała. Co zrobić, aby pierwsza miesiączka nie wiązała się ze strachem i była pozytywnym wydarzeniem dla nastolatki?

Jak przygotować córkę do pierwszej miesiączki?
fot. Shutterstock
  1. Jak rozmawiać z córką o pierwszej miesiączce? Ważne wskazówki
  2. Rozmowa z córką o pierwszej miesiączce – opowiedz o swoich doświadczeniach
  3. Jak przygotować córkę do pierwszej miesiączki? Wsparcie techniczne
  4. Przygotowanie córki do pierwszej miesiączki – co zrobić, gdy córka nie chce rozmawiać?
  5. Co kupić córce z okazji pierwszej miesiączki?

Na trudne tematy najlepiej rozmawia się z dziećmi, gdy te są małe. Nie odczuwają wtedy żadnego wstydu związanego ze swoim ciałem i nie ma dla nich tematów tabu. Dlatego pierwsze rozmowy na temat fizjologii warto rozpocząć, gdy dziecko pójdzie do szkoły. Temat miesiączki traktujmy naturalnie – dziecko obserwuje nasze zachowania, dlatego jeśli w domu miesiączka (mamy lub innych kobiet) nie jest powodem do wstydu, nastolatce będzie łatwiej ją zaakceptować. Jak rozmawiać z córką o jej cielesności i zmianach, które ją czekają?

Jak rozmawiać z córką o pierwszej miesiączce? Ważne wskazówki

Zanim zaczniesz rozmowę z córką, przygotuj się merytorycznie. Podczas rozmowy nastolatka powinna dowiedzieć się, dlaczego właściwie kobiety miesiączkują i na czym polega cały cykl owulacyjny. Zrozumienie tego zjawiska pozwoli rozwiać wiele wątpliwości.

Bardzo ważny jest język, którego użyjesz w rozmowie. Używaj adekwatnego słownictwa – unikaj przenośni i eufemizmów, ponieważ córka może odebrać to jako komunikat, że miesiączka jest tematem, który Cię zawstydza.Daj córce do zrozumienia, że zmiany, które zajdą w jej ciele, dotyczą wszystkich kobiet, również jej koleżanek.

Rozmowa z córką o pierwszej miesiączce – opowiedz o swoich doświadczeniach

Chyba każda z nas pamięta dzień pierwszej miesiączki. Nawet jeśli są to nieprzyjemne wspomnienia, warto o nich opowiedzieć i dać córce do zrozumienia, że wszystko dobrze się skończyło. Zapewnijmy córkę, że zrobimy wszystko, aby nie powtarzała naszych negatywnych doświadczeń. Opowiedzenie o własnych, bardzo osobistych przemyśleniach pomoże zbudować zaufanie i sprawi, że córka chętniej podzieli się z nami swoimi emocjami.

Jak przygotować córkę do pierwszej miesiączki? Wsparcie techniczne

Podczas rozmowy o miesiączce warto poruszyć kwestię produktów higienicznych przydatnych w tym czasie.  Przygotuj wkładki, tampony i podpaski i opowiedz córce o tym, jak ich używać. Pamiętaj, że dobrze jest wspomnieć również o aspektach, które z punktu widzenia dorosłego wydają się banalne (na przykład o tym, jak założyć podpaskę lub co jaki czas ją wymieniać). Nastolatka może tych wszystkich rzeczy nie wiedzieć, a uczenie się na błędach nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może wywoływać wiele zawstydzających sytuacji.

Bardzo ważnym elementem rozmowy przygotowującej córkę do pierwszej miesiączki, jest także wspomnienie o wizycie u ginekologa. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników powinna się ona odbyć między 12 a 15 rokiem życia (po pierwszej miesiączce). Pamiętaj, aby poinformować córkę, że każda kobieta zaczyna miesiączkować w innym wieku i nie ma w tym nic niepokojącego.

Przygotowanie córki do pierwszej miesiączki – co zrobić, gdy córka nie chce rozmawiać?

Jeżeli córka wyraźnie daje znać, że nie ma ochoty na „poważną rozmowę” o miesiączce i unika tematu, należy znaleźć inny sposób, aby do niej dotrzeć. Nie zmuszajmy nastolatki do rozmowy na siłę – przyniesie to odwrotne efekty. Dojrzewanie to trudny czas, a wahania hormonów sprawiają, że dziecko może się od nas odsunąć – nie obrażajmy się na nie.

Takie zachowanie jest wręcz oznaką zdrowia w tym wieku. Aby córka miała okazję zapoznać się z niezbędnymi informacjami na temat miesiączki, możemy wybrać inny, mniej nachalny sposób komunikacji. Dobrym pomysłem będzie napisanie listu. Córka przeczyta go wtedy, gdy sama poczuje się gotowa. To pomoże w delikatny sposób zachęcić ją do rozmowy. Możemy również podsunąć córce odpowiednie książki czy broszury na temat miesiączki

Co kupić córce z okazji pierwszej miesiączki?

Jeśli chcesz, żeby nastolatka dobrze wspominała dzień pierwszej miesiączki, możesz przygotować dla niej specjalny prezent z tej okazji. Dzięki temu córka poczuje, że ma w Tobie wsparcie, a  zmiana z dziewczynki w kobietę to powód do świętowania, a nie strachu i negatywnych emocji. Dobrym pomysłem jest podarowanie córce kosmetyczki z niezbędnymi artykułami higienicznymi, których użyje podczas miesiączki. Możesz również zabrać córkę do kina czy na zakupy. Nawet jeśli nie mówi o tym na głos, tego dnia szczególnie potrzebuje Twojej obecności.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.