Zamknij

Jak manipuluje narcyz? 2 najczęstsze taktyki

06.10.2022
Aktualizacja: 06.10.2022 12:55

Celem narcyza jest przejęcie pełnej kontroli nad swoim partnerem/partnerką. Aby to osiągnąć, sięga po techniki manipulacyjne. Dwie z nich są szczególnie często stosowane. Jakie to techniki? Wyjaśniamy.

Jak manipuluje narcyz? 2 znane techniki
fot. Shutterstock
  1. Love bombing, czyli bombardowanie miłością
  2. Silent treatment, czyli karanie ciszą

Narcystyczne relacje zdarzają się i to nawet częściej niż myślimy. Możemy mieć z nimi do czynienia nie tylko w relacjach prywatnych, ale również zawodowych. Największą bronią narcyza jest ogromna zdolność manipulacji, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę (na tym właśnie to polega!). Celem narcyza jest mieszanie nam w głowie, manipulowanie nami, by w efekcie spełniać jego potrzeby i życzenia. On – wbrew pozorom – nie nawiązuje głębokich więzi i wcale mu na nich nie zależy, ale nie chce, abyśmy my o tym wiedzieli.

Jak rozpoznać, że jesteśmy poddawani manipulacji przez narcyza? Być może poniższe przykłady wam w tym pomogą.

Love bombing, czyli bombardowanie miłością

Tak jak wspomniałam powyżej, narcyzowi nie zależy na nawiązywaniu głębokich więzi, ale stwarza pozory ich tworzenia, np. gra rolę idealnego partnera lub partnerki (narcystyczna osobowość jest powszechna u obu płci), wręcz zabiega o drugą osobę, np.:

  • Domaga się częstszych spotkań mimo krótkiej relacji (SMS-uje, dzwoni, utrzymuje ciągły kontakt).
  • Bardzo szybko wyznaje miłość, mówi, że to wielka miłość od pierwszego wejrzenia, co oczywiście może się zdarzyć, ale... nie w przypadku narcyza.
  • Dąży do szybkiego zalegalizowania związku, np. zamieszkania razem, zaręczyn, ślubu lub nawet do wzięcia wspólnego kredytu – to powinno nas zaalarmować i zapalić czerwoną lampkę bezpieczeństwa.
  • Ciągle nas komplementuje – to ma na celu związanie nas ze sobą, uzależnienie od siebie. Narcyzi najczęściej polują na wrażliwe osoby, niepewne swojej wartości, zakompleksione. Są szczególnie wyczuleni na takie osoby i ich potrzeby, wychwytują to, co pozornie jest niewidoczne. Mówią to, co te osoby, chciałby usłyszeć.
  • Daje mnóstwo prezentów – narcyz bardzo często daje prezenty bez okazji, np. "widziałem/widziałam to na wystawie i pomyślałem/pomyślałam o Tobie", "ostatnio mówiłeś/ mówiłaś, że to ci się podoba, więc ci to kupiłem/kupiłam".

To wszystko sprawia, że nasze wyobrażenie o partnerze lub partnerce jest wyidealizowane (prawdziwy książę/ księżniczka z bajki). Powstaje bardzo silna więź, przestajemy kontrolować swoje życie (zaczyna to robić narcyz), bardzo trudno nam się wydostać z tej relacji. Narcyz złapał swoją ofiarę w sieć, więc zaczyna się kolejny etap związku, czyli izolowanie od przyjaciół, od rodziny, kontrola telefonu, komputera, sprawdzanie korespondencji. Kiedy ofiara zaczyna protestować, narcyz sięga po kolejną technikę manipulacji.

Silent treatment, czyli karanie ciszą

Gdy ofiara narcyza próbuje się wydostać z jego pajęczyny, narcyz wdraża nową technikę, czyli tzw. ciche dni lub inaczej karanie ciszą. Działa to na zasadzie: "Jak ci próbuje nieba przychylić, pomagam ci we wszystkim, kocham cię najbardziej, a ty wolisz spędzać czas z innymi". Ofiara próbuje mu tłumaczyć, rozmawiać, ale narcyz nie ma na to ochoty. Czy przypominacie sobie ten ton i zdanie: "Rób, jak chcesz, ja ci przeszkadzać nie będę", a gdy zrobimy coś, niezgodnie z oczekiwaniami, pojawia się milczenie przez kilka dni? W ten właśnie sposób przejawia się ta taktyka. Efekt jest taki, że ofiara – dla świętego spokoju – zaczyna działać zgodnie z życzeniem narcyza. Myśli, że zachowanie narcyza, to wymowne milczenie, jest jej winą, że problem leży po jej stronie. I o to właśnie chodzi narcyzowi.

Efektem tej techniki jest to, że partner/partnerka ustępuje, myśli: "Ok. Nie muszę się przecież z nikim spotykać". I w ten sposób narcyz zdobywa przewagę nad ofiarą w kolejnych dziedzinach życia.
Jaki jest efekt takiego działania? Ofiara narcyza czuje się coraz bardziej wina, zawstydzona, osaczona, ma coraz gorsze samopoczucie i coraz gorsze poczucie własnej wartości.

Karanie ciszą bardzo często prowadzi do kolejnych etapów, czyli przemocy psychicznej, ekonomicznej czy fizycznej. Bardzo często bombardowanie miłością, a później karanie ciszą ma na celu sprawdzenie, czy partner/partnerka narcyza mu się podda, czy da się manipulować. Jest to bardzo częsty scenariusz relacji z narcyzem.

loader

Źródło: YouTube kanał Kasia Sawicka