Obserwuj w Google News

Dlaczego warto dbać o przyjaźń? Relacje z innymi mogą odmładzać mózg

2 min. czytania
05.05.2022 11:31
Zareaguj Reakcja

Nie od dziś wiadomo, że dobrze mieć przyjaciół. Relacji z drugim człowiekiem nie da się zastąpić niczym innym. Nowe badanie potwierdziło, że przyjaźń może być też dobra dla…ludzkiego mózgu, a regularna rozmowa z innymi działa jak eliksir młodości. Jak to możliwe?

Przyjaźń odmładza mózg: nowe badanie
fot. Shutterstock

Czy starzenie mózgu można spowolnić? Co prawda wiemy, że w zapobieganiu demencji ogromną rolę odgrywa dieta, ćwiczenia intelektualne i zdrowe nawyki, jednak niezwykle ważnym czynnikiem mogą być też relacje z innymi ludźmi. Udowodniło to najnowsze badanie amerykańskich naukowców, przeprowadzone na sporej grupie (ponad 2000 uczestników). Wyniki pokazują jednoznacznie, że stały kontakt z bliskimi działa odmładzająco na mózg.

Możesz się komuś zwierzyć? Masz szczęście!

Naukowcy z dziewięciu amerykańskich uczelni przeanalizowali dane zebrane w programie monitorowania zdrowia Framingham Heart Study. Średni wiek uczestników badania wynosił 63 lata. Wypełniali oni ankiety dotyczące relacji z innymi. Kwestie, które miały największe znaczenie w badaniu, to: wsparcie emocjonalne, możliwość bycia wysłuchanym, otrzymywanie rad, bycie kochanym. Uczestnicy wzięli też udział w testach neurologicznych i badaniu za pomocą NMR (rezonansu magnetycznego), które miało na celu zmierzenie objętości mózgu. U starszych osób, objętość mózgu, która wpływa na zdolności poznawcze, zazwyczaj spada. Wyraźne zmniejszenie objętości mózgu obserwuje się u pacjentów z demencją. 

Po przeanalizowaniu wszystkich zebranych danych okazało się, że istnieje jeden, szczególnie ważny czynnik, czyli „dostępność słuchacza”. Dla naszego mózgu największą wartością przyjaźni jest możliwość wygadania się drugiej osobie, gdy mamy taką potrzebę.

O ile lat przyjaźń odmładza mózg?

Badacze wskazują, że nawet czterdziestoletnie osoby, które nie mają nikogo, z kim mogłyby porozmawiać, w testach psychologicznych osiągają wyniki zbliżone do tych, które mają osoby starsze o cztery lata.

– Nasze badanie to kolejny dowód na to, że można zadbać o to, by tempo umysłowego starzenia się i ryzyko rozwoju choroby Alzheimera były niższe. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nie mamy na to jeszcze żadnych skutecznych leków. Wiele jeszcze nie wiemy o tym, jakie mechanizmy biologiczne odpowiadają za związek bycia wysłuchanym ze zdrowiem mózgu. Nasze potwierdza jednak, że takie biologiczne powody istnieją. Powinniśmy wszyscy szukać osób, które potrafią słuchać i sami się powinniśmy tego nauczyć – mówi szef zespołu badaczy, dr Joel Salinas z New York University.

Źródło: jamanetwork.com