,

Dlaczego długoletnie związki się rozpadają? 12 najczęstszych przyczyn

08.11.2022 08:31

Nawet związki, które mogłyby wydawać się pozornie zgodne, mogą się rozpaść. Jakie są najczęstsze przyczyny? Według naukowców problemy w relacji mają przewidywalne wzorce. Co stanowi jest największym zagrożeniem dla dwojga kochających się ludzi?

Dlaczego związki się rozpadają? 12 najczęstszych przyczyn
fot. Shutterstock

Rozstanie może wpływać na nasze zdrowie przez długie miesiące, a nawet lata. Badania opublikowane w Journal of Family Psychology wskazują, że rozstania zwiększają stres psychiczny i zmniejszają satysfakcję z życia. Według psychologów rozstanie boli bardziej, gdy życie par jest bardziej splecione (np. mieszkacie razem, dzielicie finanse, macie razem dzieci lub zwierzęta, dzielicie tę samą sieć znajomych itp.).

Dlatego dla wielu osób bardzo ważne jest znalezienie przyczyny i zrozumienie, dlaczego tak się stało. Dzięki temu możemy uniknąć  podobnych błędów w przyszłości. W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania, w których sprawdzono, jakie są najczęstsze powody zakończenia związku. Jak podaje serwis Psychology Today, problemy, nad którymi najtrudniej nam zapanować, to:

 1. Oddalanie się od siebie
 2. Częste kłótnie
 3. Niewierność
 4. Brak szacunku
 5. Różne zainteresowania
 6. Nieposiadanie dzieci
 7. Przeprowadzki
 8. Problemy finansowe
 9. Trudności w sferze seksualnej
 10. Niesprawiedliwy podział obowiązków domowych
 11. Przemoc domowa
 12. Nałogi

Co ciekawe, wyniki były stosunkowo spójne dla mężczyzn i kobiet. Większość uczestników podawała oddalanie się i kłótnie jako dwa główne czynniki rozpadu związku. Jeśli chodzi o brak szacunku, był on większym problemem dla kobiet niż mężczyzn (podobnie jak problemy finansowe, niedzielenie się obowiązkami domowymi oraz przemoc domowa). Specjaliści wskazują, że aby uchronić związek przed rozpadem, warto zwracać uwagę na pierwsze sygnały alarmujące. Nie możemy też oczekiwać, że pewne rzeczy zmienią się same. Gdybyśmy już na początku relacji zadali sobie pewne pytania, moglibyśmy uniknąć wielu nieporozumień.

Chociaż zerwanie jest dla wielu osób traumatycznym doświadczeniem, ważne jest czerpanie nauki z trudnych doświadczeń. Poświęć czas na zastanowienie się, co poszło nie tak i co możesz zrobić w przyszłości, aby uchronić się przed kolejnym rozczarowaniem.

logo Tu się dzieje