9 sygnałów świadczących o tym, że Twój związek zaraz się skończy
Sygnały, które zwiastują rozstanie, mogą pojawiać się stopniowo. Niezauważone przez miesiące czy lata sprawiają, że powoli odsuwamy się od partnera, a odbudowanie dawnej bliskości staje się niemożliwe. Niestety, pewne objawy świadczą o tym, że rozpad związku jest nieuchronny. Jakie są najważniejsze oznaki zbliżającego się rozstania?

- Szukanie bliskości emocjonalnej poza związkiem
- Niechęć
- Brak szczerości
- Przemoc fizyczna
- Unikanie rozmów o przyszłości
- Utrata zainteresowania
- Samotność we dwoje
- Przemoc ekonomiczna
- Ciągła krytyka
Koniec związku nie musi być spowodowany nagłym wydarzeniem, takim jak zdrada czy kłamstwo w ważnej sprawie. Osłabienie więzi między partnerami to w wielu przypadkach długotrwały proces, który często przechodzimy nieświadomie i zauważamy dopiero wtedy, gdy jest za późno. Emocjonalne oddalanie się od partnera może powodować uczucie zagubienia, smutku i osamotnienia. Oczywiście relacja z drugim człowiekiem nie musi oznaczać, że będziemy cały czas szczęśliwi, jednak jeżeli związek jest źródłem ciągłego cierpienia, decyzja o rozstaniu to jedyne zdrowe rozwiązanie. Nie zawsze warto ratować związek, zwłaszcza jeśli czujemy, że relacja stała się toksyczna i powoli nas wyniszcza. Po czym poznać, że lepiej zakończyć związek? Oto 9 najważniejszych objawów, które pojawiają się, gdy znika miłość i wzajemne zaufanie:
Szukanie bliskości emocjonalnej poza związkiem
Poczucie osamotnienia w związku może prowadzić do potrzeby szukania relacji poza nim. Może to być kontakt z rodziną czy przyjaciółmi, ale również z osobą, która stanowi zagrożenie dla relacji. Zdrada emocjonalna dla wielu osób jest bardziej bolesna niż zdrada fizyczna. Jeśli mimo pozostawania w związku z partnerem nieustannie myślimy lub śnimy o kimś innym, dla własnego dobra lepiej postawić na szczerość. Samo poszukiwanie bliskiego kontaktu poza związkiem powinno być niepokojącym sygnałem, o którym warto porozmawiać.
Niechęć
W związku, który umiera, bardzo często pojawia się niechęć do partnera. Przejawia się ona w codziennych zachowaniach, na przykład gdy bardziej zaczyna nam zależeć na spędzaniu czasu w pojedynkę, a na myśl o powrocie do domu robi nam się smutno. Unikanie siebie nawzajem i oczekiwanie na chwile bez partnera to podstawowy objaw świadczący o tym, że związek nie jest już taki jak dawniej.
Brak szczerości
Podstawą związku jest zaufanie, a kłamstwa i unikanie rozmów to prosta droga do rozstania. Niepokojące jest nagłe poczucie wstydu i pojawienie się skrytości wobec partnera. Jeśli z jakiegoś powodu przestajemy mówić sobie o ważnych sprawach i wolimy porozmawiać o nich z kimś innym, warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje.
Przemoc fizyczna
Przemoc fizyczna w każdym kontekście stanowi powód do rozstania. Partnerzy, którzy zamiast argumentów sięgają po rękoczyny, całkowicie tracą wzajemny szacunek i godność. Po takiej sytuacji trudno, a wręcz nie powinno się przechodzić do porządku dziennego.
Unikanie rozmów o przyszłości
Wspólne rozmowy o przyszłości, planowanie kolejnych kroków i realizacja celów to element zdrowego związku. Unikanie tego typu rozmów oraz odczuwanie dyskomfortu na myśl o kolejnych wspólnych latach to podświadoma reakcja świadcząca o tym, że lepiej będzie nam oddzielnie.
Utrata zainteresowania
Zainteresowanie sprawami i uczuciami partnera to naturalny element relacji. Chcemy wiedzieć, co dzieje się z ludźmi, których kochamy. Stopniowa utrata zainteresowania partnerem i znudzenie pojawiające się, gdy mówi o swoich problemach, to niepokojący sygnał.
Samotność we dwoje
Życie obok siebie i brak przyjemności wynikającej ze wspólnie spędzonego czasu może oznaczać, że dużo lepiej będzie nam oddzielnie. Jeśli nawet wspólne aktywności nie sprawiają, że czujemy przywiązanie do partnera, towarzyszy nam ciągłe osamotnienie i pustka, to znak, że uczucie wygasa.
Przemoc ekonomiczna
W związku dwojga ludzi bardzo ważne jest wypracowanie odpowiedniego stosunku do pieniędzy. O przemocy ekonomicznej możemy mówić, gdy z jakiegoś powodu jedna osoba próbuje uzależnić od siebie drugą, wykorzystując w tym celu dobra materialne. Przemoc ekonomiczna obniża poczucie własnej wartości u ofiary i wyniszcza związek. W związku opartym na wzajemnym szacunku nie powinny pojawić się tego typu sytuacje.
Ciągła krytyka
Nieustanna krytyka jest jak trucizna dla związku. Nie chodzi tu o jednorazowe zwrócenie uwagi, ale komentowanie praktycznie każdego zachowania partnera. Częste, poniżające uwagi to wyraz braku akceptacji i szacunku.
Źródło: zwierciadlo.pl, focus.pl, psychoterapiacotam.pl, osrodekprzystan.com