Oceń
- Singli jest więcej niż nam się wydaje
- Posiadanie dzieci nie jest dla ciebie bardzo ważne
- Kariera zawodowa jest twoim priorytetem
- Czujesz się najlepiej, kiedy żyjesz na swój sposób
Normy społeczne sprawiają, że single często czują się gorsi. Najczęściej rodzina, ale i znajomi, pytają: „Czy już się z kimś spotykasz?”, „Kiedy się ustatkujesz?”. Tymczasem dla wielu osób bycie singlem i życie w pojedynkę jest świadomym wyborem, bo to po prostu jest dla nich lepsze. I warto to uszanować.
Singli jest więcej niż nam się wydaje
Badania sugerują, że wybieranie życie w pojedynkę jest bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać. Według niektórych szacunków, około połowa dorosłych ma trudności z byciem w długoterminowych związkach intymnych i dlatego spędza większość życia jako singiel. I nie ma w tym nic złego.
Skąd jednak wiadomo, czy dla konkretnej osoby życie w pojedynkę jest lepsze niż bycie w związku? Oto trzy oznaki, że bycie singlem jest dla ciebie lepsze niż tradycyjny układ – jak wyjaśnia psycholog Mark Travers na stronach „Psychology Today”.
1. Posiadanie dzieci nie jest dla ciebie bardzo ważne
Czysta biologia powoduje, że większość ludzi chce mieć dzieci. Ale taki naturalny popęd to nie wszystko. Niektórzy wolą poświęcić swoje życie na inne sprawy niż posiadanie dzieci – o to też jest w porządku. Najważniejsze, by robić to w zgodzie z samym sobą. Podejmując taką decyzję, warto upewnić się, czy robisz to dlatego, że tak właśnie chcesz, a nie dlatego, że tego wymaga od ciebie społeczeństwo lub inni ludzie.
Co mówią badania o poziomie szczęścia rodziców i osób niebędących rodzicami? Osoby niebędące rodzicami czują się szczęśliwe w konkretnej chwili, podczas gdy rodzice doświadczają bardziej refleksyjnego szczęścia lub większego poczucia spełnienia życiowego. Co najważniejsze, nie ma dowodów, że jeden rodzaj szczęścia jest lepszy od drugiego – wszystko zależy od konkretnej osoby i jej celów.
Nie jest jednak dobrym pomysłem, by ignorować uwarunkowania biologiczne na rzecz jakiejś wymyślonej wizji życia. Psycholog ewolucyjny Menelaos Apostolou przypomina, że ludzka natura została ukształtowana tak, aby szukać i utrzymywać długotrwałe intymne związki i że niebycie w takich związkach może u niektórych ludzi powodować wiele negatywnych emocji. Decyzję zawsze warto podjąć bardzo świadomie.
2. Kariera zawodowa jest twoim priorytetem
Znana aktorka Katherine Hepburn powiedziała: „Byłabym straszną matką, ponieważ jestem w zasadzie bardzo samolubną istotą ludzką". Nie ma absolutnie nic złego w byciu skupionym na sobie – wszyscy jesteśmy samolubni na swój sposób. W porządku jest również skupienie się na karierze, o ile rzeczywiście nie jest się zainteresowanym miłością lub związkami.
To ważne: badania pokazują, że posiadanie pracy ma większe znaczenie dla szczęścia niż bycie w związku lub małżeństwie. Zdecydowanie gorszym błędem byłoby nierealizowanie swoich ambicji zawodowych z powodu presji zewnętrznej. Konsekwencje takiej decyzji mogą prześladować przez długi czas i być przyczyną tego, że nie odczuwa się zadowolenia z życia.
3. Czujesz się najlepiej, kiedy żyjesz na swój sposób
W większości społeczeństw normą jest małżeństwo, monogamia i życie w rodzinie. To sprawdza się w przypadku większości ludzi, ale nie u wszystkich. Niektórzy wolą iść swoją drogą i czują się najlepiej, gdy korzystają ze swojej wolności w inny sposób niż większość ludzi – to część ich osobowości. Skąd wiadomo, że jest się taką osobą? Może w tym pomóc psychologia.
Psychologowie często mówią o osobowości w kategoriach pięciu cech:
- introwersja/ekstrawersja
- ugodowość/nieugiętość
- stabilność emocjonalna/neurotyczność
- sumienność/brak sumienności
- otwartość na nowe doświadczenia/brak otwartości na nowe doświadczenia
Piąty parametr, mówiący o otwartości na nowe doświadczenia, mówi o tym, czy masz skłonność do alternatywnego stylu życia. Ludzie o osobowości cechującej się większą otwartością na nowe doświadczenia z reguły mają postępowe poglądy, w tym na temat seksu i seksualności. Mają też dużą ciekawość świata i doceniają jego piękno. I, jak sama nazwa wskazuje, są otwarci na nowe doświadczenia: lubią podróżować, próbować nowych rzeczy, brać udział w nowych przedsięwzięciach i przyjmować perspektywę innych. Z kolei osoby, którzy osiągają niskie wyniki w teście otwartości osobowości, mają tendencję do konformizmu, przestrzegania zasad i są bardziej skłonni do akceptowania ustalonej hierarchii społecznej.
Decyzja o wejściu w długotrwały związek lub założeniu rodziny jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką podejmuje się w życiu. Poświęcenie czasu na zastanowienie się nad tym, jaką osobą jesteś – jeśli chodzi o chęć posiadania dzieci, zainteresowania i ambicje zawodowe oraz podstawowe cechy osobowości – może pomóc w wybraniu swojej własnej drogi w życiu.
Źródło: Psychology Today
Oceń artykuł