10 sygnałów świadczących o tym, że zazdrość w Twoim związku nie jest zdrowa
Zazdrość w związku nie zawsze jest budująca. Uczucie to niekiedy przybiera formę toksycznych zachowań, które prędzej czy później prowadzą do rozpadu relacji. Nie da się wspólnie żyć, nie mając do siebie zaufania. Po czym poznać, że zazdrość w związku nie jest zdrowa?

- Decydowanie o sprawach osobistych partnera
- Kontrolowanie wydatków
- Zawiść wobec otoczenia
- Podsłuchiwanie rozmów z innymi
- Oderwanie od rzeczywistości
- Ciągłe telefony
- Szantażowanie
- Szukanie dowodów zdrady
- Problemy w sypialni
- Ograniczanie kontaktu z ważnymi ludźmi
Zazdrość to naturalne uczucie związane z przywiązaniem do drugiej osoby. Zazdrość sprawia, że staramy się dbać o związek, bez względu na upływ czasu. O ile odrobina zazdrości w związku nikomu nie zaszkodziła, zupełnie inaczej jest wtedy, gdy to właśnie podejrzliwość wobec partnera staje się dominującym uczuciem czy wręcz chorobą. Gdy mówimy o chorobliwej zazdrości, mamy zwykle na myśli mężczyznę. Niezdrowa zazdrość dotyczy jednak obu płci. Nieustanne szukanie spisku i sprawdzanie partnera powoduje frustracje i niszczy życie. Przekonanie o tym, że jesteśmy zdradzani, wywołuje ciągły smutek, żal i spadek poczucia własnej wartości, dlatego na chorobliwą zazdrość warto w porę reagować. Jak rozpoznać chorobliwą zazdrość? Najgorsze, toksyczne zachowania, to między innymi:
Decydowanie o sprawach osobistych partnera
Chorobliwie zazdrosny partner chce mieć wpływ na wszystkie dziedziny życia, które dotyczą drugiej osoby. Chce decydować o ubiorze, znajomych i innych sprawach osobistych. Wydaje mu się, że zbyt obcisłe spodnie czy wyzywający makijaż to sygnał świadczący o tym, że partnerka chce go zdradzić. Oczywiście działa to w dwie strony.
Kontrolowanie wydatków
Skrupulatne kontrolowanie wydatków jest przemocą ekonomiczną. W kontekście zazdrości ma na celu jeszcze dokładniejsze sprawdzenie, w jaki sposób druga osoba spędza czas i czy przypadkiem nie wydaje pieniędzy na podejrzane, niepotrzebne rzeczy.
Zawiść wobec otoczenia
Zawiść wywoływana jest ciągłym porównywaniem się do innych. Chorobliwa zazdrość sprawia, że w każdym widzimy rywala/rywalkę, przez co nie jesteśmy w stanie nawiązywać normalnych relacji przyjacielskich. W toksycznym związku każda osoba „z zewnątrz” traktowana jest jak potencjalne zagrożenie.
Podsłuchiwanie rozmów z innymi
Zazdrosny partner myśli, że jest oszukiwany na każdym kroku, dlatego stara się znaleźć dowody, które potwierdzą te uczucia. Dotyczy to między innymi podsłuchiwania rozmów, sprawdzania maili, sms-ów od znajomych.
Oderwanie od rzeczywistości
Osoba chora z zazdrości wyobraża sobie różne rzeczy. Wystarczy, że partner spóźnia się po pracy, a dla zazdrosnej osoby jest to powód do snucia wizji na temat zdrady. Uczucia te są bardzo subiektywne, całkowicie oderwane od faktów. W skrajnych przypadkach silne emocje sprawiają, że zazdrosny partner próbuje całkowicie ograniczyć wolność drugiej osoby.
Ciągłe telefony
Oczywiście nie ma nic złego w codziennych, częstych rozmowach z partnerem… Gorzej, jeśli musicie rozmawiać praktycznie przez cały dzień, a nieodebrany telefon to powód do niepokoju dla któregoś z Was. Rozmowa, która ma na celu głównie kontrolę i sprawdzanie, czym w danej chwili zajmuje się partner, nie jest objawem zdrowej relacji.
Szantażowanie
Chorobliwie zazdrosny człowiek może naprawdę odczuwać smutek i rozgoryczenie związane z tym, że na przykład spędza samotnie wieczór. W związku z tym nalega na spędzanie czasu we dwoje i dotyczy to praktycznie każdej wolnej chwili. Zazdrosna osoba może stosować różnego rodzaju manipulacje.
Szukanie dowodów zdrady
Zazdrość sprawia, że partner może być przekonany, że został zdradzony. Dlatego szuka dowodów tej zdrady praktycznie przez cały czas. Nie wierzy też w żadne słowo drugiej osoby i ciągle oskarża ją o kłamstwa (dotyczy to też codziennych spraw).
Problemy w sypialni
Chorobliwa zazdrość i przekonanie o tym, że zostaliśmy zdradzeni, nie sprzyja udanemu życiu seksualnemu. Takie wątpliwości powodują, że nie mamy ochoty na zbliżenia z partnerem i unikamy takich sytuacji.
Ograniczanie kontaktu z ważnymi ludźmi
Zazdrosny partner próbuje doprowadzić do sytuacji, w której tylko on będzie blisko z drugą osobą. Dlatego ogranicza ukochanemu/ukochanej wszystkie kontakty z innymi ludźmi. Dotyczy to nie tylko znajomych mężczyzn, ale też przyjaciółek czy rodziny.