,

Znaleziono sposób na przewlekłe zmęczenie po COVID-19

10.05.2023 10:11

Zmagasz się z przewlekłym zmęczeniem po COVID-19? To częsty skutek długotrwałej choroby. Holenderscy naukowcy przeprowadzili badania, które wykazało, że skuteczną formą redukcji zmęczenia i poprawy koncentracji może być terapia poznawczo-behawioralna. Dowiedz się, na czym polega ta forma terapii.

Zmęczenie po COVID-19
fot. Shutterstock
  1. Łagodzenie przewlekłego zmęczenia poprzez terapię
  2. Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

Zespół z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Amsterdamie poinformował, że udział w terapii poznawczo-behawioralnej często prowadzi do redukcji zmęczenia i problemów z koncentracją towarzyszących tzw. długiemu Covid.

- Po sesjach terapii behawioralnej pacjenci mieli nie tylko mniej objawów, ale także lepiej funkcjonowali fizycznie i społecznie. Poprawa była widoczna jeszcze po sześciu miesiącach – powiedział kierujący badaniem prof. Hans Knoop. Wnioski z badania opisano w periodyku "Clinical Infectious Diseases".

Łagodzenie przewlekłego zmęczenia poprzez terapię

W badaniu ReCOVer stan pacjentów, którzy skorzystali z terapii poznawczo-behawioralnej, naukowcy porównali z kondycją chorych otoczonych standardową opieką. Polegała ona często na nadzorze ze strony lekarza rodzinnego, specjalistę fizjoterapii lub terapii zajęciowej. Terapia poznawczo-behawioralna skupiała się na innym podejściu do redukcji objawów.

- Wspólnie z pacjentami szukamy np. sposobów na poprawę ich rytmu snu i czuwania. Pomagamy im także ponownie się aktywować, poczynając od małych, bezpiecznych kroków, na przykład krótkich spacerów – wyjaśnił prof. Knoop.

Terapia poznawczo-behawioralna przyniosła wyraźnie widoczne skutki. Większość uczestników doświadczyła znacznego spadku zmęczenia i poprawy koncentracji. Polepszyło się także ich życie społeczne i wydolność fizyczna. Wyniki okazały się przy tym stabilne w czasie. Po upływie sześciu miesięcy, w porównaniu z pacjentami otrzymującymi standardową opiekę, wciąż można było zobaczyć różnice.

Naukowcy zwracają jednak uwagę, że skuteczność tego podejścia nie oznacza, że kłopoty mają tylko przyczynę psychologiczną i wyjaśniają, że kluczowe są poszukiwania metod działających na fizyczne przyczyny zaburzenia. Trzeba też mieć na uwadze, że terapia nie pomaga tak samo każdemu i leczenie trzeba dobierać indywidualnie.

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo–behawioralna należy do najczęściej wykorzystywanych metod leczenia terapeutycznego w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Jest prowadzona z ukierunkowaniem na konkretne problemy pacjenta i cele do osiągnięcia. Dzięki niej z powodzeniem leczy się zaburzenia psychiczne, emocjonalne i zachowania. W trakcie terapii kluczowa jest pełna współpraca terapeuty z pacjentem, a także nawiązanie między nimi więzi i zbudowanie zaufania. 

Podstawowym założeniem terapii jest poznanie źródła problemów i zmiany myślenia (poznawcza), a wskutek tego: zmiany zachowania, podejścia (behawioralna). Tylko przerwanie błędnego koła (bodziec – automatyczna, wyuczona reakcja) pozwoli na wyjście z sytuacji i przeciwstawianie się trudnościom i przeszkodom w życiu. Terapię uważa się za zakończoną sukcesem wówczas, gdy pacjent zrozumie mechanizm działania swojej psychiki wobec danego problemu, a także będzie umiał sobie poradzić z negatywną sytuacją. 

Źródło: Efficacy of cognitive behavioral therapy targeting severe fatigue following COVID-19: results of a randomized controlled trial - Tanja A Kuut, Fabiola Müller, Irene Csorba, Annemarie Braamse, Arnoud Aldenkamp, Brent Appelman, Eleonoor Assmann-Schuilwerve, Suzanne E Geerlings, Katherine B Gibney, Richard A A Kanaan, Kirsten Mooij-Kalverda, Tim C Olde Hartman, Dominique Pauëlsen, Maria Prins, Kitty Slieker, Michele van Vugt, Stephan P Keijmel, Pythia Nieuwkerk, Chantal P Rovers, Hans Knoop. Clinical Infectious Diseases. https://doi.org/10.1093/cid/ciad257

logo Tu się dzieje