Obserwuj w Google News

Wypis ze szpitala psychiatrycznego i co dalej? To warto wiedzieć

2 min. czytania
Aktualizacja 10.01.2023
10.01.2023 09:00
Zareaguj Reakcja

Powrót do dawnej rzeczywistości po pobycie w szpitalu psychiatrycznym jest bardzo trudny. Chociaż nie możemy przewidzieć wszystkich okoliczności, warto stworzyć plan, dzięki któremu przetrwamy pierwsze tygodnie i powoli przyzwyczaimy się do codzienności. Dowiedz się, o czym warto pamiętać.

Jak przygotować się do wyjścia ze szpitala psychiatrycznego?
fot. Shutterstock

Do szpitala psychiatrycznego może być przyjęta osoba z zaburzeniami psychicznymi, która posiada skierowanie do szpitala i wyraziła pisemną zgodę na przyjęcie. Leczenie w szpitalu psychiatrycznym to w przypadku wielu chorób jedyne rozwiązanie. W szpitalach przebywają pacjenci, którzy nie radzą sobie sami, wymagają stałej obserwacji i opieki. Regularne przyjmowanie leków i terapia pomagają wypracować mechanizmy, dzięki którym możliwy jest powrót do dawnego życia. Zasadą jest, że pacjent przebywa tak długo, gdy upoważniony lekarz uzna, że ustały przyczyny przyjęcia i pobytu tej osoby w szpitalu.

Jednak nie jest to takie proste. Pamiętajmy, że leczenie nie kończy się w szpitalu. Pacjent musi być w stałym kontakcie z lekarzem, a często funkcjonowanie poza szpitalnymi murami jest źródłem stresu i frustracji.

Jak przygotować się na powrót do rzeczywistości po pobycie w szpitalu psychiatrycznym?

Tak naprawdę nie możemy przygotować się na wszystkie wydarzenia, jakie spotkają nas po powrocie do domu. Im dłuższy pobyt w szpitalu, tym więcej obaw. Na niektórych chorych czekają również poważne zmiany związane z pracą czy życiem osobistym. Emocje, jakie towarzyszą pacjentom to rozdarcie, tęsknota, a czasem nawet złość. To zupełnie naturalne i należy dać sobie sporo czasu na uspokojenie. O czym powinniśmy pamiętać, gdy wracamy do domu? Najważniejsze wskazówki:

  • przeczytaj dokładnie zalecenia lekarza
  • pamiętaj o regularności, zwłaszcza jeśli chodzi o przyjmowanie leków czy posiłki
  • nie rzucaj się nagle w wir spotkań towarzyskich, potrzebujesz czasu, żeby wrócić do dawnych relacji
  • unikaj spotkań z ludźmi, którzy pogarszają Twoje samopoczucie
  • omijaj miejsca, które związane są z traumą
  • znajdź grupę wsparcia; osoby w podobnej sytuacji
  • zrezygnuj z alkoholu i innych używek (zaburzają działanie leków i zmieniają świadomość, nasilają stany lękowe)
  • dbaj o higienę snu i rytm dobowy (na początku powinien przypominać plan dnia, jaki obowiązywał w szpitalu)
  • znajdź hobby, dzięki któremu oderwiesz się od męczących myśli

Przyzwyczajanie się do nowej rzeczywistości trwa czasem tygodniami, a nawet miesiącami. Nie ma w tym nic złego. Po wyjściu ze szpitala nadal można przychodzić na oddział dzienny, co dla wielu osób jest bardzo pomocne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Instagram/ list_of_things_to_do, mp.pl, gov.pl