Rusza program “Psycholog dla medyka”. Co warto wiedzieć?
MZ uruchamia program “Psycholog dla medyka”, w ramach którego każdy pracownik kadry medycznej oraz studenci studiów medycznych będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z psychologami i psychoterapeutami. Co warto wiedzieć?

Według badania STADA Health Report 2022, zjawisko wypalenia zawodowego dotyka co czwartego, dorosłego Polaka. Stan ten może dotknąć pracowników na różnych stanowiskach, jednak w przypadku medyków jest bardzo powszechne. Praca z chorymi wymaga ogromnego zaangażowania i poświęceń, które nie zawsze są doceniane. To też przewlekłe zmęczenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Federacja Porozumienie Zielonogórskie (FPZ) już kilka miesięcy temu ostrzegała, że wypalenie dotyczy coraz młodszych lekarzy: problem może mieć nawet co trzecia osoba pracująca w ochronie zdrowia. Najbardziej narażeni są specjaliści medycyny ratunkowej, chirurdzy, ortopedzi, specjaliści medycyny paliatywnej, ale także lekarzy medycyny rodzinnej.
Konsultacje dla medyków: jak to działa?
Z myślą o lekarzach MZ uruchamia program “Psycholog dla medyka”. Aby z niego skorzystać, należy zarejestrować się na stronie: psychologdlamedyka.pl
„Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej” jest finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Działania 7.1 Osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia. Każdy potrzebujący będzie mógł odbyć 4 spotkania indywidualne ze specjalistą. W programie weźmie udział 100 specjalistów z zakresu: psychologii, psychologii klinicznej, psychoterapii. Konsultacje będzie można odbywać stacjonarnie lub zdalnie: bezpośrednie spotkania będą dostępne w każdym mieście wojewódzkim.
Do dyspozycji zainteresowanych w ramach programu jest 15 000 interwencji kryzysowych. Mechanizm działania programu gwarantuje pełne bezpieczeństwo danych pacjentów biorących udział w programie. Główne cele programu to:
- natychmiastowa pomoc w sytuacji kryzysu psychicznego
- wsparcie w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi
- wskazanie możliwości i sposobów radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi w przyszłości
Wdrożenie programu ma przyczynić się do zmniejszenia skutków obciążenia psychicznego pracowników ochrony zdrowia.