Obserwuj w Google News

Rusza program “Psycholog dla medyka”. Co warto wiedzieć?

2 min. czytania
12.09.2023 11:13
Zareaguj Reakcja

MZ uruchamia program “Psycholog dla medyka”, w ramach którego każdy pracownik kadry medycznej oraz studenci studiów medycznych będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z psychologami i psychoterapeutami. Co warto wiedzieć?

Rusza program "Psychologia dla medyka"
fot. Shutterstock

Według badania  STADA Health Report 2022, zjawisko wypalenia zawodowego dotyka co czwartego, dorosłego Polaka. Stan ten może dotknąć pracowników na różnych stanowiskach, jednak w przypadku medyków jest bardzo powszechne. Praca z chorymi wymaga ogromnego zaangażowania i poświęceń, które nie zawsze są doceniane. To też przewlekłe zmęczenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Federacja Porozumienie Zielonogórskie (FPZ) już kilka miesięcy temu ostrzegała, że wypalenie dotyczy coraz młodszych lekarzy: problem może mieć nawet co trzecia osoba pracująca w ochronie zdrowia. Najbardziej narażeni są specjaliści medycyny ratunkowej, chirurdzy, ortopedzi, specjaliści medycyny paliatywnej, ale także lekarzy medycyny rodzinnej.

Konsultacje dla medyków: jak to działa?

Z myślą o lekarzach MZ uruchamia program “Psycholog dla medyka”. Aby z niego skorzystać, należy zarejestrować się na stronie: psychologdlamedyka.pl

„Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej” jest finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Działania 7.1 Osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia. Każdy potrzebujący będzie mógł odbyć 4 spotkania indywidualne ze specjalistą. W programie weźmie udział 100 specjalistów z zakresu: psychologii,  psychologii klinicznej, psychoterapii. Konsultacje będzie można odbywać stacjonarnie lub zdalnie: bezpośrednie spotkania będą dostępne w każdym mieście wojewódzkim.

Do dyspozycji zainteresowanych w ramach programu jest 15 000 interwencji kryzysowych. Mechanizm działania programu gwarantuje pełne bezpieczeństwo danych pacjentów biorących udział w programie. Główne cele programu to:

  • natychmiastowa pomoc w sytuacji kryzysu psychicznego
  • wsparcie w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi
  • wskazanie możliwości i sposobów radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi w przyszłości

Wdrożenie programu ma przyczynić się do zmniejszenia skutków obciążenia psychicznego pracowników ochrony zdrowia.