Oceń
Czy wiesz, że grożenie palcem, milczenie, kamienna twarz, nieodpisywanie na wiadomości to również przejawy agresji emocjonalnej, która jest równie powszechna jak agresja fizyczna i słowna. Do innych jej przejawów należy:
- podniesiony ton głosu,
- odwracanie oczu w bok lub w dół,
- wycofanie zainteresowania,
- wesoły głos z ironią w tle,
- gesty dopasowane do rozmówcy,
- zaciśnięte pięści,
- milczenie,
- brak kontaktu wzrokowego,
- kamienna twarz,
- nieodbieranie telefonu,
- uderzanie,
- napięta sylwetka,
- unikanie kontaktu,
- obrażanie się,
- potakiwanie,
- wzruszanie ramionami,
- chłód emocjonalny,
- szantaż,
- krzyk,
- szarpanie.
Każda sytuacja utraty kontroli nad swoim zachowaniem, może doprowadzić do zachowań agresywnych. Skąd się bierze bierna agresja? Najczęściej wiąże się z problemem okazywania emocji, przede wszystkim tych trudnych: złości, gniewu, zazdrości. Ludzie boją się lub nie umieją komunikować otwarcie, że coś im się nie podoba, że na coś się nie zgadzają. Zamiast tego robią na złość, obrażają się i nie odzywają bez komunikowania, o co tak naprawdę chodzi. W ten sposób w domu występują ciche dni, niereagowanie na próby nawiązania kontaktu, nie odpisywanie na sms-y. Często osoby dopiero na terapii dowiadują się, że partner/partnerka stosuje zastępcze wyrażanie złości.
Po kontakcie z osobą, która stosuje agresję bierną, czujemy się przytłoczeni, nic nie warci, wątpimy, że cokolwiek w życiu może się nam udać, włącza się też myślenie: "Muszę się jeszcze bardziej postarać, wtedy jego/ją zadowolone". W końcu nadchodzi bezsilność i frustracja.
Skąd się biorą bierni agresorzy?
Mężczyźni, którzy stosują agresję w każdej postaci wobec partnerek cechuje:
- niska samoocena,
- słabo ukształtowany obraz siebie,
- niski poziom kontroli impulsów,
- są zwolennikami tradycyjne podziału ról w związku na kobiece i męskie,
- szybko osiągają wysoki poziom frustracji i złości,
- wykazują skłonności do uzależnień od substancji psychoaktywnych,
- wykazują też labilność emocjonalną (chwiejność emocjonalną),
- stosują wszelkiego rodzaju manipulacje, np.: celowe nieodzywanie się do partnerki.
Agresja sprawcy niekoniecznie musi być wynikiem złego charakteru, bardzo często jest to związane z trudnym dzieciństwem, przebytymi chorobami, odniesionymi urazami, czasem to skutek uzależnień lub zaburzeń psychicznych. Często takie zachowania wykazują osoby, których rodzice byli bierno-agresywni, np.: mama była oziębła, gdy tata nie wykonywał jej poleceń. Odmawianie seksu, bliskości, bycie oziębłym daje tym osobom poczucie złudnej kontroli.
Źródło: Instytut Psychologii Zdrowia
Oceń artykuł